Lidovky.cz

Komunisté prosadili referendum o Lisabonu do druhého čtení

Evropa

  11:53
PRAHA - Sněmovna pustila do dalšího čtení komunistický návrh, aby se o lisabonské smlouvě rozhodlo v referendu. Pro další projednávání hlasovali i někteří poslanci ODS.

KSČM (Ilustrační foto) foto: ČTK

Normou se teď bude zabývat ústavně-právní výbor. V ratifikaci lisabonské smlouvy by přitom měla dolní komora pokračovat 17. února.

Hlasování se zdržel i premiér Topolánek, pak to ale odmítl
K zamítnutí návrhu bylo potřeba 86 hlasů, proti projednávání se však postavilo jen 77 zákonodárců. S jednáním o referendu naopak souhlasili tři poslanci vládní ODS Vlastimil Tlustý, Alena Páralová a Aleš Rádl. Někteří další se zdrželi - mezi nimi i Mirek Topolánek. Zhruba po dvou hodinác ale premiér vystoupil s tím, že hlasoval pro zamítnutí, výsledky hlasování však nezpochybnil.

"Poslední vystoupení premiéra Topolánka podle mého názoru jasně dokazují, že on to (Lisabon) schválit chce," řekl novinářům Vlastimil Tlustý. Důvodem je podle Tlustého to, že se Topolánek chce stát eurokomisařem. "Já za téhle situace všechny kroky, které budou tomuto postupu bránit, považuji za správné a referendum je nepochybně jeden z těchto kroků," řekl novinářům.

Se zamítnutím nesouhlasili ani nezařazení zákonodárci zvolení za ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel či zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková.

Polanský: Referendum nemůžeme stihnout připravit včas

Podle komunistů by měli mít lidé možnost vyjádřit se k Lisabonu stejně jako v roce 2003 ke vstupu Česka do unie. Lisabonská smlouva podle nich zásadně mění podmínky členství ČR v EU. "Lidé si budou myslet, že jim byla smlouva vnucena," řekl k případnému zamítnutí normy o referendu ještě před hlasováním šéf komunistů Vojtěch Filip.

Zpravodaj ODS Jiří Polanský doporučil zamítnout návrh o referendu. Jako důvod uvedl, že referendum by nebylo možné technicky včas vyhlásit. Návrh o referendu totiž vyžaduje přijetí dalšího předpisu upřesňujícího podmínky lidového hlasování, který ale nebyl ještě připraven. Podle Polanského navíc nelze srovnávat vstup do EU s přijímáním Lisabonu.

Do debaty se pak zapojili jen levicoví poslanci. Sociální demokrat Zdeněk Jičínský (ČSSD) řekl, že komunistická norma má smůlu ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že ČR chybí zákon o obecném referendu a tento návrh se pak podle Jičínského posuzuje účelově podle politických kritérií.

Jsme poslední v EU
"Tento, řekl bych, defekt z hlediska ústavního pořádku se nám nepodařilo po řadu let zhojit," řekl Jičínský. Druhým důvodem je pak to, že se návrh projednává pozdě a jeho schválení by znamenalo, že ČR lisabonskou smlouvu v dohledné době neratifikuje, míní Jičínský.

Podle sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka je komunistický návrh "zcela mimo realitu". Návrh nemá šanci získat ústavní většinu, míní Zaorálek.

Podle něj je nutné konečně přijmout rozhodnutí o lisabonské smlouvě, ne prodlužovat diskusi. "Je čas zrání a je čas sklizně - a je tady i případně - je čas diskuse a je čas přijmout rozhodnutí," uvedl Zaorálek s odkazem na bibli. Opoziční ČSSD ratifikaci smlouvy podporuje. Po jejím brzkém přijetí volali i vládní lidovci a zelení. Někteří občanští demokraté se k dokumentu naopak staví vlažně. K největším odpůrcům lisabonské smlouvy patří prezident Václav Klaus. Podle něj by připravila Česko o část suverenity.

Český parlament je posledním ze zemí evropské sedmadvacítky, který se k lisabonské smlouvě zatím nevyjádřil. Dokument schválilo už 25 zákonodárných sborů v unii. Irové smlouvu odmítli loni v červnu v referendu, které by se letos mohlo opakovat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.