Lidovky.cz

Dělnická strana chce do parlamentu EU

Česko

  16:28
KARLOVY VARY - Členové krajně pravicové Dělnické strany (DS) chtějí kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že by Nejvyšší správní soud stranu rozpustil. Stalo by se tak buď pod hlavičkou jiné strany, nebo by narychlo založili stranu novou, řekl dnes předseda DS Tomáš Vandas po jednání strany v Karlových Varech.

Prosincové shromáždění Dělnické strany v Praze. Vpravo předseda strany Tomáš Vandas. foto: Lidové noviny

Vládní návrh na rozpuštění strany začne posuzovat Nejvyšší správní soud 18. února. Podle zprávy pražské policie obsadili vedení Dělnické strany neonacisté. To však vedení strany popírá. Dělnická strana chce na 18. února svolat do Brna manifestaci na svou podporu. Podle Vandase by se jí mohlo zúčastnit asi 200 lidí. Návrh na rozpuštění strany označil její předseda za směšný. "Pokud bude soud rozhodovat apoliticky, tak nás nerozpustí," uvedl.

Na dotaz ČTK Vandas řekl, že Dělnická strana má sice vytypované politické subjekty, za něž by mohli její členové případně kandidovat, ale konkrétní strany nejmenoval. Zároveň ale řekl, že mezi současnými politickými stranami není žádná, kterou by DS považovala za blízkou, a to včetně nacionalistické Národní strany.

Chceme dvě až tři procenta
Před volbami do Evropského parlamentu se cítí Dělnická strana silná a chtěla by získat dvě až tři procenta hlasů. "Jsme v současné době druhá nejsilnější mimoparlamentní strana a stále se k nám hlásí noví členové. V celé České republice jich máme asi 600, v Karlovarském kraji asi 50," řekl předseda Vandas.

Dělnická strana na sebe v poslední době upozornila mimo jiné aktivitami na litvínovském sídlišti, kde žije mnoho Romů. Extremisté se loni v listopadu chtěli vydat na pochod sídlištěm, policie jim v tom zabránila. Při střetech bylo několik lidí zraněno. Letos v lednu DS vyslala do Janova své takzvané hlídky, které místním rozdávaly letáky.

Vandas dnes popřel, že by Dělnická strana svolávala listopadové shromáždění v Litvínově, které přerostlo ve střety extremistů s policií. "Strana ale nemůže odpovídat za každého člena, který se takového setkání účastní," řekl.

Vandas se dnes nedistancoval od výroků, které jsou jedním z důvodů návrhu na rozpuštění. "Chceme změnit režim, ale ne násilnou cestou, ale ve volbách," prohlásil dnes. Jak ale dodal, změnou režimu míní Dělnická strana odmítání přistěhovalců nebo zastavení dávek sociálně nepřizpůsobivým.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.