Lidovky.cz

Kraje obcházejí zákon, tvrdí Filipiová

Česko

  16:55
PRAHA - Česká lékárnická komora si hodlá v příštích dnech stěžovat u Evropské komise kvůli regulačním poplatkům ve zdravotnictví. Nelíbí se jí, že kraje vedené hejtmany z ČSSD přestaly ve svých lékárnách a zdravotnických zařízeních polatky vybírat. Chování krajů kritizuje i ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. "Stát rozhodně zasáhne," řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová foto: ČTK

Komora nyní ve spolupráci se Svazem evropských lékárníků zpracovává podnět komisi pro podezření z nekalé veřejné podpory. V ČT to řekl její prezident Stanislav Havlíček.

Kraje zvýhodňují své lékárny a nemocnice, tvrdí ostatní
Kraje vedené ČSSD hradí ve svých lékárnách a zdravotnických zařízeních regulační poplatky za pacienty, s nimiž uzavírají darovací smlouvy. Pokud by poplatky dál existovaly, musely by kraje ve svých rozpočtech najít desítky milionů korun na jejich dorovnání.

Od ledna tuto praxi jako první zavedl Středočeský kraj. Od února se k němu přidaly s různými obměnami provedení i ostatní kraje.

Postup krajů kritizují zdravotnická zařízení a lékárny, které kraji nepatří, poplatky vybírají a cítí se v nevýhodě. Grémium majitelů lékáren již dříve vyzvalo kraje k rovnému přístupu ke všem lékárnám i pacientům.

Filipiová: Kraje obcházejí zákon
Podle ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové (ODS) vláda toto chování krajů nehodlá tolerovat. "Stát rozhodně zasáhne," řekla v ČT Filipiová.

Ministryně je přesvědčena, že kraje přinejmenším obcházejí zákon. Jakým způsobem však proti krajům hodlá postupovat, neprozradila. "Hledá se cesta, myslím si, že už je téměř nalezena," uvedla pouze.

Postup krajů jde proti pacientům, tvrdí Havlíček
Lékárny, které pacientům poplatky kompenzují, budou žádat náhradu finanční ztráty od krajů. Pokud kraje odmítnou, obrátí se na soud. První žaloby již lékárníci podali právě ve Středočeském kraji.

Havlíček je přesvědčen, že přístup krajů se dokonce často obrací proti samotným pacientům. Z celkem asi 2400 českých lékáren jich je v krajských nemocnicích jen asi 40. Lidé se do nich kvůli úsporám za poplatky sjíždějí z širokého okolí, takže se v nich tvoří dlouhé fronty.

Naopak samotní nemocniční pacienti kvůli zdravotním obtížím nejsou ochotni nebo nemohou stát ve frontách. Pro léky si tak údajně raději chodí do vzdálenějších lékáren, kde se na jejich vydání nemusí čekat.

Rath chce způsob vracení poplatků sjednotit
ČSSD chce, aby její hejtmani v příštích týdnech sjednotili způsob, kterým kraje pacientům vracejí regulační poplatky. Hejtman Středočeského kraje a předseda zdravotního výboru sněmovny David Rath v ČT uvedl, že o změně budou na svých příštích zasedáních hlasovat zastupitelé dvou moravských krajů. Plzeňskou hejtmanku Miladu Emmerovou by podle Ratha měl o změně způsobu hrazení poplatků za pacienty přesvědčit předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.