Lidovky.cz

Za poplatky asi padnou pokuty

Česko

  16:51
PRAHA - Zdravotní pojišťovny jsou připraveny začít dávat krajským nemocnicím a lékárnám pokuty za to, že nevybírají poplatky od pacientů. Sankce může činit až 50.000 korun a uložit se může opakovaně.

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová na briefingu po jednání s řediteli zdravotních pojišťoven. foto: ČTK

Zástupci zdravotních pojišťoven to řekli po dnešním jednání s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou (ODS). Podle ní je nejdůležitější, aby pojišťovny "proti protiprávnímu jednání zakročily jednotně".

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD) vyzval obyvatele, aby poplatky v krajských zařízeních platili, pokud mohou. Dar od kraje by podle Martínka měli přijmout jen lidé, kteří jsou v nouzi. Sociální demokraté tvrdí, že poplatky brání pacientům v přístupu k péči.

Rath: Těžko někoho trestat za dar
V Česku funguje jedna Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a devět pojišťoven zaměstnaneckých. Zdravotnická zařízení v krajích už začaly kontrolovat. VZP ve Středočeském kraji zahájila správní řízení, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR tak učiní tento týden.

Pokutu 50.000 korun může nemocnicím a lékárnám udělit za opakované nevybírání poplatků každá pojišťovna, a to opakovaně. "Nevidím jinou možnost. Vycházíme z toho, že zákonodárce tím, že stanovil povinnost poplatky platit a vybírat, sledoval nějaký účel. Jakékoliv jednání, které brání dosažení tohoto účelu, je porušením zákona," uvedl šéf VZP Pavel Horák.

Středočeský hejtman David Rath nesouhlasí s tím, že by krajská zařízení porušovala zákon. "My poplatky vybíráme, ale platí je jako dar kraj. Toto mohou těžko postihovat," řekl v reakci na prohlášení pojišťoven. Za dar prý může těžko někdo někoho trestat. Podle Horáka ale není důležité, zda za pacienta někdo poplatek uhradí. Podle zákona má poplatek dát pacient a vybrat ho má zdravotnické zařízení.

V čele všech krajů s výjimkou Prahy stojí sociální demokraté. V krajských volbách voličům slíbili, že poplatky zruší. Středočeský kraj tak učinil jako první od ledna. Ostatní, kromě Prahy, se přidaly v únoru. Všechny ale nepostupují stejně a neodbouraly ani stejné platby.

Ministryně: Jsme připraveni podniknout další kroky
Některá zařízení pak peníze vybírají a hned je pacientům vracejí. Hradí je pak kraj. Jinde je lidem chce dodatečně poslat na účet. Na dorovnání poplatků tak kraje budou muset ve svých rozpočtech najít desítky milionů korun.

Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka voliči v krajských volbách dali najevo, že si poplatky nepřejí. "Kdyby vláda vyslyšela jasný vzkaz veřejnosti, tak dnes je problém poplatků minulostí. Bohužel, Topolánkova vláda hází klacky pod nohy ČSSD, která se snaží plnit volební sliby," sdělil Paroubek.

Kabinet podle něj "odsuzuje kraje do role prosebníků". Paroubek uvedl, že Martínkova výzva lidem je hlavně apelem na poslance, aby poplatky zrušili.

Ministryně zdravotnictví řekla, že vláda je připravena podniknout proti nevybírání poplatků další kroky. Zatím je ale odmítla prozradit. Nejprve se prý musí vyčerpat standardní opatření. Podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra kabinet bude muset zakročit "vůči krajským delikventům" tehdy, pokud pokuty "v masovějším měřítku" nebudou úspěšné.

"Bavíme se o veřejných prostředcích. Ta otázka je podobná jako ptát se pracovníků finančního úřadu, jestli budou nebo nebudou vymáhat nezaplacené daně," řekl k sankcím Šnajdr. Ministerstvo se podle něj dnes s pojišťovnami dohodlo na pravidelném vyhodnocování situace. "Finanční krize a stabilita systému není frází a každé narušování systému krizovou situaci prohlubuje, proto je na místě přistupovat k řešení aktivně," uvedl.

Poplatky by prý měly jít pojišťovnám
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich řekl, že s kontrolami jsou zaměstnanecké pojišťovny nejdál ve Středočeském kraji, tam už běží první kauzy. "Všechny pojišťovny dnes potvrdily, že postup kraje považují za porušení zákonných povinností, kroky budou následovat," řekl.

Ředitel Zaměstnanecké pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček doplnil, že mohou ukládat pokuty zařízení opakovaně. Podle platného zákona ale není nevybírání poplatků důvodem pro vypovězení smlouvy.

Podle místopředsedy sněmovního zdravotního výboru Borise Šťastného (ODS) je sice pokutování možné, ale není systémové. Za nejlepší řešení považuje to, že by se poplatky staly příjmem pojišťovny, ne zdravotnického zařízení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.