Lidovky.cz

Poslanci o poplatcích nerozhodli

Česko

  19:48
PRAHA - Poslanci nerozhodli o tom, zda by se měly zrušit či omezit zdravotnické poplatky. Zasedání sněmovny totiž skončilo poté, co si večer poslanecké kluby opozičních sociálních demokratů a komunistů vzaly do noci přestávky na svá jednání. Premiér Topolánek označil schůzi za neregulérní. Činnost sněmovny podle něj blokují opoziční obstrukce. Zatím není jasné, kdy se zákonodárci k poplatkům vrátí.
Poplatky ve zdravotnictví (Ilustrační foto)

Poplatky ve zdravotnictví (Ilustrační foto) foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

O poplatcích se přitom vůbec dnes nemuselo jednat. K zařazení novely do programu jednání původně koalici chyběl jeden hlas. Podle záznamu se totiž lidovec Ludvík Hovorka zdržel. Po delší chvíli ale sám vystoupil a výsledek zpochybnil. Novinářům pak řekl, že v sále panoval hluk. Myslel si prý, že se rozhoduje o jiném návrhu a spletl se.

Při opakovaném hlasování pak návrh poslance ODS Borise Šťastného, aby se o podobě placení ve zdravotnictví jednalo a hlasovalo dnes, uspěl. Jednání ale zdržovaly neustálé přestávky.
Ty poslední, které si do noci vzaly poslanecké kluby opozičních sociálních demokratů a komunistů,  odsunuly jednání o poplatcích na neurčito.

Podle premiéra Mirka Topolánka bylo už od začátku záměrem opozice schůzi destruovat, a to se také povedlo.
 
Paroubek věřil, že získá většinu. Pomohl by Hovorka
Po zasedání poslaneckého klubu řekl Paroubek, že je optimistický a věří, že se sociální demokracii podaří získat většinu. "Cílem ČSSD je zrušit veto Senátu, ovládaného ODS a KDU-ČSL, a odstranit nesmyslný problém poplatků jako celek," zdůraznil šéf nejsilnější opoziční strany.

"V případě, že by nemělo projít nic, tak bych hlasoval pro zrušení poplatků jako celek," řekl Hovorka. Podle něj by byla nejhorší varianta to, kdyby neprošel žádný návrh. Zřejmě by se pak poplatky platily tak jako doposud.

"Já jsem s panem poslancem Hovorkou jednala, v postatě veškeré jeho požadavky byly naplněny, já už nevím...," řekla ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Hovorka prý dodatečně usiloval o to, aby byli od poplatků osvobozeni také dárci krve. Podle Filipiové byl ale jeho návrh velmi špatně připraven.

Takzvaný senátní kompromis, který navrhuje některé úlevy, podle
místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha nic neřeší. "Uvidíme, jak dopadne hlasování, jestli poslanci mají svědomí, zvlášť ti křesťanskodemokratičtí," dodal Škromach. Senátní kompromis se z lidovců nelíbí např. Hovorkovi.

Dostatek hlasů levice neměla
Někteří poslanci ČSSD během zasedání klubu ale připouštěli, že by se mohl tento tvrdý přístup změnit v případě, nepodaří-li se většinu 101 hlasů zajistit. Uváděli, že by to bylo "alespoň něco". Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že spíš než optimista je realista. Dodal, že ČSSD zatím shání hlasy.

Problém vidí někteří sociální demokraté v tom, že se bude o sněmovním návrhu, který ruší poplatky plošně, hlasovat až po návrhu senátním. Pokud by senátní návrh prošel, pak by byl sněmovní návrh takzvaně nehlasovatelný. Pokud zvednou poslanci ČSSD ruku pro senátní návrh, bude to znamenat, že nedali dohromady pro plošné zrušení poplatků většinu.

Paroubek vyzval "všechny rozumné lidi v Poslanecké sněmovně", aby zrušili nesmyslnou dvojkolejnost mezi kraji a centrem. Poslanci by podle něj měli poplatky zrušit a vyslyšet přání většiny veřejnosti, která je odmítá. Problém s nimi vznikl proto, že vláda prý tento vzkaz veřejnosti nerespektuje a setrváváním na podle něj asociálním systému poplatků odsuzuje kraje do role prosebníků.

Martínkova výzva? Prý problém v komunikaci
Levici a dalším kritikům poplatků se ve sněmovně už jednou podařilo prosadit návrh zákona o plošném zrušení poplatků. Senát ale poslancům předlohu vrátil ve verzi, která sice poplatky omezuje, ale zcela neruší. Dolní komora se jimi proto musí zabývat znovu.

Senátní varianta předpokládá, že poplatky u lékaře by od 1. dubna měly přestat platit děti do 18 let. Ochranný limit na výdaje ve zdravotnictví by jim i seniorům nad 65 let měl klesnout na polovinu, tedy na 2500 korun.

ČSSD, která vyhrála krajské volby ve všech krajích, vede boj o poplatky i na regionální úrovni. Zrušit poplatky se jí už v některých krajích podařilo v krajských nemocnicích a lékárnách. Systém ale není jednotný. V Praze, kterou ovládá ODS, pacienti musí poplatky hradit. Lidé reagují různě, někteří platí poplatky dál.

Pardubický hejtman Radko Martínek například vyzval občany, kteří na to mají, aby poplatky platili. Později svá slova v médiích mírnil. Paroubek dnes řekl, že jeho výzva není v rozporu s linií ČSSD. Byla to prý jen chyba v komunikaci. Tvrdil také, že těch, kdo poplatky platí, je jen 1,5 procenta. Podle Hejtmana a šéfa asociace krajů Michala Haška je Martínek připraven přispět k plošnému zrušení poplatků.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.