Lidovky.cz

Do USA se bez víz létá bez potíží

Česko

  19:46
WASHINGTON/NEW YORK - O předběžný souhlas s cestou do Spojených států, který je nutný k bezvízovému vstupu do USA, požádalo za první zhruba tři měsíce přes 11.500 českých občanů. Do 4. února obdržely USA ze všech 35 bezvízových zemí celkem 1,85 milionu žádostí o internetovou registraci, z nichž 99,55 procenta vyřídily kladně.

Letiště Ruzyně foto: ČTK

S odkazem na americké statistiky to řekl český konzul ve Washingtonu Martin Klučar. Zároveň se pozastavil nad chováním vůči osobám, které americké úřady do USA nevpustí.

Předběžnou registraci po internetu vyžadují USA od letošního 12. ledna od všech cestujících bez víz. Na Čechy, Slováky a příslušníky dalších pěti států se povinnost vyplňovat před cestou internetový formulář ESTA vztahuje už od loňského 17. listopadu, kdy byla turistická víza zrušena.

Konzul nezaznamenal, že by změnu systému z hlediska českých občanů provázely zvýšené problémy. Podobné zkušenosti podle něho mají i jeho kolegové ze zemí Evropské unie a Švýcarska, kteří se nedávno ve Washingtonu zúčastnili fóra na toto téma. "Čekal jsem, že kolem toho budou problémy, ale vypadá to, že nejsou," konstatoval.

"Lhát se nemá"
Upozornil ale, že pokud cestující uvede do dotazníku ESTA nepravdivé údaje, je velmi pravděpodobné, že to úředník při imigrační kontrole na letišti odhalí. Může jít například o osoby, které v minulosti překročily povolenou délku pobytu v USA. Ve formuláři to neuvedou, ale při kontrole na hranicích to úředník zjistí. Cestujícímu je pak vstup do USA odmítnut.

Takový postup Klučar chápe. "Lhát se nemá," uvedl. "Všichni, kdo si myslí, že neuvedou nějaký údaj a do USA projdou, tak neprojdou. Ten systém je zachytí. ESTA je možná pustí, ale když přiletí na americké hranice, tak většinou už přes úředníka neprojdou," řekl.

Problémy cestujících, k nimž se od zrušení víz washingtonský konzulát dostal, pramenily právě z těchto situací. "Bylo to u lidí, kteří vědomě nebo nevědomě uvedli v žádosti nesprávné údaje," řekl konzul.Takové osoby poté zpravidla čeká deportace do země, odkud přiletěly.

Pod soustavným dohledem kamer
Předchází jí zadržení v celách na letištích, nebo i převoz do věznice. V takovém případě jsou lidé spoutáni, musejí odevzdat otisky prstů, dozorci je osprchují a cestující se musejí převléknout do vězeňského stejnokroje a být soustavně pod dohledem kamer.Jestliže cestující prohlásí, že netrvá na vstupu do USA, chápou americké úřady situaci tak, že do země nevstoupil a že není třeba informovat zastupitelský úřad jeho země.

Klučar uvedl, že stejně jako kolegové z ostatních zemí EU s takovým přístupem nesouhlasí a že si na takové postupy stěžuje. Podle něho nastává změna k lepšímu. "Většinou se to daří, (Američané) vědí, že by nám to měli dávat vědět," řekl.Horší podle něho je, že se lidé s potížemi na hranicích, pokud se sami chtějí obrátit na konzulát, mnohdy ani nedostanou k telefonu. "To jsou vážnější věci," řekl.

Potvrdil i situaci, kdy americké úřady neumožnily jistému konzulovi osobní kontakt se zadrženým občanem jeho státu. Vysvětlují to tím, že na letištích pro to nejsou vhodné prostory, uvedl."Jednou za čas se něco takového stane, pak... (příslušné úřady) upozorníme, že by takto postupovat neměly," řekl.

Ostatní evropské země mají stejné zkušenosti a sami Američané tvrdí, že postupují vůči všem cizincům stejně. Český konzul jako reprezentant předsednické země EU hodlá uspořádat setkání s americkými představiteli na toto téma, které už v minulých letech organizovaly všechny předcházející předsednické země.

Situace se zlepšuje
Opakující se stížnosti se podle něho týkají toho, že americké úřady neoznamují lidi zadržené na hranicích, že cestující mají špatné zkušenosti s tím, jak s nimi úřady zacházejí, že si cestující nemohou zatelefonovat o pomoc a že je odvážejí do vězení.

Nicméně Klučar uvedl, že z americké strany postřehl snahu o zlepšení situace.O internetovou registraci ESTA žádá v průměru 50.000 cizinců denně.Naprostá většina žádostí, 98,44 procenta, je kladně vyřízena během několika sekund, zbývajících asi 1,1 procenta vyřídí úřady do čtyř až šesti hodin, citoval Klučar z amerických podkladů. Údaje o procentu schválených žádostí za jednotlivé země Američané nesdělují.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.