Lidovky.cz

Desítkám Romů bere exekutor dávky

Česko

  14:27
CHOMUTOV - Rázným způsobem se rozhodl chomutovský magistrát vymáhat dlužné částky od lidí na podpoře, kteří úřadu dluží za různé přestupky přes čtyřicet milionů korun. Po vyplacení dávek v hmotné nouzi a doplatku na bydlení po nich přímo v místnosti úřadu již od dnešního dopoledne vymáhá exekutor peníze za asistence republikové a městské policie.

Ilustrační foto. foto: Josef HymplLidovky.cz

Přestože jde o exekuce nařízené soudem, proti tomuto opatření se postavil úřad ombudsmana Otakara Motejla, který tvrdí, že tyto peníze nemohou exekutoři zabavit.

Před budovou úřadu se mezitím tísní desítky převážně Romů, kteří na dávky čekají. Atmosféra je napjatá a někteří z lidí tvrdí, že odmítnou peníze vydat. Zatím ale nedošlo k závažnějším excesům.


"Někteří lidé si myslí, že se jich právo netýká a jsou nepostižitelní. Nejde přitom pouze o pokuty za nějaké bezvýznamné přestupky. Jsou tam pokuty za prostituci, krádeže a porušování veřejného pořádku. Město má celkově s některými nepřizpůsobivými lidmi velké potíže. Na pokutách jsou dlužni přes čtyřicet milionů a na nájemném nám lidé dluží dalších dvě stě milionů. Nejedná se pouze o Romské občany. Přesto jsme se po posledních událostech v litvínovském Janově rozhodli tuto výbušnou situaci řešit,“ uvedla primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Jan Šipoš, terénní pracovník nevládního sdružení Člověk v tísni si však myslí, že radnice nevyčerpala všechny méně tvrdé možnosti, jak z lidí peníze dostat. „Tohle je opravdu krajní řešení. Exekutor vám nechá jenom tisíc korun. Co ty lidi mají dělat. Spadnou ještě hloubeji do lichvy, nebo budou krást a prostituovat,“ míní Šipoš.

Na včerejší akci exekutorů se přišla podívat také Jarmila Kuchárová z výboru pro romskou menšinu při úřadu vlády.Také ona považuje postup radnice za extrémní.

Mnozí obyvatelé padesátitisícového Chomutova však na to mají jiný názor. „Vám se to říká, když tady nemusíte bydlet. Sousedi od naproti vyhazují z okna veškeré odpadky a nedělají si jakékoli násilí. Je dobře, když přestanou mít dojem beztrestnosti,“ svěřil se Jaroslav Jarošek bydlící v cihlovém domě v Palachově ulici.

Ve městě, kde je zastupitelkou exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, hodlá radnice nadále pokračovat v represivních opatřeních. „Hodláme v budoucnu vystěhovávat neplatiče. Jinak akce s názvem Záchranný kruh samozřejmě počítá i s prevencí. Terenní pracovníci se snaží lidem vysvětlovat jak nepodléhat lichvářům, speciálně v romské komunitě působí terénní pracovníci. Mnohokrát jsme vyhlásili také amnestii na penále za nezaplacené nájemné,“ doplnila Řápková.


Celou reportáž
z chomutovského magistrátu
si přečtěte ve středečním vydání deníku


Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.