Lidovky.cz

Změní-li se Írán, radar zřejmě ztratí smysl

Česko

  15:22
BRUSEL - Pokud Írán či další rizikové země změní svou politiku, hlavně v otázce vývoje jaderných zbraní, pak je možné hovořit o smysluplnosti amerického radaru v Česku či o formě zvažovaného protiraketového štítu. Vyplývá to ze slov šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga na jednání s kolegy ze zemí NATO v Bruselu.

Karel Schwarzenberg foto: ČTK

USA chtějí umístit v ČR protiraketový radar a v Polsku desítku antiraket v rámci plánované základny ve střední Evropě. Proti tomuto zařízení, které má poskytnout ochranu před nebezpečími ze zemí jako Írán či KLDR, se ale ostře staví Moskva.

Schwarzenberg opět zdůraznil, že základna není namířena proti Rusku. Američtí představitelé včetně ministryně zahraničí Hillary Clintonové či nového prezidenta Baracka Obamy podle něj prohlásili, že hrozby, kvůli nimž USA protiraketovou obranu budují, se netýkají Ruska, nýbrž jiných států.

"Když ty změní své postoje, když už nebude hrozit nebezpečí z tohoto směru, tak můžeme taky diskutovat o smysluplnosti radaru," řekl ministr. "Nemá to nic co dělat s Ruskem," dodal při setkání s novináři. Šéf aliance Jaap de Hoop Scheffer nicméně podotkl, že protiraketové obraně se dnes ministři nevěnovali.

Zřejmě nejčastěji zmiňovanou "rizikovou" zemí, kterou Washington zdůvodňoval potřebu štítu, byl Írán. "Když odstoupí od jaderného programu... pak se můžeme samozřejmě bavit o tom, jestli v té formě má být protiraketový štít vybudován, nebo ho máme přizpůsobit jiným ohrožením," řekl k Íránu Schwarzenberg.

Na dotaz, co by považoval v případě Íránu za zásadní změnu, šéf české diplomacie označil za klíčovou otázku vývoj íránských jaderných zbraní. "Bylo by také vhodné, kdyby odstoupili od nezřízené rétoriky vůči Izraeli," podotkl. Řekl také, že určité obavy se objevují i v souvislosti s vývojem íránských raket.

Ministři zahraničí rovněž hovořili o bezpečnostní situaci v Afghánistánu a možnostech, jak může NATO pomoci je zlepšit. Šéfka americké diplomacie na setkání v této souvislosti navrhla uspořádání mezinárodní konference o Afghánistánu 31. března pod patronátem OSN.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.