Lidovky.cz

Konec vlády? Hlasy by byly

Česko

  8:25
PRAHA - Cesta k předčasným volbám v Česku je otevřená. Sociální demokraté mají velké šance svrhnout Topolánkovu vládu. Je jen na nich, kdy se o to pokusí.

Jiří Paroubek foto: Kořínková EvaČTK

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek tvrdí, že kdyby se jeho strana rozhodla pro svrhnutí vlády hlasováním o její nedůvěře, měl by k dispozici minimálně 101 potřebných hlasů. Kromě jednasedmdesáti socialistických a šestadvaceti komunistických by tedy musel sehnat alespoň čtyři poslance z koaličních řad, kteří by aktivně zvedli ruku proti kabinetu Mirka Topolánka.

Vzhledem k současnému dění v jednotlivých stranách vládní koalice se to nyní nejeví jako zcela nereálné. Ve vládních stranách a mezi nezařazenými je sedm lidí, kteří by se mohli k opozici přidat. Někteří tím už dokonce při různých příležitostech pohrozili.

Vše rozvířilo zejména nedělní vyloučení poslankyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové ze Strany zelených. Obě sice tvrdí, že jsou i nadále koaličními poslankyněmi, ale Zubová už v neděli uvedla, že bude požadovat, aby premiér Mirek Topolánek veřejně popřel tvrzení šéfa zelených Martina Bursíka o tom, že obě poslankyně „drží vládu pod krkem“. Jinak je prý připravena vyslovit vládě nedůvěru a nepotřebuje k tomu podle svých slov „žádnou opozici, žádné další rady“.

Topolánek ovšem tento požadavek odmítá. Nehodlá se prý „nechat stáhnout do vnitrostranických her zelených“. Zubová včera reagovala, že se s ním chce ještě sejít a doufá, že „nebude krýt lháře Bursíka“.

Jakubková je v postoji k premiérově „omluvě za Bursíka“ se Zubovou zajedno. První jmenovaná navíc ještě zmínila další možnost pro vyjádření nedůvěry kabinetu. „Pokud se nedohodneme, že se přístup koalice k zeleným cílům změní, nemám důvod vládě nedůvěru nedat,“ řekla Právu.

Odpadlíci z ODS: Záleží, co bude pak
Početnou skupinu pro svržení kabinetu by mohli dodat samotní občanští demokraté. Zejména trio Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec už několikrát zopakovalo, že vláda jejich důvěru nemá. A když bylo v prosinci hlasování o nedůvěře kabinetu, zdrželi se ho. Šlo spíše o gesto: pro svržení vlády je potřeba aktivních 101 hlasů. Ale všichni tři občas naznačují, že by je dodat mohli.

„Neodpovím. V minulosti jsem ale, myslím, jasně dával najevo, že tato vláda moji důvěru nemá. Myslím, že to není těžké rozhodování, co udělám,“ odpověděl Tlustý na dotaz, jak by se zachoval.

Schwippel s Ranincem vesměs shodně uvedli, že „vláda moji důvěru nemá“, ale bylo by pro ně důležité vědět, co bude „plán B“. Tedy jak by se v případě pádu vlády zachoval prezident a koho by pověřil dalším vládnutím. „Kdyby takový plán byl a neumožnil nástup socialistů a komunistů, dalo by se o tom uvažovat,“ tvrdí o možnosti shodit kabinet Raninec. „Ale nejsem do toho hrrr, hrrr,“ dodal.

Socialistům nahrává i fakt, že sněmovnu opustil Michal Pohanka a nahradila ho Zuzana Brzobohatá. Ta na rozdíl od svého předchůdce krýt kabinet nebude.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.