Lidovky.cz

Praze chybějí řemeslníci

Česko

  8:52
PRAHA - Tesař, zedník, lakýrník, kovář, klempíř či sklenář. Z lidí vyučených v těchto oborech se za poslední roky stal v Praze „ohrožený druh“. Pražským školákům názvy těchto povolání začínají znít podobně archaicky jako třeba dráteník nebo lazebník. Na střední odborná učiliště se jich proto v poslední době hlásí minimum.

Pražský magistrát včera spustil kampaň propagující učňovské obory. Školáky se k řemeslu snaží přitáhnout i pomocí reklamních laviček. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

A právě proti tomu se rozhodl bojovat pražský magistrát. Včera spustil novou kampaň s názvem „Řemeslo má zlaté dno – řemeslo žije“, která má opět přilákat více dětí do učňovských a odborných škol. Kampaň, na kterou vedení města vyčlenilo z rozpočtu dva miliony, by měla pomoci řešit trvalý pokles žáků, hlásících se na učiliště a střední odborné školy. „Ani řemeslníci ze zahraničí už nemohou nahradit kvalifikovanou pracovní sílu na úrovni standardů v České republice,“ řekla náměstkyně primátora Marie Kousalíková, která má v metropoli na starosti školství.

Součástí kampaně budou informační akce pro žáky a jejich rodiče, soutěže, výstavy, ale také třeba rozhovory s učni na hudební televizi Óčko. Po Praze budou také rozmístěny plakáty na lavičkách a billboardy lákající mladé Pražany do učení.

Kadeřnic je dost, kominíků žalostně málo
S nedostatkem zájmu se ale potýkají jen některé obory. Rozdíly v počtu školáků hlásících se na jednotlivé obory jsou podle vedení města znatelné. Nezájem je obecně o techniku, ať už je ukončena maturitou, nebo výučním listem. Naopak tříleté obory, jako je kadeřnice nebo servírka či kuchař, jsou stále poměrně oblíbené. Opačná situace je u kominíků. A to i přesto, že je v Česku pouze jediné učiliště, kde se žáci na tento obor připravují – v Praze na Jarově. Vloni se do něj přihlásili pouze tři chlapci. V praxi to pak vypadá tak, že se na úřadech práce dělají rekvalifikace na kominíky, do kterých se mnohdy hlásí i vysokoškoláci. Přitom na drtivou většinu učilišť se ani nemusejí dělat přijímací zkoušky.

„Podle našich odhadů budeme v letech 2011 až 2012 mít v hlavním městě pouze tisíc studentů v učňovských a technických oborech. Dnes je jich okolo tří tisíc,“ řekla včera Kousalíková. I současný stav je přitom podle náměstkyně nedostatečný. Na trhu je stále větší poptávka po kvalitních řemeslnících, ale školy jsou málo naplněny, podotkla.

Praha se s úbytkem učňů a studentů technických škol potýká dlouhodobě. Kampaň by tedy měla pozvednout prestiž manuální odborné práce, řemesel a učňovského školství. Město chce zároveň ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR poskytovat studentům odborné praxe a pražským podnikům dát možnost, aby si vychovaly své učně.

Projekt zatím potrvá do května. Podle mluvčího magistrátu Pavla Wolfa by ale měl být dlouhodobý. Město také spustilo web, kde zájemci o učební obory naleznou všechny potřebné informace – popisy oborů a možnosti uplatnění absolventů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.