Lidovky.cz

Jde se „léčit“. Na 10 dní do tmy

Česko

  8:45
Když budovatelé v padesátých letech stavěli na ostravském dole Jeremenko protiatomový kryt, jistě netušili, k čemu bude také využit. Nyní se zde na deset dní pokusně ubytoval psycholog, který odmítá světlo a zvuk a konzumuje především hmyz.

Ve tmě a tichu stráví Andrew Urbiš deset dní. Má připraveny balené vody, hmyz v tyčinkách a papuče z Valašska. foto: ČTK

Andrew Urbiš, terapeut z Beskydského rehabilitačního centra Čeladná, se opět pokouší o něco, co před ním nikdo jiný nezkusil. Před dvěma lety vydržel v mrazicí komoře při minus 129 stupních celsia přes osm minut. Nyní se uzavřel do protiatomového krytu vysloužilého ostravského dolu a v naprosté tmě a tichu zde stráví deset dnů. Vybavil se mimo jiné papučemi domácí výroby z Valašska, nutričními nápoji , balenou vodou a pečivem s rozemletým hmyzem.

Uvozovky dolníStrava byla zvolena tak, aby umožnila snadné skladování, vydržela a byla jednoduše poživatelná.Uvozovky horní


A důvod toho všeho? „Ze všech stran na nás působí spousta informací. Náš nervový systém je neustále přetěžován, aniž si to uvědomujeme,“ vysvětluje Urbiš, proč se rozhodl pro pokus, který nazval terapie tmou. Pobyt ve tmě a v tichu se má stát účinnou léčebnou metodou pro všechny přetěžované - od vojáků přes manažery po umělce.

Ve tmě a tichu stráví Andrew Urbiš deset dní. Má připraveny balené vody, hmyz v tyčinkách a papuče z Valašska.
Pokud pokus dobře dopadne, začne obdobnou terapii nabízet Beskydské rehabilitační centrum na Čeladné. „Máme v areálu dřevěné domky, ty upravíme tak, aby do nich nešel hluk a světlo. Možná začneme už letos v létě,“ plánuje ředitel centra a lékař Milan Bajgar. O klienty čeladenští lékaři obavy nemají. „Už mi volal ředitel jisté velké firmy. Že už má všeho dost, hlavně lidí a že by šel do krytu nejraději hned po mně,“ směje se Urbiš.
 
Pobyt ve tmě a tichu není podle čeladenského psychologa nic originálního. Podobné metody používali tibetští nebo také karmelitánští mniši. Jako zatím jediný v Evropě ordinuje obdobný pobyt německý psycholog Holger Kalweit.
 
Kryt si Andrew Urbiš zařídil jednoduchou postelí a také cvičebním nářadím. Urbiš má rovněž s sebou blok a tužku, aby si po tmě dělal obrázky a písemné záznamy. Do podzemí si vzal i provázek. To aby se pomocí uzlů snažil počítat, kolik dní už vlastně pokus trvá.

Ve tmě a tichu stráví Andrew Urbiš deset dní. Má připraveny balené vody, hmyz v tyčinkách a papuče z Valašska.

Lékaři dali psychologovi na tělo speciální přístroj podobný digitálním hodinkám, který změří mužovy biorytmy. „Sám jsem velmi zvědav, co z údajů potom načteme,“ řekl včera lékař Fakultní nemocnice v Ostravě Vilém Novák. Psychologa bude neustále sledovat i kamera. A na webových stránkách Beskydského rehabilitačního centra www.brc.cz může každý Urbiše v jeho samotě prohlížet on-line.

K pokusu přispěla i Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně. Pro psychologa připravila profesorka univerzity Marie Borkovcová 200 gramů jídla s hmyzem na den, a to vždy deset deka sladkého a deset deka slaného. Jídlo se podobá cereálním tyčinkám nebo kusům bábovky. Až na to, že kdo se zadívá lépe, uvidí v bábovce larvy brouka potemníka. „Sušená strava byla zvolena záměrně tak, aby umožnila snadné skladování, vydržela deset dní a byla jednoduše poživatelná,“ vysvětluje zástupkyně univerzity Kateřina Bretschneiderová.

V krytu kromě funkčních WC i koupelny zůstala i plastická mapa Československé socialistické republiky. Ta teď visí psychologovi nad postelí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.