Lidovky.cz

LN: Domácí násilí? Sestry tápou, jak se zachovat

Česko

  13:16
Některé zdravotní sestry nevědí, jak nejlépe pomoci obětem domácího násilí. Zlepšit to má nový vzdělávací program a učebnice.
Domácí násilí, ilustrační foto

Domácí násilí, ilustrační foto foto: Reprofoto

Podle ankety, kterou mezi zdravotními sestrami provedlo intervenční centrum Spondea, nemají zdravotní sestry o problematice domácího násilí dost informací. „Zdravotníci jsou hodně důležití v pomoci obětem domácího násilí. Když už oběť vyhledá zdravotnické zařízení, došlo k fyzickému napadení a je to ve stadiu, ohrožování zdraví a pak i života,“ upozorňuje ředitelka Spondea Dagmar Úlehlová. „Je podstatné, aby se zdravotníci zachovali v této situaci správně,“ zdůrazňuje.

Z výsledků ankety, kterou zveřejily Zdravotnické noviny, mimo jiné vyplynulo, že jen polovina oslovených sester zařadila mezi domácí násilí i násilí na dětech. Jen polovina z nich také označila za domácí násilí kromě fyzického i psychické týrání nebo vyhrožování. Při své práci se přitom s problematikou domácího násilí setkalo 40 % dotázaných.

Většina z 229 zdravotníků v anketě uvedla, že nikdy neabsolvovala k domácímu násilí žádné školení. Jak se zachovat, si některé sestry nejsou jisté. Pokud se na ně obrátí pacient s tím, že je ohrožený domácím násilím, většina mu poskytne kontakty na pomáhající organizace, tak jak mají. Některé ze sester ale uvedly, že by kromě zápisu do zdravotnické dokumentace nic neudělaly. A v případě, že pacient o domácím násilí sám nemluví, jen má sestra sama podezření na domácí násilí, se ukázalo pochybností ještě víc. Sedmnáct dotázaných sester své podezření nikomu nepředá, nezapíše je do dokumentace, ani pacientovi nepředá kontakty, na kterých by mu mohli pomoci.

I když existuje návod z ministerstva zdravotnictví, jak při ošetřování lidí ohrožených domácím násilím postupovat, téměř nikdo z dotazovaných jej neznal. „Zdravotníci jednají při kontaktu s osobami ohroženými domácím násilím převážně intuitivně. To neznamená, že by jednali špatně, ale chybí jim základní informace o domácím násilí, které by jim daly větší jistotu,“ myslí si Úlehlová.

Anketa je jen začátek. Díky ní teď Spondea ví přesně, jaké informace o domácím násilí sestry potřebují. Zatím probíhaly jen kratší semináře, teď se chystá ucelený 37hodinový vzdělávací program. Ten se bude sestrám také počítat do povinného celoživotního vzdělávání. „Dokončili jsme k programu i odbornou publikaci,“ doplnila Úlehlová.

Loni téměř 700 případů domácího násilí dospělo k vykázání násilníka z domácnosti. Podle výzkumů veřejného mínění se ve vlastním partnerském vztahu osobně setkala s násilím více než sedmina lidí. Ovšem ve skutečnosti to nepřiznají všichni, takže bude skutečný výskyt partnerského násilí u nás zřejmě ještě vyšší.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.