Lidovky.cz

Raninec nebude hlasovat proti vládě

Česko

  11:49
PRAHA - Vládu Mirka Topolánka čeká již pátá zkouška důvěry. Ještě pár desítek minut před hlasováním, které vyvolala ČSSD, se premiér sešel s bývalými poslankyněmi Strany zelených Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou. Hovořil s nimi zhruba hodinu. Obě zatím tají, zda kabinet odpoledne podpoří. Nezařazený poslanec Juraj Raninec se rozhodl, že nebude hlasovat proti vládě.Sledujte on-line

Poslanec Juraj Raninec ve sněmovně. foto: ČTK

Šance kabinetu, že odolá dalšímu pokusu opozice o sesazení, tak
roste. Je totiž možné, že podobný postoj jako Raninec zaujmou i další rebelové ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel. Tlustý již dříve uvedl, že by chtěl své hlasování sladit se svými dvěma kolegy.

Poslankyně Jakubková řekla, že předložila plán, který by mohl situaci rozlousknout a zároveň umožnil všem zúčastněným, aby si zachovali tvář. Zubová poznamenala, že ještě zbývá časová rezerva a schůzka se bude zřejmě opakovat.

Vládní vyjednavači se pokoušejí v posledních hodinách před klíčovým hlasováním přesvědčit i lidovce Ludvíka Hovorku. "Mluvila s ním spousta lidí, on ale mlčí," řekl dobře informovaný zdroj z KDU-ČSL před začátkem zasedání poslaneckého klubu. Novinářům Hovorka řekl, že s premiérem nemluvil, schůzku sjednávat sám nebude, osloven nebyl.

Možnost, že vládě vysloví nedůvěru, připustil v neděli poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Při příchodu do sněmovny dnes novinářům odmítal říci, jak se při hlasování o nedůvěře zachová. "Vydržte, jak se domluvíme," zopakoval své vyjádření, že se chce dohodnout ještě s dalšími rebely v ODS Jurajem Ranincem a Janem Schwippelem. Jednat podle svých slov bude nejen s nimi.

Topolánek úplně nevyloučil, že se setká i s rebely v ODS. Postup ráno ladil s úzkým vedením občanských demokratů, v 11:00 se pak sešel sněmovní klub nejsilnější vládní strany.

Zelení s "odpadlíky" jednat nebudou
Jednání má před schůzí, která začne ve 14:00, naplánováno také klub SZ. Vzhledem k jeho složení se neočekává, že by někdo z jeho čtyř členů vládu nepodpořil. Ve scénáři dění po případném pádu vlády trvají zelení na urychleném přijetí nového volebního zákona.

"Aby se předešlo riziku, "že se dostaneme do stejné šlamastyky, ze které jsme startovali, tedy patovému rozložení sil ve sněmovně," řekla novinářům poslankyně Kateřina Jacques.

Jacques dodala, že zelení se Zubovou a Jakubkovou žádné jednání před hlasováním o nedůvěře vládě neplánují. Poté, co obě loni opustily poslanecký klub zelených, "komunikace není veškerá žádná", uvedla Jacques. Poznamenala, že o změnu se zelení nyní snažit nebudou. "Tuto snahu v tuhle chvíli vnímám jako zcela marnou a o nic takového se nepokoušíme," dodala Jacques s poukazem na současné angažmá Zubové v odštěpenecké Demokratické straně zelených.

Sporné hlasy Melčáka a Snítilého
Nezařazený poslanec Petr Wolf (dříve ČSSD) dal najevo, že vládu podrží. Sporné ale stále zůstávají hlasy bývalých členů ČSSD Miloše Melčáka a Evžena Snítilého. Proti vládě budou hlasovat spolu se sociálními demokraty všichni komunističtí poslanci, potvrdil ráno předseda KSČM Vojtěch Filip.

Pro vyslovení nedůvěry je třeba nejméně 101 hlas bez ohledu na to, kolik z celkem 200 poslanců bude hlasovat. Proto si vládní koalice může dovolit i absence svých poslanců, protože na výsledek by to nemělo vliv - stejně jako třeba to, kdyby se některý z vládních poslanců hlasování zdržel.

Zastánci vyslovení nedůvěry vládě, to znamená opoziční ČSSD a KSČM, mají dohromady 97 poslanců. Vládní strany, tedy ODS, KDU-ČSL a Strana zelených, jich mají společně 96. Zbývajících sedm poslanců jsou nezařazení zákonodárci - jsou to bývalí členové poslaneckých klubů ČSSD, ODS a zelených, kteří je od posledních voleb pro názorové neshody opustili, nebo byli vyloučeni.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.