Lidovky.cz

Vládu podpořím. I bez Čunka

Česko

  9:34
PRAHA - Když někdo něco dohodne a pak prosazuje ve své straně opak, je nevěrohodný partner pro další diskuze, vysvětluje ministr financí Miroslav Kalousek, proč navrhl, aby za jeho stranu dále nevyjednával o vládě předseda Jiří Čunek.

Miroslav Kalousek (vlevo) a Jiří Paroubek před pořadem ČT Otázky Václava Moravce. foto: Tomáš KristLidové noviny

* LN Jak si máme vysvětlit usnesení poslaneckého klubu, že máte dál jednat o vládě, kterou celostátní konference KDU-ČSL odmítla? Hodláte tedy dohodu čtyř stran podporovat bez ohledu na konferenci a Jiřího Čunka?
To usnesení říká, že potřebujeme jednat. A co mě se týče, já jsem připraven podpořit přechodnou vládu premiéra Fischera do předčasných voleb. My nejsme v politické krizi, proboha, my jsme v krizi ekonomické a politická nestabilita tomu nepřispívá. Jakýkoliv den, kdy neexistuje jasná politická dohoda, co bude dál, je strašně drahý. To je jeden důvod. Druhým důvodem je, že nejsem schopen pochopit, že se čtyři předsedové dohodnou, něco podepíší, něco společně vyhlásí na tiskové konferenci, a pak jeden předseda přijde ze stranického grémia a říká: já jsem něco podepsal a myslím si, že je to špatně, takže bych byl rád, kdybyste to neschvalovali. To je tak nevěrohodné, že se na tom nechci podílet.

Kalousek podepsal
dohodu o vládě

Miroslav Kalousek podepsal v rozporu s usnesením předsednictva dohodu o cestě k předčasným volbám a úřednické vládě Jana Fischera. Novinářům řekl, že nepřísahal věrnost předsedovi KDU-ČSL, ale České republice. Dohoda podle něj není sice ideální, řeší však situaci ve chvíli, kdy každý den vládní krize znamená ztráty. Kalousek si myslí, že z řad poslanců lidové strany nebude jediný, kdo nedělní dohodu podepíše. Kalousek podrobil kritice Čunka za to, že v neděli dohodu podepsal, ale hned v pondělí nedodržel. "Takovému člověku není možné věřit jedno jediné slovo. Porušení daného slova přes noc musí poškodit každého," uvedl Kalousek. Pod dohodu podle něj jsou nyní podepsáni nejméně dva lidovci - on a Čunek. O dalších jménech nebo svém budoucím působení u lidovců odmítl informovat.


* LN Stejný postoj jako vy může mít až sedm poslanců KDU-ČSL. Mohou se vůbec poslanci vzepřít vrcholnému orgánu své strany?
Poslanec na základě ústavního zákona koná dle svého svědomí. Slib, který jsem skládal, začíná větou: slibuji věrnost České republice. Tuším, že tam nenajdu větu: slibuji věrnost Jiřímu Čunkovi, který si v pondělí myslí něco jiného než v neděli.

* LN Představitelé dalších dvou koaličních stran i ČSSD se tváří, že se vlastně nic nestalo, když velká část poslanců bude hlasovat podle uzavřené dohody proti Čunkově vůli. Skutečně může část poslanců být smluvním partnerem a prosazovat opak toho, co chce vrcholný orgán jejich strany?
Já nejsem žádný frontman vnitrostranické opozice, jsem ministr financí. Nezapojuji se příliš do vnitrostranického života, řeším ekonomickou krizi. Jako poslanec budu hlasovat pro nějakou podobu dohody, pod kterou je podepsán předseda mé strany. Jak se zachovají ostatní poslanci, je jen na jejich rozhodnutí.

* LN Nedojde k naprostému rozkolu v KDU-ČSL, pokud se část poslanců Čunkovi vzepře?
Nevím, nesleduji žádný rozkol ve straně. To je jeden z důvodů, proč jsem také řekl, že na sjezdu strany nebudu kandidovat do žádné funkce a nebudu kandidovat do poslanecké sněmovny za KDU-ČSL.

* LN Spekuluje se, že byste mohl z KDU-ČSL odejít a pak založit novou stranu. Je na tom něco, nebo s politikou skončíte úplně?
Já velmi vážně a dlouho přemýšlím o odchodu z veřejného života. Jak to dopadne a zda setrvám či nesetrvám ve své straně, se rozhodnu po sjezdu na základě výsledků sjezdu.

* LN Jiří Čunek tvrdí, že vy, kteří jste v politice dvacet let, chcete podporovat přechodný kabinet jen proto, abyste se udrželi za každou cenu u moci a měli vliv na ministerstva. Nemá pravdu? Co byste mu na to odpověděl?
Myslím, že zvlášť od něj to zní velmi pikantně. Víc to nechci komentovat.

* LN Na jednání poslanců jste neúspěšně navrhl, aby Čunek nebyl za lidovce členem dalšího vyjednávacího týmu. Proč, když je předseda strany?
Vycházel jsem z toho, že každý předseda, když něco dohodne a pak to neprosazuje, nebo prosazuje opak, je nevěrohodný partner pro další diskuze. Tak jsem navrhoval, zda by nemohl vyjednávat někdo, komu by mohla věřit veřejnost i členové vlastní strany.

* LN Čunek včera z klubu odešel, protože jste měl urážet Čunkova poradce a šéfa odboru ministerstva pro místní rozvoj Jaroslava Orla...
Já jsem nikoho neurážel, pouze jsem požádal, jestli by na klubu mohli být jen ti, kteří tam opravdu patří. Což jsou poslanci, funkcionáři strany a asistenti. Ředitelé odborů ministerstev se nemají co v pracovní době flákat na poslaneckém klubu. Ti mají pracovat na ministerstvu. Dovolil jsem si tedy zdvořile navrhnout, jestli by ten pán nemohl vypadnout, protože jeho úkolem je v zásadě jen vynášení informací. Takže ten pán vypadl a jeho úkolu - vynášení vnitrostranických informací - se pak ujal předseda strany, který to pak následně sděloval do mikrofonů. Já se k něčemu takovému snižovat nebudu.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.