Lidovky.cz

Očkování proti TBC zřejmě skončí

Česko

  9:22
Plošné očkování dětí proti tuberkulóze má více negativ než přínosů. Zřejmě proto vypadne z očkovacího kalendáře. Jiné vakcíny naopak přibudou.

Očkování. foto: ČTK

Jedna příjemná zpráva pro budoucí maminky. Možná už příští rok by mohli kojenci dostávat o jednu injekci méně.

O tom, že by mělo zcela skončit plošné očkování proti tuberkulóze, se v současnosti vedou jednání. Souhlasí s tím zástupci vakcinologů, dětských lékařů, ale i Národní jednotky dohledu na tuberkulózu. Upozorňují na komplikace po aplikaci vakcíny i na to, že je u nás výskyt tuberkulózy velmi nízký. Chtějí místo toho posílit očkování rizikových skupin.

Plánované změny
Očkování.
+ První novinkou má být zavedení nepovinného hrazeného očkování proti pneumokokům.
+ V dohledné době má do očkovacího kalendáře pro dívky přibýt vakcína, která chrání proti rakovině děložního čípku, výhledově i další očkování.
- Pravděpodobně se zruší plošné očkování proti TBC.
„Očkování proti tuberkulóze je nejvážnější kandidát na vypadnutí z očkovacího kalendáře,“ potvrzuje předseda vakcinologické společnosti Roman Prymula. Teoreticky by prý mohlo plošné očkování proti TBC skončit k 1. lednu 2010.

A to přesto, že plicní lékaři nesouhlasí. Obávají se nárůstu nemocných. Teprve v březnu přitom skončilo přeočkování na tuberkulózu, které lékaři prováděli v 11 letech dítěte.

Očkovací kalendář v dohledné době dozná dalších změn. Ještě letos by mohlo být zavedeno dobrovolné hrazené očkování proti pneumokokům. „Další vakcíny by mohly být přidány nejdříve v roce 2011,“ míní hlavní hygienik Michael Vít. Nově by se mělo součástí kalendáře stát očkování, které chrání před rakovinou děložního čípku, vakcína proti meningokokům, ale třeba i proti klíšťové encefalitidě. „Ne všechny by musely být zařazeny do povinného očkování. Chceme lépe propracovat otázku doporučených očkování,“ řekl Prymula. Lékaři by na ně měli pacienty více upozorňovat.

Dnes je v ČR o nepovinná očkování malý zájem. Například proti chřipce je očkováno 7 procent lidí, průměr v Evropě je 22 procent. Lidí starších 65 let je očkováno 30 procent, v Evropě 62 procent. Doporučuje se v této věkové kategorii očkovat 75 procent lidí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.