Lidovky.cz

Pochod neonacistů stál nejméně šest milionů

Česko

  12:58
ÚSTÍ NAD LABEM - Bezpečnostní opatření kvůli pochodu neonacistů v Ústí nad Labem policie odhaduje na minimálně šest milionů korun. Město náklady zatím vyčíslené nemá. Při pochodu svolaného organizací Autonomní nacionalisté si zhruba 500 pravicových extremistů údajně připomenulo oběti bombardování města z dubna 1945.

Pochod extremistů v Ústí nad Labem foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Náklady na policejní manévry kvůli loňským dvěma říjnovým a jedné listopadové akci pravicových radikálů v Litvínově policie a litvínovská radnice vyčíslily na asi 40 milionů korun.

Celkem bylo v Ústí nad Labem v sobotu nasazeno více než 1400 policistů, z toho zhruba 900 těžkooděnců a příslušníků zásahových jednotek. V pohotovosti byly i vodní děla, obrněné transportéry a další technika.

Pochod se obešel bez zranění, policisté předvedli 15 lidí. Policisté podle mluvčí severočeské policie Jany Matonohové nyní pečlivě zkoumají záznamy pořízené během akce. Težkooděnci z trasy pochodu vytlačili zhruba 200 lidí, kteří u hotelu Vladimir proti pochodu protestovali.

Organizace Autonomní nacionalisté, která pochod svolala, o víkendu zveřejnila na svých internetových stránkách identitu některých lidí, kteří se angažovali v iniciativě V Ústí neonacisty nechceme. Kromě jejich jmen, fotografií či životopisných údajů je u některých uvedena i adresa jejich bydliště, pracoviště nebo jejich telefonní číslo.

Miroslav Brož z organizace Člověk v tísni, který byl jedním z hlavních představitelů iniciativy, dnes řekl, že zveřejnění údajů o jeho osobě považuje za pokus o zastrašení. Podle něho to svědčí o metodách, které pravicoví extremisté používají. Dodal, že mu nezbývá než spoléhat na to, že ho policie a další bezpečnostní složky před případnou odvetou extremistů ochrání.

Ústecký historik Václav Houfek, který se v iniciativě také angažoval, tvrdí, že s něčím podobným se dalo počítat. "Vlastně mě těší, že mě nemají rádi," uvedl. Dodal, že na policii se s žádostí o ochranu obracet nebude, protože podle něho jedinou možností by bylo nechat si přidělit neustálou ochranu.

Metodu zveřejnění jmen a fotografií používají jak pravicoví extremisté, tak i jejich levicoví odpůrci. Jména českých neonacistů lze najít třeba na některých anarchistických stránkách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.