Lidovky.cz

Vojáci utíkali z boje kvůli slabému velení

Česko

  17:09
PRAHA - Jednotka speciálních operací Vojenské policie (SOG) nefungovala přinejmenším část svého působení v misi ISAF v Afghánistánu tak, jak měla. Její práci negativně ovlivňovaly především špatné mezilidské vztahy mezi vojáky a slabé velení, plyne z předběžných závěrů Inspekce ministryně obrany, která prošetřovala stížnosti některých jejích členů.

Čeští vojáci prý v boji opustili britské kolegy. foto: Michal NovotnýLidové noviny

Působením SOG v afghánské provincii Hílmand by se mohl zabývat i parlament. Poslanec Antonín Seďa (ČSSD) chce totiž prosadit zřízení komise, která by prošetřila dnešní informace deníku Mladá fronta Dnes (MfD), že vojáci SOG několikrát v boji opustili své britské kolegy.

Podle mluvčího ministerstva Andreje Čírtka ale nelze konkrétní situaci popsanou v deníku potvrdit ani vyvrátit, protože výpovědi členů jednotky se liší a vzájemně si odporují.

Britská strana si na české vojáky oficiálně nestěžovala, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. "Naopak jsme obdrželi děkovné dopisy za záchranu životů vojáků," dodala. Podle informací ČTK však Britové jisté roztrpčení nad zmatky okolo SOG neskrývali například v osobních rozhovorech s představiteli české armády či ministerstva obrany.

V Afghánistánu působilo jen několik desítek vojáků SOG a často byli spojenci chváleni. Českou armádu v této zemi nyní zastupují stovky příslušníků jiných jednotek, a tak dnes představitelé ministerstva obrany, armády i Vojenské policie trvali na tom, že podle selhání několika jednotlivců není možné odsuzovat celé české nasazení v misích ISAF i Trvalá svoboda.

"Nemůžeme předjímat výsledky šetření inspekce, ale jsme připraveni vyvodit z nich patřičné důsledky včetně personálních opatření," komentoval šetření ministerské inspekce mluvčí Vojenské policie Jan Čermák.

Zmiňovaná personální opatření byla zřejmě zahájena už 9. dubna, kdy byl dosavadní velitel SOG Petr Krčmář přeřazen na hlavní velitelství Vojenské policie a řízením jednotky byl pověřen jiný důstojník. Stalo se tak okamžitě poté, co ministryně obrany Vlasta Parkanová do funkce šéfa Vojenské velitele po Oldřichu Kubátovi jmenovala Vladimíra Ložka, dosavadního šéfa Inspekce ministryně obrany. Tedy muže, jehož podřízení situaci v SOG prošetřovali. Inspekce se jednotkou začala zabývat poté, co dvě skupiny vojáků ministryni napsaly vzájemně se obviňující dopisy.

Doporučila zatím reorganizaci jednotky, výraznou změnu jejích operačních postupů, výcviku i plánování operací.

"Armáda a ministerstvo se k tomu musí postavit čelem"
V Hílmandu pracovaly v letech 2007 a 2008 celkem tři kontingenty skupiny speciálních operací Vojenské policie. "Mediální spekulace" o problémech se podle mluvčího Vojenské policie týkají pouze druhého kontingentu SOG. Na internetových diskusních fórech se přitom přibližně v polovině loňského roku začaly objevovat informace, že tento kontingent odmítl splnit některé úkoly, a byl proto využíván převážně ke strážní službě.

Mezi vojáky jednotky byl ale i praporčík Milan Štěrba, který zahynul loni v březnu poté, co na jeho vozidlo zaútočil sebevražedný atentátník.Poslanec Seďa nabídl i jiné možné vysvětlení současného napětí kolem SOG - jde prý o diskreditační kampaň, která má jednotku jako takovou zlikvidovat.

"Armáda a ministerstvo se k tomu musí postavit čelem a vyřešit problémy dlouhodobých sporů mezi SOG a 601. skupinou speciálních sil," míní zákonodárce. "Tento případ se zároveň stal podnětem pro úvahy o změně celkové koncepce speciálních sil v ozbrojených silách," připouští i ministerský mluvčí Čírtek.

Armádní velení totiž v současnosti přímo nedisponuje žádnou speciální jednotkou. SOG, součást Vojenské policie, i 601. skupina speciálních sil z Prostějova, patřící pod Vojenské zpravodajství, jsou přímo podřízeny ministryni obrany. Možnou variantou dalšího postupu je podle dostupných informací přesun obou jednotek do působnosti generálního štábu či vznik nového specializovaného velitelství. "V této fázi se o zrušení SOG neuvažuje," uvedl Čírtek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.