Lidovky.cz

Elitní SOG necvičí, povídá si

Česko

  18:09
PRAHA - Členové jednotky speciálních operací Vojenské policie SOG v tyto dny necvičí. Nový náčelník Vojenské policie Vladimír Ložek jim dal za úkol trávit pracovní dobu společně a zlepšovat své vzájemné vztahy.

Uniforma příslušníků prestižní armádní Skupiny speciálních operací (SOG). foto: Jiří Reichl, Lidové noviny

Podle Ložka byl právě krach komunikace mezi členy elitní jednotky prapůvodem jak některých chyb na misi v Afghánistánu, tak toho, že se nyní o utajované speciální jednotce a její práci intenzivně diskutuje v médiích.

"Musíme začít komunikovat tak, abychom komunikaci dostali na normální úroveň, vrátili se do normálního pracovního prostředí. Pak se můžeme zabývat tím, zda budou nějaká personální opatření," podotkl Ložek. Tři důstojníci jednotky, včetně velitele Petra Krčmáře, od ní byli odveleni jen krátce poté, co bývalý šéf inspekce ministryně obrany Ložek převzal velení celé Vojenské policie.

Inspekce chování SOG v zahraniční misi stále prošetřuje, vyslechnuty byly více než čtyři desítky členů jednotky. Někteří jednotlivci ze SOG podle Ložka nejsou schopni na pracovní úrovni o problémech mluvit a právě oni prý stojí za medializací sporů.

"Nejsou schopni přiznat, že v některých věcech musí plnit své úkoly tak, jak jsou dány. Vojenským policistou může být pouze voják," podotkl. Vztahy v jednotce jsou napjaté mimo jiné kvůli profesnímu zázemí členů SOG, z nichž část přišla z jiných složek armády a část od policejních zásahových jednotek.

Pochybení během akce prý nebyla

"Pokud došlo k nějakým pochybením, tak to bylo před realizací plánovaných akcí, při jejich plánování. Při provádění operací pochybení nebyla," hájil Ložek před novináři práci SOG v Afghánistánu. Deník Mf Dnes ve středu uvedl, že vojáci opustili v boji své britské kolegy a dnes publikoval informaci, že ostřelovači jednotky jednali na vlastní pěst ve snaze dosáhnout "zářezu na pažbě", tedy bojového zásahu nepřítele.

"Musím zcela odmítnout tato tvrzení a důrazně se proti nim ohradit," uvedl velitel vojenské policie. Inspekce, kterou dříve vedl, prý tyto informace prověřovala a nenašla důkazy, že by se zakládaly na pravdě.

Ložek vysvětlil, že velitel druhého kontingentu SOG v provincii Hílmand v loňském roce mohl v několika případech při plánování operace odmítnout český podíl v ní. Podobný postup však podle Ložka nastal pod dánským, nikoliv pod britským velením a byl prý především důsledkem nepřesně definovaného mandátu jednotky, určené primárně k práci policejního, nikoliv vojenského typu. "Mohla nastat polemika o šířce mandátu," dodal.

SOG zůstane, ministerstvo si ho cení
Britské ministerstvo obrany se ke kritice českých vojáků ze speciální jednotky vojenské policie v provincii Hílmand nepřidalo a jejich práci ocenilo.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová zdůrazňuje, že SOG chce ministerstvo zachovat. "Od počátku říkáme, že je chceme stabilizovat, nalézt mu schopné vedení a znovu jej zařadit mezi elitní jednotky," sdělila ČTK.

Ložek sám si za svými vojáky stojí. "Podnikám všechna možná opatření, aby se útvar vrátil tam, kam patří, tedy na špici mezi útvary Vojenské policie. V budoucnosti si od SOG slibuji plnění speciálních úkolů v rámci policejní ochrany vojenských sil," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.