Lidovky.cz

Nejdůležitější fakta o prasečí chřipce

Česko

  17:59
PRAHA - Hlavní otázky a odpovědi o prasečí chřipce, které se Světová zdravotnická organizace velmi obává.
Virus - ilustrační foto

Virus - ilustrační foto foto: Shutterstock

* Co je prasečí chřipka?
Jde o onemocnění vyvolané chřipkovým virem ze skupiny H1N1. Nemoc se vyskytovala převážně u chovných prasat, výskyt u lidí byl dosud výjimečný. Onemocnění postihuje dýchací cesty.

* Jak se nemoc přenáší?
Vzduchem. Aby došlo k infekci, je nutné virus vdechnout.

* Je důvod bát se vepřového masa?
Ne. Přenos potravou nebyl prokázán. Tepelná úprava masa každý chřipkový virus spolehlivě zničí.

* Mohou se nakazit i lidé, kteří nebyli v kontaktu s vepři?
Ano. V tom je právě onemocnění nebezpečné. Lékaři popsali případy, kdy byli nemocní nakaženi od zvířat. Virus se šíří i bez prostředníka, z lidí na lidi.

* Čím se virus liší od „staré“ prasečí chřipky?
Příčinou epidemie je zmutovaný vir, ve kterém se „prasečí základ“ kombinuje s geny z ptačí chřipky i z varianty běžně napadající lidi. Experti uvádějí, že jde o velmi neobvyklou kombinaci.

* Jakými příznaky se nemoc projevuje?
Pacientům prudce stoupne teplota, trápí je bolest svalů a suchý kašel, bolí je hlava. Příznaky jsou podobné jako u běžné chřipky.

* Kdo je nevíc ohrožen?
Nejvíce obětí bylo ve věku 25-45 let. Vysoká úmrtnost v této skupině se z hlediska celosvětového šíření považuje za varovný signál.

* Jak se mohu chránit?
Užitečné je dodržování běžných hygienických zásad - mytí rukou, zakrývání úst při kašli a podobně. Pokud cítíte příznaky nemoci, omezte kontakty s jinými lidmi.

* Co očkování? Pomůže?
Běžné vakcíny chrání proti variantám chřipky, jejichž výskyt se pro daný rok dá očekávat. Proti prasečí chřipce očkování nepomůže. Existují vakcíny proti prasečí chřipce, ale ty jsou určené právě jen vepřům.

* Fungují léky připravené pro případ epidemie ptačí chřipky?
Do jisté míry pomáhá Tamiflu, v tabletách podávaný lék, který má Česká republika v zásobě kvůli obavám z ptačí chřipky. Dalším účinným prostředkem je údajně zanamivir Relenza. Toto antivirotikum se vdechuje.

* Je znám případ nákazy v České republice?
Ne. Nová varianta viru dosud nepronikla do žádné evropské země.

* Je cestování nebezpečné?
Cesty do ohniska nákazy, tedy Mexika, úřady zatím neomezují, ovšem vzhledem k rychlosti šíření nákazy je nelze ani doporučit. V dalších zemích se výskyt omezil na jednotlivé případy a riziko nákazy je zatím malé. K rychlému rozšíření může přispět letecká doprava. Zárodky od jediného nemocného se mohou s pomocí přetlakového systému rozšířit po celé kabině. To ale platí pro většinu infekčních nemocí, nejen prasečí chřipku.

* Může se z lokální nákazy stát podobně vražedná pandemie, jakou byla španělská chřipka?
Zcela vyloučit to nelze, ale pravděpodobnost tohoto scénáře je nízká. Výjimečnost španělské chřipky dokumentuje i klasifikace závažnosti epidemií (Pandemic Severity Index, PSI) používaná v USA. Běžná chřipka je v první kategorii, epidemie hongkongské varianty z roku 1967 patří do druhé a španělská podle PSI náleží do páté. Třetí a čtvrtá kategorie přitom není vůbec obsazena.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.