Lidovky.cz

Lékaři v Praze prověřují tři muže kvůli prasečí chřipce

Evropa

  16:39aktualizováno  19:57
PRAHA - V České republice jsou tři pacienti s podezřením na to, že mají prasečí chřipku. Jednoho vyšetřili v pražské nemocnici v Motole, dva v nemocnici na Bulovce. Lékaři ale zatím nepočítají s tím, že by šlo skutečně o tuto novou formu chřipky.

Upozornění na prasečí chřipku na letišti Ruzyně foto: ČTK

Primářka infekční kliniky na Bulovce Hana Roháčová uvedla, že u nich leží mladý muž, který se vrátil z Mexika s příznaky chřipkového onemocnění. Výsledky budou podle ní známy ve středu. "Pravděpodobnost (že má prasečí chřipku) je ale minimální," řekla. Kromě něj je na Bulovce s podezřením na prasečí chřipku hospitalizován ještě jeden pacient. I u něj jde však spíše o prevenci, dodala Roháčová.

Podívejte se na mapu s rozšířením prasečí chřipky.

Druhého muže vyšetřili v Motole. Hlavní hygienik Michael Vít novinářům řekl, že ani u něj zatím vyšetření tuto chorobu nepotvrzují a definitivně jasno má být v úterý. Podle České televize je tento

Česko varuje cestovatele, hranice ale neuzavře

Ministerstvo zahraničních věcí doporučilo českým občanům, aby necestovali do Mexika.

Vstup do země ale Česko neomezilo. Zcela zavřít hranice podle hlavního hygienika Víta totiž nemá smysl, infekce se tím oddálí nejvýše o dva týdny.

Evropská unie zatím žádné společné doporučení občanům dávat nebude. Podle Vondry je na každém členském státu unie, jak své občany upozorní.

pacient již v domácím ošetření.

Server Novinky.cz, který uveřejnil informaci o případu z Motola, uvedl, že lékaři neočekávají, že by se podezření na prasečí chřipku potvrdilo. Server o tom informoval s odvoláním na primářku infekčního oddělení pražské nemocnice v Motole Jiřinu Hobstovou. Muž se právě vrátil z Mexika a má příznaky nachlazení. Podle Hobstové pacient s lehkými příznaky není okolí nebezpečný. Problém by nastal až v případě, že by u něj nemoc propukla vážněji a měl by příznaky podobné zápalu plic.

Prasečí chřipka si v Mexiku vyžádala 149 obětí. Nemoc se přenesla na území Spojených států. Dnes se první případ nákazy u člověka vyskytl i v EU, a to ve Španělsku.

Vít na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví zopakoval, že Česká republika má pro případ výskytu prasečí chřipky dostatek účinných antivirotik. V úterý by se podle něj měla sejít ústřední epidemiologická komise, v níž jsou zastoupeny všechny resorty.

Hygienik také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví vydalo instrukce pro občany i pro zdravotnická zařízení. "Aktivovali jsme infekční kliniku ve Fakultní nemocnici Bulovka. Národní referenční laboratoř zavedla virologickou diagnostiku. Na letišti Praha byly umístěny informační tabule pro cestující z postižených oblastí," popsal aktuální situaci Vít.

Zopakoval, že Česko je dobře připraveno a varoval před panikou. "Aktivizovali jsme všechny infekční kliniky, protože se nemusí jednat pouze o případ, který by byl v Praze - fakultní nemocnice a velké krajské nemocnicích, budějovické, ústecké a zlínské - dostaly instrukce, jak se mají připravit pro sledování a léčbu těchto pacientů," upřesnil Vít.

Již dříve hlavní hygienik uvedl, že prasečí chřipka by mohla dorazit do Česka za čtyři až pět týdnů. Náměstek ministra Marek Šnajdr dnes novinářům řekl, že ministerstvo zahájilo jednání tak, aby ČR měla výrobní kapacity pro případ, že bude třeba vyrobit pandemickou vakcínu. Výrobce podle něj sídlí na území Česka.

Příznaky prasečí chřipky:

horečka, zimnice, únava, nechutenství, kašel, rýma, škrábání v krku, nevolnost, zvracení, průjem, komplikací je těžký zápal plic a selhání dýchání

Varovné příznaky u dítěte, kdy je nutno ihned vyhledat lékaře: zrychlené či obtížné dýchání namodralá barva kůže nedostatečný příjem tekutin při horečce se objeví na kůži flíčky varovné

Příznaky u dospělého: zrychlené či obtížné dýchání bolest či tlak v oblasti hrudníku a břicha náhlé závratě zmatení vážné či vytrvalé zvracení

Cesty nákazy:
kapénková infekce se šíří nejčastěji kýcháním a kašláním z člověka na člověka, někdy se lidé mohou nakazit také dotekem místa infikovaného virem a následného přenosu do úst nebo nosu. Virus se nepřenáší potravinami, tepelná úprava nad 64 stupňů Celsia virus spolehlivě zničí virus může žít mimo tělo dvě i více hodin

Ochrana:
první a nejdůležitější pravidlo je mýt si ruce mýdlem pod tekoucí teplou vodou 15 až 20 sekund dále udržovat si dobrý zdravotní stav, to znamená hodně spát, být fyzicky aktivní, zvládat stres, pít hodně tekutin, jíst vyváženou stravu nedotýkat se ploch, které by mohly být nakaženy virem, vyhnout se kontaktu s nemocnými lidmi


Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.