Lidovky.cz

Přečtení lisabonské smlouvy: 6h 48minut

Evropa

  10:38
OLOMOUC - Celkem šest hodin a 48 minut potřebovali v Olomouci účastníci happeningu k tomu, aby přečetli všechny strany lisabonské smlouvy, která má reformovat EU po jejím rozšíření. Kromě příchozích se alespoň na dálku do nonstop čtení zapojili prostřednictvím videonahrávky ekonom Jan Švejnar, expremiér Miloš Zeman či odstupující ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Svoboda.
Lisabonská smlouva - ilustrační foto.

Lisabonská smlouva - ilustrační foto. foto: www.svez.gov.si

Na akci, jejímž cílem byla zejména popularizace lisabonské smlouvy, zněla rovněž italština, němčina, estonština či švédština. Celkem se do ní zapojilo 150 lidí.

"Kolem lisabonské smlouvy panuje spousta mýtů, mimo jiné i ten, že se nedá číst. My jsme to chtěli vyvrátit a ukázat, že je to sice složitý dokument, ale číst se dá," řekl Roman Badík ze společnosti Eutis, která akci spolu s Katedrou politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého pořádala.

Akce se účastnili hlavně studenti
Ke čtenářům se přidal například i rektor Univerzity Palackého Lubomír Dvořák. "Je potřeba podpořit to, aby parlament tento dokument přijal," uvedl rektor. Nápad pořadatelů přivítal i hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD). "Myšlenka mě oslovila, takže jsem rád přišel. I když si myslím, že jen málo lidí si dokument přečte od začátku až do konce. Je to odpovědnost politiků, aby zvážili klady i zápory přijetí smlouvy," řekl Tesařík.

Čtení lisabonské smlouvy se nejčastěji ujali studenti. Nonstop čtení se konalo v rámci Evropského dne. Jeho součástí byly i dopolední besedy se středoškoláky a veřejná diskuse Klady a zápory lisabonské smlouvy, které se zúčastnil například poslanec a známý odpůrce dokumentu Vlastimil Tlustý.

Lisabonská smlouva zahrnuje reformu institucí EU a má nahradit neschválenou euroústavu. V EU ji zatím neratifikovalo Irsko, kde ji neschválili lidé v referendu, a Česko. Smlouvu sice podpořila Poslanecká sněmovna, ale Senát o ní bude teprve jednat. Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zná pojem lisabonská smlouva jen třetina Čechů. Pětina lidí vůbec neví, co zmíněný pojem znamená.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.