Lidovky.cz

Kočka slavil s komunisty 1. máj

Česko

  12:59
PRAHA - U Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti se sešlo zhruba tisíc přiznivců KSČM. Projev předsedy Vojtěch Filipa, ve kterém mimo jiné kritizoval vládu v demisi, narušila trojice antikomunistů. Na sraz komunistů se přišel podívat i provozovatel Matějské pouti Václav Kočka se svým vnukem. Litoval, že si prostor nepronajala po komunistech ČSSD. Podle něj mohla některé z členů KSČM přetáhnout do svých řad.

Členové a příznivci KSČM slavili 1. máj v Praze na Výstavišti. foto: ČTK

Šéf komunistů Filip se ve svém projevu vyjádřil i k nové vládě Jana Fischera. "Bude to skrytá velká koalice," řekl. Dále odmítl tvrzení, že KSČM je nedemokratická a mluvil také o extremismu, který mělo vyvolat to, že ministerstvo vnitra nedostatečně neodůvodnilo svůj návrh na zrušení Dělnické strany.
Šéf KSČM Vojtěch Filip (uprostřed) byl při svém projevu vypískán trojicí antikomunistů.
Shromáždění na oslavu Svátku práce začalo v devět hodin. Přicházející vítala dechovka, oficiální část byla zahájena Písní práce a projevem předsedkyně pražské organizace KSČM Marty Semelové, která kritizovala, že v době krize je hodně lidí bez práce.

Oslavu si nenechal ujít ani čelní představitel předlistopadové komunistické strany Miroslav Štěpán. "Pro mě v dnešní době, jak se říká v krizi, předně 1. máj znamená, že se potkám s lidmi, které jsem dříve často potkával, a cítím se dobře," řekl Štěpán. Také někdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš je přesvědčen o tom, že má smysl se každý rok na Svátek práce scházet. "Pořád lidé přicházejí, určitě to smysl má," řekl Jakeš.
Členové a příznivci KSČM slavili 1. máj v Praze na Výstavišti. Podívat se přišli i bývalí vysocí funkcionáři předlistopadové KSČ Milouš Jakeš (uprostřed) a Miroslav Štěpán (vpravo).
Ke Křižíkově fontáně se přišel podívat také provozovatel Matějské pouti Václav Kočka se svým vnukem. Litoval, že si prostor nepronajali po komunistech sociální demokraté. Podle jeho slov mohli některé z členů KSČM přetáhnout do svých řad.

Anarchisté označují 1. máj za svůj svátek
Kolem 11. hodiny dopolední se na Střeleckém ostrově sešlo asi 150 příznivců anarchistického hnutí. Dohlížely na ně desítky policistů v uniformách i civilu a členové antikonfliktního týmu.
Na Střeleckém ostrově se 1. května sešli anarchisté a vyrazili na průvod Prahou.
V poklidné atmosféře připomínající happening řečnice z Československé anarchistické federace označila 1. máj za anarchistický svátek. "Svátek si přivlastnili marxisté z druhé internacionály. Muži zastřelení před lety ve stávce za zkrácení pracovní doby byli anarchisté," uvedla s odkazem na stávku chicagských dělníků v roce 1886. Dělníci tehdy demonstrovali za všeobecné hlasovací právo a za osmihodinovou pracovní dobu bez krácení mezd, několik z nich přišlo při střetech s policií o život.

"Chceme si připomenout okolnosti vzniku svátku 1. máje a poté se přesuneme na Císařskou louku, kde se odpoledne koná festival," řekl svolavatel Ondřej Slačálek.


Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. První oslavu v Praze zvěčnil spisovatel Jan Neruda (1834 až 1891) ve fejetonu 1. máj 1890.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.