Lidovky.cz

Češi fandí 'Lisabonu', ale neznají ho

Česko

  7:07
PRAHA - Celá Evropa dnes s napětím sleduje, zda český Senát schválí lisabonskou smlouvu, která má reformovat EU. Sami Češi si přejí, aby jejich zákonodárci na dokument kývli. Většina lidí ale neví, co je v něm napsáno, vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který exkluzivně pro LN vypracovala agentura Median.
Lisabonská smlouva - ilustrační foto.

Lisabonská smlouva - ilustrační foto. foto: www.svez.gov.si

Očekává se, že také v horní komoře zvítězí zastánci´přijetí smlouvy, podobně jako v únoru ve sněmovně. Záležet ale bude na tom, kolik senátorů ODS se k nim připojí. Většina občanských demokratů pravděpodobně smlouvu nepodpoří v souladu s přáním prezidenta Václava Klause.

Česko je poslední zemí unie, která dosud nedokončila v parlamentu ratifikační proces. Obhájci smlouvy varují, že neschválením tohoto dokumentu by se Česko vyřadilo z hlavního proudu směřování EU. Odpůrci smlouvy zase argumentují tím, že nová pravidla sníží váhu Česka a dalších menších zemí při rozhodování EU.  Ke schválení smlouvy je v Senátu třeba 49 hlasů při účasti všech 81 členů horní komory při hlasování. Zastánci smlouvy by v takovém případě potřebovali sedm hlasů z ODS, nejspíš jich ale budou mít ještě o něco více.

Lisabonská smlouva by měla dostat dnes v Senátu zelenou. Přeje si to více než polovina lidí, kteří odpovídali v bleskovém průzkumu agentury Median.

Pro ratifikaci klíčové evropské smlouvy se vyslovilo přesně 51,2 procenta respondentů. Proti bylo jen 29,2 procenta lidí. Necelých dvacet procent lidí se nedokázalo rozhodnout ani pro jednu variantu.

Ratifikace má své příznivce především v Praze a středních Čechách. Po schválení smlouvy volá nejvíce starší generace nad 55 let. Senátorské ano si přeje padesát procent lidí této věkové skupiny.

„Je to pochopitelné, protože právě  tato skupina lidí je velmi zasažena ekonomickými obtížemi a zahraničněpolitickou situací,“ říká politolog Jan Kubáček. Podle něj tak starší lidé chápou Lisabonskou smlouvu jako „zefektivnění a posílení Evropské unie a tím pádem i jakési zmírnění ekonomické krize.“

Smlouvě fandí zejména příznivci ČSSD
Co se týče rozdělení obyvatelstva podle politické příslušnosti, kopírují voliči stanovisko svých oblíbených stran. Smlouvu tak podporují více sociálnědemokratičtí voliči – 69 procent z nich – než přívrženci ODS. Pro ratifikaci smlouvy by zvedlo ruku 53 procent respondentů, kteří se v průzkumu zařadili do kolonky ODS.

„To je posun. Když se podíváte na výsledky průzkumů z minulých let, říkali voliči ODS Lisabonské smlouvě velmi hlasité ano. Naproti tomu příznivci sociální demokracie byli spíše skeptičtí,“ popisuje změnu situace Kubáček. Ten si myslí, že za příklonem voličů ČSSD k Lisabonské smlouvě stojí jednoznačně Jiří Paroubek.

„Paroubek udělal z Lisabonské smlouvy stranické téma. Jeho voliče tak najednou začala doposud poměrně neznámá smlouva zajímat a náhle s ní i souhlasí nehledě přitom na její obsah,“ pokračuje politolog.

Většina lidí neví, o čem smlouva je
Výsledky průzkumu potvrzují starou známou pravdu: Češi totiž netuší, co je ve smlouvě napsáno. I když řada lidí si myslí, že už má informací dost. Na otázku „Máte dostatečné znalosti o Lisabonské smlouvě?“ odpovědělo záporně přes 59 procent lidí.

„Překvapuje mě, že je relativně hodně lidí, kteří o té smlouvě mají informace a dokážou si představit, co nám smlouva přinese. Jinak to ale vůbec nevybočuje z normálu,“ dodává Jan Kubáček.

Podle něj mohou za neznalost lidí samy politické strany. „Problém je, že slyšíme jednoznačné ano, nebo rezolutní ne, ale žádná ze stran nám neřekla důvody. Rozumím české veřejnosti, že smlouvu nezná. Pokud totiž člověk aktivně nehledá, a to po pravdě v tomto dokumentu ani moc nejde, nic se nedozví,“ podotýká Kubáček.

Bleskový průzkum agentury Median pro LN proběhl 1. a 2. května. Na dvě otázky týkající se Lisabonské smlouvy odpovědělo celkem 503 respondentů starších osmnácti let.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.