Lidovky.cz

Rusové poslali na jednání o Nabucu náhradu

Evropa

  13:37
PRAHA - Ruský ministr energetiky Sergej Šmatko proti předpokladům nedorazil na dnešní summit EU v Praze, který se zabývá možnostmi přivedení plynu ze střední Asie do Evropy.

Předseda Evropské komise José Barroso ukazuje tureckému prezidentu Abduláhu Gulovi deklaraci o výstavbě plynovodu Nabuco, uprostřed ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. foto: AFP

Se zpožděním jej zastoupil náměstek ministra energetiky Anatolij Janovskij. Jeho účast ale podle diplomatických pravidel znamená, že Moskva je zastoupena na nižší úrovni, než původně proklamovala. Zpočátku se zdálo, že Rusové budou vrcholnou schůzku EU bojkotovat úplně.

Neúčast Rusů totiž byla patrná při zahajovací řeči končícího českého premiéra Mirka Topolánka, kdy kamery v jednom okamžiku zabraly místo vyhrazené právě zástupci Ruska, bylo však prázdné.

Důvod neúčasti ruského ministra energetiky na zasedání není známý, Rusko se nicméně nikdy netajilo výhradami k projektu, který má snížit závislost unie na ruském plynu. Vicepremiér Alexandr Vondra přitom ještě ve čtvrtek tvrdil, že Šmatko do české metropole přijede.

Ruský list Kommersant spekuluje, že Šmatko si mohl do Česka dovolit nepřijet, protože nedorazil ani turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, jehož však zastoupili další tři vysoce postavení muži Turkmenistánu, který patří mezi významné producenty zemního plynu v regionu střední Asie.

Diplomatické zdroje však tento důvod neúčasti Ruska popírají s tím, že Berdymuhamedov na zahraniční cesty příliš často nejezdí a i tak je zastoupení Turkmenistánu dostatečně reprezentativní.

Až dosud veškerý turkmenský plyn dodával do Evropy ruský Gazprom. Loni Rusko souhlasilo s nákupy tohoto plynu za evropské ceny, aby Turkmenistán neměl chuť hledat nové přepravní trasy. Ale nedávný plynový konflikt s Ruskem mohl změnit postoj Ašgabatu.

Oproti očekávání v březnu totiž nebyla v Moskvě podepsána dohoda, podle níž měl Gazprom postavit nový plynovod vedoucí od největšího světového naleziště plynu ke Kaspickému moři; prý proto, že turkmenský vůdce chtěl, aby jej Gazprom postavil za své peníze i bez poskytnutí záruk, že se plynovod připojí k ruské síti.

A v dubnu Gazprom prudce snížil odběr turkmenského plynu, což vedlo k havárii na jednom z plynovodů. Ten sice byl opraven, ale Gazprom i tak přestal přepravovat turkmenský plyn určený na export. EU by nicméně o turkménský plyn nepochybně stála.

Rusové nicméně nejsou jedinou delegací, jejíž složení se proti předpokladům změnilo. Do Prahy vůbec nedorazili zástupci Iráku, kterým se nepodařilo složit delegaci v dostatečném počtu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.