Lidovky.cz

Město se zbavuje svých památek

Česko

  9:42
PRAHA - V době ekonomické krize, kdy Praha bojuje o přízeň turistů, se hlavní město rozhodlo pronajmout své nejcennější památky. Je mezi nimi i Staroměstská radnice a obě věže gotického Karlova mostu, které jsou národními kulturními památkami a patří k turistickým magnetům.

Staroměstská radnice. foto: Lidové noviny

Zatím se o tyto památky stará Pražská informační služba (PIS), příspěvková organizace města. Ta v těchto dnech vypsala výběrové řízení na nového nájemce a správce, který by péči o tyto památky měl převzít už příští měsíc.

Podle informací LN se tak stalo na popud radního Milana Richtera, který je navíc za resort zodpovědný. To ale radní odmítá. „Přišla s tím paní ředitelka PIS (Lucie Ramnebornová - pozn. red.) a mně to nepřipadá špatné,“ prohlásil Richter s tím, že je to stejně jen na zkoušku.

Nemovitosti, pro něž hlavní město
hledá nového nájemce a správce
* Malostranská mostecká věž na Karlově mostě
* petřínské Bludiště
* Prašná brána
* Staroměstská mostecká věž na Karlově mostě
* Staroměstská radnice
* věž chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí
* Petřínská rozhledna


Opozice je v šoku, nic netušila
Památky se zatím mají pronajmout jen na jeden rok. Na delší dobu to zřizovací listina PIS neumožňuje. Pokud se systém osvědčí, podle ředitelky PIS Ramnebornové se v pronájmu bude pokračovat.

Naprosto nestandardní však je, že o těchto plánech téměř nikdo z pražských zastupitelů neví. Ve stejnou dobu, kdy PIS vypsala výběrové řízení na nového nájemce a správce, její ředitelka osobně informovala hospodářský výbor zastupitelstva a výbor ochrany památek a cestovního ruchu o chystaném rozvoji PIS.

V příštím roce se totiž plánuje transformace PIS na akciovou společnost. „O pronájmu památek tam nepadlo ani slovo. Jsem tím šokovaný,“ řekl předseda hospodářského výboru Karel Klíma (ČSSD).Další člen výboru Jiří Witzany (ED) volí ještě ostřejší slova. „Byli jsme uvedeni v omyl. S transformací to bezprostředně souvisí, podle mě jde o likvidaci PIS,“ řekl s tím, že je rozhodně proti transformaci i proti „propachtování památek“.

Znovu se tak potvrzuje skutečnost, že nejkontroverznější věci na magistrátu se dějí kolem pronájmů městského majetku, které nepodléhají tak přísným pravidlům jako prodej. U ročního pronájmu podle Milana Richtera dokonce stačí jen podpis ředitelky PIS, aby se majetek obrovské hodnoty svěřil soukromému podnikatelskému subjektu.

Podle Klímy je zarážející i to, že PIS nabízí k pronájmu také objekty, v nichž sama sídlí, například ve Staroměstské radnici má své informační centrum pro turisty. „To si jej teď bude PIS pronajímat?“ diví se Klíma.
Podle Ramnebornové chce městu ušetřit. „Hledáme jednu firmu, zatímco teď platíme za různé dodavatelské služby,“ řekla Ramnebornová. Podle bývalého ředitele PIS Václava Novotného bývala PIS zisková. „V roce 2007 jsme na vstupném vybrali kolem 60 milionů korun, z toho náklady byly asi 20 milionů korun. Takže čistý zisk dělal 40 milionů korun, to je to, oč tu zřejmě běží,“ přemítá Novotný.

V soutěžních podmínkách konkurzu je i požadavek nabídnout nový systém vstupného. Ramnebornová nevyloučila pohyb cen. Podle odborníka na cestovní ruch Tomia Okamury jsou už turistické katalogy a brožurky pro letošní sezonu vytištěné. „To si snad dělají legraci. Měnit to uprostřed sezony je úplně šílené, to si nedovolí ani Pražský hrad,“ podivil se Okamura. Ramnebornová teď začíná couvat. „Možná že se nikdo nepřihlásí, nebo že nikoho nevybereme,“ řekla LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.