Lidovky.cz

Zoner Photo Studio 11 - v LN zdarma

Česko

  0:04
Dnes dostáváte dárek. Program Zoner Photo Studio 11 a další užitečný software pro digitální fotografy.

Mačkat spoušť fotoaparátu zvládá téměř každý, Umísťovat je na internet skoro každý. Na to – co by mělo být mezi tím – už mnohdy zapomínáme. Přitom je to snadné, stačí málo a fotky mohou být o několik řádů lepší. Potřebujete je vědět, jak na to. A správný software.

Původní český fotografický program Zoner Photo Studio (ZPS) – který jste dnes získali na CD – je aktuálně již v jedenácté vývojové verzi.  Pojďme se podívat, co umí.

Vše začíná už u stažení z fotoaparátu. Přijedete z dovolené se spoustou snímků. Už tady ZPS umí pomoci. Komfortní nástroj pro stahování fotografií si pamatuje, jaký digitální aparát používáte a nabízí jednoduché a přehledné kopírování snímků na disk počítače. Ti zkušenější mohou dokonce využít automatické roztřídění do složek podle dní.


Už tady padlo, že na každé fotce je možné najít něco málo k vylepšení. Úpravy přitom nikdy nebyly tak snadné jako se ZPS. Vyberou si všichni, samozřejmě ve vyšších edicích programu mají větší výběr, ale na pomoc přicházejí nástroje i v edicích nižších. Tak například červené oči. Tento nedostatek patří mezi nejčastější nutné zásahy do fotografie. ZPS dokáže odstranit červené oči jediným kliknutím a přitom nemá žádné „vedlejší účinky“?

Kreativní úpravy fotografií
Kromě úprav můžete fotografie i kreativně dotvářet. K dispozici máte spoustu nejrůznějších efektů, které dokážou změnit fotografii k nepoznání.  Co třeba udělat z fotografie obrázek ve stylu zahnědlé sépiové fotografie s hrubým zrnem? Za tyto efekty byste museli dříve – v dobách klasické fotografie – draze platit. Dnes je zvládne každý.

Ale k fotografiím můžete k nevídané proměně pomoci i celkem seriózně. Přidaná pasparta nebo oválná obálka dodají fotografii šmrnc. A nakonec, i náprava nepovedené kompozice je v ZPS velmi snadná.

Vzpomínáte si, co jste dělali s klasickými fotografiemi, když jste je dávali do alba?  Nejspíš jste k nim přidávali popisek, třeba na rub. A přesně tohle můžete udělat se svými fotografiemi. I digitální fotografie mají svůj „rub“, kam je možné připojit popisek. Určitě to není jméno souboru, kam většina uživatelů popisek obvykle dává. Každá fotka má v sobě uloženo kdy a jak byla vyfocena, to do ní uloží už fotoaparát. Jenže vy k tomu můžete přidat také kdo, co a proč vyfotil. A přístup ke všem těmto datům vám otevírá ZPS.

GPS aneb kde jste fotili
Svá políčka v metadatech, jak se připojeným informacím o fotografii odborně říká, mají také zeměpisné souřadnice místa pořízení fotografie. Patrně si říkáte, jak je to možné, jak foťák pozná, kde jsme v danou chvíli byli? Nehledejte v tom nic nadpřirozeného. Jednak existují fotoaparáty, které jsou vybaveny GPS příjímačem. Přítomnost zeměpisných souřadnic u fotky prozradí ikonka zeměkoule u náhledů. Když na ni poklepete, zobrazí vám ZPS na elektronické mapě (Mapy.cz nebo Google Maps) kýžené místo pořízení snímků. Pro turistiku ideální, nemyslíte?

Druhou možností je spárovat čas ve fotografiích se záznamem trasy, z vašeho GPS přístroje.  A do třetice, pokud si vaši cestu pamatujete, je jednoduché z výše uvedených map souřadnice ručně odečíst.

Fotografie můžete vytisknout nebo odeslat na internet. Vyšší verze ZPS umožňují i vypálení CD a DVD prezentací či přímo exportovat webové galerie, aniž byste museli umět programovat. Chcete-li odeslat fotografii e-mailem, ZPS vám pomůže zmenšit na rozumnou velikost objem dat.

Digitální fotografii snadno propadnete. S dobrými nástroji není problém vylepšit Vaše snímky tak ,aby vždy vypadaly na jedničku. Držíme vám palce!

JAROMÍR KREJČÍ 
Autor působí ve společnosti Zoner

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.