Lidovky.cz

Hlavní problém Romů v Praze? Bydlení

Česko

  8:32
PRAHA - Radní hlavního města dostali na stůl více než stostránkový dokument o životě Romů v Praze. Z analýzy, kterou mají LN k dispozici, vyplývá, že postavení této menšiny se v Praze oproti ostatním regionům velmi liší.

Vznikají tu zvláštní dětské gangy, podporované hiphopovou subkulturou. foto: ČTK

Zatímco v ostatních částech republiky jsou Romové často záměrně odsouváni do ghett na okraji měst, ti pražští žijí „běžně mezi ostatní populací“. Podle výzkumníků společnosti Socioklub pouze třetina bydlí v lokalitách s větším počtem Romů. Studie zároveň upozorňuje, že se nepotvrdily hypotézy o vysoké nezaměstnanosti a chudobě příslušníků této menšiny žijících v hlavním městě.

Nejpočetnější romská komunita žije v Praze 3 a 8
Zároveň však výzkumníci upozornili na nový jev v romské komunitě hlavního města - výskyt dětských gangů, které vyrůstají z hiphopové subkultury a snaží se připodobnit americkým černošským gangům.

Co zjistila analýza magistrátu
Pražané se chovají daleko méně rasisticky než zbytek republiky. Je tu nadprůměrný podíl těch, kteří tvrdí, že k Romům mají dobrý nebo stejný vztah jako k jiným skupinám obyvatel.

V hlavním městě nejsou ghetta.

Není tu žádná snaha ani trend vytlačovat romské klany na okraj města. V naprosté většině případů se jedná o bloky domů či jednotlivé vchody, které jsou prostorově začleněny do okolní obytné zástavby, obývané Neromy.

Vznikají tu zvláštní dětské gangy, podporované hiphopovou subkulturou. Snaží se působit jako černošské gangy, které jsou známé z USA. Mezi těmito skupinami dochází k násilným konfliktům.

Mezi těmito skupinami podle odborníků dochází k násilným střetům, studie však nezjistila, jestli se tak děje jen kvůli upevnění statusu silnější skupiny, nebo zda se jedná o vymezování teritoria pro krádeže či například prodej drog.  Nejpočetnější romská komunita bydlí v Praze 3 a 8. Větší množství žije také v městské části Prahy 4 a 5. Naopak nejméně Romů bydlí na Praze 1 a 11. Z dat, která výzkumníci sbírali od prosince 2007 do února 2008, vyplývá, že téměř čtvrtina dotázaných respondentů žije v domácnosti se šesti až deseti lidmi. Podle ankety, která byla součástí výzkumu, vnímá nejvíce dotázaných právě bydlení jako největší problém.

Studie za půl milionu korun
„V Praze je nadprůměrný podíl těch, kteří deklarují, že mají k Romům dobrý nebo stejný vztah jako k jiným skupinám obyvatel,“ říká zpráva. „Ve všech sledovaných ukazatelích patří Praha k pěti regionům s nejméně negativními postoji vůči Romům. Zjištěné počty i podíly vyvracejí představu o nějakém přílišném výskytu sociální deprivace, chudoby a sociálního vyloučení v Praze,“ píše se ve studii.

 „Ten materiál, který je výsledkem roční intenzivní práce, dostane každá městská část. Bude tedy sloužit jako určitý manuál k dalším opatřením a pracím s touto menšinou. Praha dosud žádnou takovou studii neměla, nebylo na co navázat,“ tvrdí radní pro sociální oblast Jiří Janeček, který nechal analýzu vypracovat. Stála půl milionu korun, což se nelíbí některým opozičním zastupitelům. Někteří kritizují i její obsah. „Ta studie stála poměrně dost peněz a v závěru ani nevíme, kolik Romů v Praze žije,“ říká zastupitel Miroslav Poche.

 Celkem podle propočtů výzkumníků žije v hlavním městě mezi 13-17 tisíci Romy, přesná čísla se prý ale zjistit nedají. Někteří se totiž ani nehlásí k romské národnosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.