Lidovky.cz

Rychlost na dálnici zůstane na 130 kilometrech

Česko

  17:27
PRAHA - Vláda nepodpoří v parlamentní diskusi poslanecký návrh, který má kromě jiného umožnit na vybraných úsecích silnic a dálnic zvýšit maximální povolenou rychlost až o 30 kilometrů v hodině, tedy na 160 kilometrů v hodině.
Dálnice (ilustrační foto)

Dálnice (ilustrační foto) foto: ČTK

Pod novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích jsou podepsáni poslanci ODS Eva Dundáčková, David Šeich a Tomáš Úlehla. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová řekla, že kabinet vydal negativní stanovisko k předloze kvůli jiným částem návrhu, než je zvýšení maximální rychlosti.

Alkohol tester v autě povinný nebude
Zvýšit maximální povolenou rychlost by mělo být podle poslaneckého návrhu možné jen za určitých podmínek. Jednou z nich je, aby v místě nebyl nájezd na dálnici nebo sjezd z ní, včetně parkoviště, řidič musí mít dohled alespoň 200 metrů, vozovka musí být suchá a viditelnost musí být rovněž nejméně 200 metrů.

Návrh proti původním plánům neobsahuje povinnost řidiče mít v autě přístroj na zjišťování přítomnosti alkoholu v krvi. Šeich přitom původně o této povinnosti uvažoval. Podle původního záměru měla novela obsahovat povinnost řidiče mít v lékárničce alespoň jednu nepoužitou a ekologicky nezávadnou detekční trubičku určenou pro jednorázové orientační zjištění alkoholu v dechu.

Poslanecký návrh se také snaží vyřešit problémy s výmluvami provinilých řidičů na to, že řídila osoba blízká. Navrhovaná úprava počítá s tím, že u menších přestupků s pokutou do 5000 korun udělí úřad peněžní trest provozovateli vozidla bez ohledu na to, kdo přestupek spáchal. Pokud s tím ale majitel vozidla nebude souhlasit, bude moci podat odpor a řízení bude pokračovat podle standardních principů a bude se pátrat po tom, kdo vozidlo ve skutečnosti řídil.

Vláda podporuje poslanecký návrh upravit náhubkový zákon
Norma, která platí od 1. dubna, zakazuje zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Kabinet k návrhu připojil připomínky, jejichž smyslem má být zachování dosavadní úrovně ochrany dětí a dalších poškozených, pokud se trestný či bezprostředně dotýká jejich života, zdraví či důstojnosti.

Předkladatelka novely Kateřina Jacques (SZ) sdělila, že podpora návrhu je dobrou zprávou. "Ve zrychlených lhůtách má novela šanci na schválení," uvedla. Vláda vnímá novelu "jako významný krok k otevření parlamentní diskuse ohledně rozsahu, v jakém má být veřejnost informována o probíhajících trestních řízeních, a to zejména s ohledem na skutečnost, že konečná podoba náhubkového zákona vznikla právě na půdě Poslanecké sněmovny".

Jacques spolu s Františkem Bublanem (ČSSD), Františkem Laudátem (ODS) a dalšími poslanci navrhují, aby bylo možné některé informace zveřejnit, pokud to bude ve veřejném zájmu.

"Před zveřejněním chráněných informací by měl ten, kdo tak hodlá učinit, posoudit v každém konkrétním případě, zda zveřejnění je natolik ve veřejném zájmu, aby převážilo právo na ochranu soukromí," píšou autoři v důvodové zprávě k novele. Eventuální následný spor má rozhodnout soud. O veřejný zájem by mělo podle skupiny poslanců jít třeba v případě politiků. Kdyby byl například spáchán atentát na premiéra, který bude hospitalizován, média by měla mít možnost o události informovat a nebýt za to popotahována, uvedli poslanci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.