Lidovky.cz

Topolánek: Lisabonská smlouva je mrtvá

Česko

  17:21
VARŠAVA - Bez ohledu na to, zda lisabonská smlouva o reformě Evropské unie bude ratifikována, nebo ne, je to už mrtvý dokument. Prohlásil to dnes šéf Občanské demokratické strany Mirek Topolánek ve Varšavě na předvolebním sjezdu polské konzervativní strany Právo a spravedlnost. Česká Strana zelených je podle svého předsedy Martina Bursíka Topolánkovými slovy otřesena.

Mirek Topolánek foto: ČTK

Topolánek řekl, že lisabonská reformní smlouva neodpovídá realitě 21. století. "Skutečná diskuse o podobě Evropské unie je ještě před námi," poznamenal český expremiér. "Lisabonská smlouva je mrtvá," zdůraznil Topolánek několik dní před volbami do Evropského parlamentu (EP).

"Chci Evropu svobodnou a tvárnou, v níž si každý stát bude sám vybírat, do jaké míry chce být zapojen do společné unijní politiky," uvedl Topolánek.

Taková vize Evropy je podle něj společná ODS a britským a polským konzervativcům.

ODS, Právo a spravedlnost, britští konzervativci a další, zatím neoznámené strany, chtějí po eurovolbách vytvořit v Evropském parlamentu vlastní klub s euroskeptickou orientací.

Lídr britských konzervativců David Cameron po vystoupení Topolánka ve Varšavě řekl, že "poprvé od rozšíření (EU) se v europarlamentu objeví silná centropravicová skupina, která bude alternativou federalistických názorů".

"Taková je naše společná vize, vize vytvoření otevřené, moderní a elastické Evropské unie," řekl Cameron, který do polské metropole přiletěl s Topolánkem z Prahy. Možný budoucí britský premiér naznačil, že obrana podnikání nemůže spočívat v protekcionismu a že Evropská unie musí být vstřícná trhu. Nová pravicová frakce bude podle něj usilovat o omezení výdajů Evropské unie. "Evropská unie musí dosáhnout více za méně (peněz)," řekl. "Evropské národy očekávají Evropskou unii národů a ne Spojené státy evropské," dodal.

Polský premiér Donald Tusk z liberální Občanské platformy, která se v EP stejně jako britští konzervativci a ODS hlásí v EP ke středopravé frakci Evropská lidová strana a Evropští demokraté (EPP/ED), řekl, že vznik nové frakce nebude znamenat zásadní změnu v rozložení politických sil v Evropě.

Nevyloučil zároveň blízkou spolupráci lidovců s novou frakcí v europarlamentu.

Šéf českých zelených Bursík řekl, že si všímá změny Topolánkových postojů poté, co přestal jako premiér předsedat Evropské unii. "Zelení jsou otřeseni jeho výrokem," komentoval Bursík expremiérovo prohlášení o lisabonské smlouvě. Lidé, kteří svůj hlas v eurovolbách dají ODS, podle Bursíka podpoří euroskeptickou stranu, jež je na cestě k izolaci. A to i tím, že hodlá s britskými konzervativci a polskou PiS založit novou pravicovou frakci; Právo a spravedlnost je podle Bursíka dogmatickou stranou, která zakazuje potraty a kriminalizuje soužití homosexuálních párů.

Lisabonskou smlouvu o reformě institucí Evropské unie zatím jako jediní odmítli v loňském červnovém referendu Irové, kteří by o ní měli rozhodovat znovu zřejmě letos na podzim. Dokument sice podpořily parlamenty v Německu, v Polsku a Česku, ale zatím je nepodepsali prezidenti těchto tří zemí. V ostatních unijních zemích byla smlouva potvrzena V Německu se čeká na rozhodnutí tamního ústavního soudu. Polský prezident Lech Kaczyński s podpisem váhá. Český prezident Václav Klaus po schválení smlouvy ve sněmovně a v Senátu řekl, že dokument zatím nepodepíše; hodlá počkat na verdikt ústavního soudu, ke kterému se chce se stížností ohledně smlouvy obrátit skupina senátorů.

Nový český premiér Jan Fischer v polovině května řekl, že by si přál, aby lisabonská smlouva byla již v Česku ratifikována a svůj podpis k ní připojil i prezident. Za podpis smlouvy se zasazoval i polský premiér a také šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.