Lidovky.cz

Extremisté žalují magistrát

Česko

  10:36
Krajně pravicová Dělnická strana si diktuje podmínky. Žaluje vedení města za rozpuštění její demonstrace a chce omluvu.

Policie pozatýkala 39 členů DS včetně předsedy Tomáše Vandase. foto: ČTK

Omluv se úředníku, a my ti nadiktujeme jak. I takhle by se ve zkratce dalo interpretovat jednání ultrapravicové Dělnické strany vůči pražskému magistrátu.

Strana včera na pražský magistrát podala žalobu kvůli rozpuštění demonstrace jejích příznivců na pražském Palackého náměstí 24. května. Kromě toho také požaduje, aby se hlavní město na svých internetových stránkách omluvilo s tím, že jeho zásah byl nezákonný. Extremisté dokonce městu přesně určili, jak má omluva vypadat. „Magistrát hlavního města Prahy, zastoupený Václavem Bíňovcem, dne 24. května 2009 nezákonně rozhodl o rozpuštění shromáždění pořádaného Dělnickou stranou na Palackého náměstí v Praze za účelem poklidného protestu proti nezveřejnění volebních spotů Dělnické strany v Českém rozhlase. Za toto nezákonné rozhodnutí se Dělnické straně omlouváme. Tutéž omluvu je magistrát ve stejné lhůtě povinen zaslat DS písemně,“ píšou ultrapravičáci na svém webu dělnickélisty.cz.

Toho se ale zřejmě Dělnická strana v čele s předsedou Tomášem Vandasem jen tak nedočká. „Omlouvat se nehodláme, město na rozpuštění akce trvá. Náš úředník Václav Bíňovec rozhodl správně,“ řekl včera médiím náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. Ten také řekl, že je magistrát připraven nabídnout Bíňovcovi případnou právní pomoc.

Stoupenci Dělnické strany protestovali koncem května v centru hlavního města proti tomu, že Český rozhlas odmítl odvysílat některé jejich předvolební spoty. Magistrátní úředník Václav Bíňovec jejich shromáždění rozpustil proto, že se podle něj předseda strany Tomáš Vandas ve svém projevu hlásil k myšlenkám národního socialismu a podněcoval k rasové nesnášenlivosti. 

Dělnické straně podle jejího prohlášení vadí, že Bíňovec při rozpouštění shromáždění nedodržel zákonný postup. „Úředník pouze odcitoval paragraf, už ale účastníkům shromáždění neřekl, v čem konkrétně měli porušit zákon,“ domnívají se na webu Dělnické strany extremisté. Strana dále uvádí, že úředníkovo sdělení nebylo srozumitelné.

Policie po rozpuštění demonstrace zadržela 42 stoupenců Dělnické strany. V poutech skončil i její předseda Tomáš Vandas.
Český rozhlas v květnu odmítl odvysílat dva klipy extremistů, ve kterých se objevují fráze jako třeba „Odmítáme vládní politiku cikánského rasismu“. Vedení rozhlasu dospělo k závěru, že by jejich odvysíláním mohl být porušen zákon, následně podalo trestní oznámení. Strana poté učinila totéž, ředitel rozhlasu podle ní maří přípravu a průběh voleb.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.