Lidovky.cz

Růžový tank zmizí z pražského Smíchova, Černý ho musí odstranit

Česko

  18:41
PRAHA - Radnice Prahy 5 dnes rozhodla, že sochař David Černý musí do pátku odstranit torzo růžového tanku z náměstí Kinských. Na místo, kde kdysi stával tank, který Černý s přáteli počátkem 90. let natřeli narůžovo, stojí torzo tanku od loňského srpna.

David Černý je autorem růžového torza tanku na Smíchově. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Radnici vadí, že tank je na trávníku načerno. Že nedaleko stojí pomník ukrajinskému básníkovi, který byl také vztyčen bez patřičných povolení, radnici nevadí.

Černý dnes ČTK řekl, že v pátek tank ze Smíchova odveze, přestože celé měsíce s Prahou 5 jednal o podmínkách jeho trvalého umístění na náměstí.

Torzo růžového tanku, přes který Černý natřel bílý okupační pruh, přivezl sochař loni v noci na 21. srpna. Torzo se rozhodl přivézt zpět do Prahy ke 40. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Vyjádřil tak svůj postoj k současnému chování Ruska nejen v oblasti zahraniční politiky.

Tehdy byl aktuální konflikt v Gruzii a někteří politici srovnávali účast tehdejšího Sovětského svazu při okupaci s účastí Ruska právě na válečném konfliktu v Gruzii.

Radnice Prahy 5 dnes ČTK řekla, že Černý tank umístil na její pozemek bez povolení a nereagoval na opakované výzvy, aby si potřebná povolení opatřil.

Proto ho prý kulturní komise koncem května vyzvala, aby torzo do 14 dnů odstranil. Černý ale říká, že s Prahou 5 mnohokrát jednal, povolení předkládal a domluvil se se zástupcem odboru životního prostředí o případném posunutí torza, aby nevadilo závlahovému systému na trávníku.

Pomník ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, který byl narychlo na stejném náměstí v březnu vztyčen, podle mluvčího Prahy 5 Radovana Myslíka zůstane natrvalo. "Socha má všechna patřičná povolení," řekl ČTK. Pomník básníka, který nikdy Prahu nenavštívil, byl odhalen u příležitosti návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. Socha ale byla odhalena dříve, než stačili její umístění posoudit památkáři.

Magistrátní památkáři tvrdili, že stačilo, když Praha 5 o vydání stanoviska požádala; podle ministerstva kultury je to ale nesmysl, protože dodatečné nebo následné závazné stanovisko památkový zákon nezná.

Pomník Ševčenka, jehož umístění v Praze je sporné i podle některých historiků, měl původně stát v parku v Praze 6. Socha se ale začala stavět dřív, než ji úřady povolily. Stavební úřad Prahy 6 proto rozhodl, že jde o černou stavbu a Ukrajinská iniciativa v ČR, která sochu zaplatila, musela postavené základy odstranit. Proti umístění pomníku protestovali i obyvatelé Prahy 6.

Růžový tank byl po několikerém opětovném natření nazeleno a narůžovo nakonec převezen do muzea. Torzo tanku se mělo v roce 2001 vrátit. Radnice Prahy 5 ale souhlas s jeho umístěním po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra Miloše Zemana zrušila.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.