Lidovky.cz

Klaus: Po vyhlazení Lidic nebylo možné žít dál se sudetskými Němci

Česko

  14:31
Vyhlazení Lidic na Kladensku se podle prezidenta Václava Klause stalo katalyzátorem česko-německých vztahů a po válce ukončilo ochotu Čechů pokračovat ve staletém soužití se sudetskými Němci. Klaus to řekl na dnešním pietním aktu při příležitosti 67. výročí vypálení této obce německými okupanty.

Václav Klaus v Lidicích foto: ČTK

Lidická tragédie v myslích a srdcích tehdejších generací našeho národa ukončila ochotu uvažovat po skončení války o pokračování staletého soužití se sudetskými Němci," uvedl Klaus. Dodal, že slyší-li projevy na nedávném sudetoněmeckém sněmu v Augsburgu, má strach, že to stále ještě někteří lidé nechápou. Dnešní pietní vzpomínky se vedle Klause zúčastnili premiér Jan Fischer, předseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a další osobnosti z České republiky i ze zahraničí. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková uvedla, že se dnes často hovoří o demokracii a svobodě, ale realita je podle ní jiná.

"Vzrůstající neonacismus se šíří jako lavina," upozornila na některé aktivity extremistů z poslední doby. Podle Dvořákové je třeba těmto věcem čelit s osobní statečností, nevymlouvat se a trvat na dodržování zákona.

Pro totéž se vyslovil i Klaus, podle nějž mají politici a starostové často strach všech zákonných možností využít. Podle prezidenta je také nutné lidickou tragédii neustále připomínat. "Když to zapomeneme, tak se nám to bude v nejrůznějších variantách vracet zpátky, a proto Ležáky, Lidice, Terezín a spoustu dalších takových míst musíme pro tu další generaci udržovat," řekl Klaus v rozhovoru s ČTK a Českým rozhlasem.

Na pietní akt navázala přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice, na jejímž zahájení vystoupila i zpěvačka Lucie Bílá za klavírního doprovodu Petra Maláska. Populární zpěvačka se spolu s Klausem těšila největšímu zájmu fotoreportérů, ale i školáků, kteří je oba fotografovali a natáčeli na mobilní telefony.

Odpoledne v Lidicích pořádali smuteční akci tradičně také komunisté. Ředitel lidického památníku Milouš Červencl ČTK řekl, že na této pietní vzpomínce podle jeho informací zavlál prapor rozpuštěného Komunistického svazu mládeže nebo podobizna revolucionáře Che Guevary. "To je politická odpovědnost té strany, která to pořádá. Když pan (předseda KSČM Vojtěch) Filip říkal, že se s nimi rozešli, tak by je neměl trpět ani na těchto mítincích," dodal Červencl.

Lidice přepadli nacisté 10. června 1942. V obci s 503 obyvateli bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha zastřeleno 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Cheľmnu nad Nerrem. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Obec byla srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.