Lidovky.cz

ODS si před parlamentními volbami pořídila nový velín

Česko

  6:02
PRAHA - ODS má před říjnovými volbami zbrusu nový štáb; sídlí v budově Polygon House v Praze na Pankráci, kterou ale občanští demokraté překřtili na „bitevní loď“. Za čtyři sta tisíc korun měsíčně má ODS pronajaté celé patro a náleží jí dvacet parkovacích míst.

"Bitevní loď", nové sídlo předvolebního štábu ODS na Praze 4. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Budova oficiálně patří fondu CPDP, do kterého investovala mimo jiné i Česká spořitelna. Fond spravuje společnost CEE Asset Management, jejíž stejnojmenný vlastník se nachází na normanském ostrově Jersey.

Společnost byla do loňského dubna jako SG Asset Management členem skupiny Sekyra Group, kterou ovládá podnikatel Luděk Sekyra. Tedy muž, který podle policejních odposlechů říkal Ivanu Langrovi „Íčko“ a byl s ním v častém kontaktu.

Volební štáb ODS pro podzimní volby do sněmovny bude působit v kancelářské budově Polygon House na pražské Pankráci.

Místopředseda ODS Ivan Langer i hlavní manažer strany Jan Kočí vehementně popírají, že by měl pronájem budovy se Sekyrou cokoliv společného.

„My jsme ve vztahu s panem Hlaváčem, to znamená s CEE – a to je pro nás prioritní. To je investiční společnost České spořitelny. To je pro nás klíčové, žádný Sekyra pro mě není absolutně partner v ničem,“ řekl Kočí.

„CEE a pan Hlaváč jsou klíčoví. S těmi má ODS smlouvu a to je zásadní záležitost. Jméno pana Sekyry nikdy nepadlo a nikdy jsme s ním nejednali,“ dodal. Spojení odmítl i Langer, který prý se Sekyrou „dokonce asi rok nemluvil“.

Jakékoliv kontakty popírá i mluvčí Sekyra Group Radek Polák. „Společnost založila Sekyra Group Asset Management. Hlavním cílem bylo spravování realitního fondu CPDP B. V. Jednou z akvizic byl v roce 2006 projekt Polygon House. V roce 2008 se správcem fondu stala společnost CEE Property Development. Ta již nemá se Sekyra Group nic společného. Sídlo firmy je v Americe,“ řekl LN Polák.

Jenže Polák popletl název firmy. Ta se jmenuje CEE Asset Management a sídlí na ostrově Jersey. A i přes „prodej“ společnosti do rukou tamního vlastníka stále zůstává jejím jednatelem Tomáš Hlaváč, který šéfoval i „Sekyrově“ SG Asset Managementu. Právě na Hlaváče se Kočí odvolává.

Česká spořitelna byla v roce 2004 jen jedním ze zakládajících akcionářů a investorů realitního fondu CEE Property Development Portfolio (CPDP), který je vlastníkem budovy Polygon House. Další investoři nejsou oficiálně známí.

ODS má zatím patro pronajaté pouze do říjnových předčasných voleb do sněmovny. „Po volbách se uvidí co dál,“ prohlásil Kočí. Faktem je, že se strana snaží budovu na Jánském vršku prodat a najít nové sídlo v centru Prahy.

Z policejních odposlechů z roku 2000 podle MF Dnes vyplývá, že Langer za podnikatele Sekyru napojeného na zavražděného kmotra českého podsvětí Františka Mrázka lobboval v soutěži o stavební firmu IPS v souboji se švédskou společností Skanska. Sekyra nakonec stavebního giganta získal. Pak po místopředsedovi ODS potřeboval pomoci vylobbovat úvěr u IPB ve výši 1,5 miliardy, aby měl z čeho akcie zaplatit.

Íčko to zařídí „Ty tlaky Skansky jsou fakt obrovský. Nedalo by se s tím něco dělat?“ ptal se Sekyra Langra. „Chtělo by to získat čas. Slibuji, že budu honit toho náměstka od Mertlíka (ministr financí 1999-2001 - pozn. red.),“ odpovídal Langer.

V únoru 2000 se Sekyra svěřoval Mrázkovi, že dostal důležitou informaci o tom, že část akcií IPS chce Spořitelní investiční společnost prodat Skansce. Když se ho Mrázek zeptal, odkud to ví, odpověděl: „Řekl mi to Íčko.“ Když měli poté Sekyra s Mrázkem problém s Komerční bankou, která se zdráhala akcie IPS prodat, opět zasáhl Langer. „Íčko bude mluvit s tím nejvyšším od nich. Slíbil to. To by mohlo pomoct,“ říkal Sekyra Mrázkovi.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.