Lidovky.cz

Kavan mi k Hamasu utekl, tvrdí šéf sněmovny Vlček

Česko

  14:07aktualizováno  18:45
PRAHA - Předseda Poslanecké sněmovny Miroslav Vlček se snažil vysvětlit, proč se lidé z jeho delegace při cestě na Blízký východ setkali s představitele radikálního palestinského hnutí Hamas. "Neuhlídal jsem je a utekli mi," řekl Vlček. S radikálními Palestinci se setkali bývalí poslanci ČSSD Jan Kavan a Vladimír Laštůvka a někdejší Kavanova náměstkyně Helena Opolecká.

Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vlček uvedl, že členy delegace výslovně upozornil, že záměrem delegace není vybočit ze zásad zahraniční politiky EU, která dosud považuje Hamas za teroristickou organizaci. Členové delegaci podle něj opustili svévolně a neinformovali ho o tom.

Vlček se na tiskové konferenci hájil tím, že v delegaci, jež měla přes 40 osob, bylo obtížné uhlídat pohyb všech jejích členů. "To byli lidé, které jsem viděl poprvé, takže jsem nestačil některé lidi ani sledovat, jestli jsou v pořádku, jestli jsou s delegací," prohlásil. "Já jsem šel na jednání, oni se zdrželi a odjeli pryč," dodal.

Kavan mu prý posléze zdůvodnil své jednání s Hamasem tím, že chtěl být u historického okamžiku, kdy si znesvářené palestinské frakce podají ruku.

"Těžko se s nimi o tom bavit. Oni byli přesvědčeni o tom (historickém okamžiku) a já jsem jim říkal, že ta věc je úplně diametrálně odlišná," prohlásil.

Vlček chce vyvodit personální závěry
Během parlamentní mise EU, kterou Vlček minulý týden vedl, se část delegace sešla s palestinským hnutím Hamas. Byli mezi nimi jeho spolupracovníci a bývalí poslanci ČSSD Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. EU přitom považuje Hamas za teroristickou organizaci.

Ve své informativní řeči na začátku dnešního zasedání sněmovny řekl Miroslav Vlček, že se od chování Jana Kavana a Vladimíra Laštůvky distancuje. Brzy z jejich chování vyvodí "personální závěry". Jak dodal, nesouhlasí s těmito excesy jednotlivců.

"Tato událost byla selháním konkrétních osob," tvrdí Vlček.

Vlček ve své řeči zároveň zmínil kriticky i o postoji předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS), který setkání s Hamasem minulý týden odsoudil. Podle Sobotky šlo o hrubé porušení principů české i evropské zahraniční politiky. Vlček dnes řekl, že nad takovou mírou politizace této události může jen vyslovit lítost.

Topolánek: Vlček se obklopuje lidmi s pochybnou minulostí
Podle Topolánka problém spočívá hlavně v tom, že se Vlček obklopuje lidmi s pochybnou minulostí. "Je to problém, jakými lidmi se předseda Poslanecké sněmovny obklopuje. Jsou to lidé, řekl bych, s pochybnou minulostí, někteří se záznamem spolupráce s bývalou státní tajnou bezpečností," řekl šéf ODS.

K těmto slovům se Vlček vyjádřil na tiskové konferenci. "Pan Topolánek vydal toto prohlášení, já také vydám prohlášení. V něm bude, že se sám pan Topolánek obklopuje lidmi s pochybnou minulosti."

Kavan údajně ve své funkci skončí
Podle serveru iHNed.cz Vlček propustí Jana Kavana z funkce poradce. Sám Vlček se k této informaci přesně nevyjářil. Kavan je v zahraničí a Vlček si s ním chce po návratu promluvit z očí do očí.

Exministr zahraničí Kavan musel dříve vyvracet obvinění, že pod krycím jménem Kato vědomě spolupracoval s tehdejší komunistickou tajnou službou. Soudní spor s ministerstvem vnitra však vyhrál.

Výhrady ke Kavanovi mají i lidovci. "Co si mám myslet o návštěvě, kterou organizoval Jan Kavan, co si o ní mám myslet, to bude vždycky ke škodě České republiky," řekl předseda strany a také bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Vlček nejel na Blízký východ jako soukromá osoba a udělal chybu, když před cestou neinformoval sněmovnu o tom, co se chystá," dodal Svoboda.

Zásadnější závěry by z toho ale zatím nevyvozoval, chce si počkat na Vlčkovu zprávu. Setkání části delegace s Hamasem podle Topolánka zkomplikovalo pozici Česka v rámci předsednictví i pozici celé EU. Pokládá ho proto za velkou chybu.

S Hamesem vyjednával bývalý americký prezident
Dnes se s vysokými představiteli radikálního islamistického hnutí Hamas sešel bývalý americký prezident James Carter. Podle předem vydaného prohlášení chce při schůzce zasazovat o mírové řešení konfliktu s Izraelem. Má jednat mimo jiné s vůdcem Hamasu Ismáílem Haníjou bez ohledu na to, že schůzky západních politiků s bojkotovaným Hamasem jsou považovány za kontroverzní, napsala agentura DPA.

Carter vyzval k usmíření mezi Hamasem a palestinským hnutím Fatah, považovaným za umírněnější. Cesta k míru a obnově palestinských území vede pouze přes dosažení palestinské jednoty, řekl.

Carter navštívil Gazu jako neoficiální, ale významný představitel právě v době, kdy česká Poslanecká sněmovna projednává případ schůzky dvou českých politiků s představiteli Hamasu během nedávné návštěvy poslanecké delegace EU v oblasti. Jde o Jana Kavana a Vladimíra Laštůvku; vedle nich se schůzky s radikály zúčastnila i poslankyně europarlamentu za Itálii . K politice EU patří nesetkávat se s islamistickými radikály.



Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.