Lidovky.cz

Poslanci souhlasili - vojáci můžou jezdit bojovat do ciziny

Česko

  18:27
PRAHA - Poslanecká sněmovna dnes hladce schválila plán nasazení českých vojáků v zahraničních misích v roce 2010. Materiál počítá s počtem až 550 vojáků v misi KFOR v Kosovu a až 535 vojáků v misi ISAF v Afghánistánu. Mise, se kterými ještě musí vyslovit souhlas Senát, přijdou Českou republiku na až tři miliardy korun.

Mise v Kosovu foto: Lidové noviny

Materiál, o jehož předchůdce pro letošní mise se loni na konci roku ve sněmovně sváděly tvrdé boje, prošel hladce hlasy 122 ze 173 přítomných zákonodárců.

Proti podle očekávání hlasovali poslanci KSČM a čtyři sociální demokraté. Další poslanci z ČSSD se zdrželi, ved

Plánované nasazení českých vojáků v zahraničí v roce 2010:

Kosovo, mise KFOR - až 550 osob
Afghánistán, mise ISAF - až 535 osob
Sinajský poloostrov, mise MFO - až 3 osoby
Bosna a Hercegovina, EU ALTHEA - až 2 osoby Středoafrická republika, MINURCAT - do 5 osob Somálsko, EU NAVFOR, ATALANTA - až 3 osoby

zdroj: MO ČR

ení jejich klubu jim před hlasováním doporučilo mise podpořit. V debatě k vládou předloženému dokumentu vystoupilo jen několik levicových poslanců, kteří kritizovali především české angažmá v Afghánistánu.

Ministr obrany Martin Barták před hlasováním označil předkládaný materiál za výsledek kompromisu a "mnohých jednání se všemi složkami politického spektra". "Jsem osobně hluboce přesvědčen, že naše vojenská přítomnost v zahraničí je věcí nutnou, a stoprocentně spoléhám na připravenost a odhodlání našich jednotek a věřím v cíle, jež má jejich působení splnit," prohlásil.

"Měli bychom uvažovat o daleko velkorysejší a vyrovnanější debatě o tom, jak do budoucna koncipovat zahraniční mise. Jsem přesvědčen, že bychom se tady měli bavit i o tom, jak si do budoucna představujeme priority," poznamenal dnes v rozpravě k misím zahraničně politický expert ČSSD Lubomír Zaorálek.

Například složitá situace v Afghánistánu podle něj nemá čistě vojenské řešení a důležitý je také vývoj v sousedním Pákistánu. "Naše stanovisko je proto naprosto neměnné. My jsme přesvědčeni o tom, že vojenské řešení v Afghánistánu neexistuje," souhlasil s ním komunista Alexander Černý.

"Otázka Pákistánu je zcela zásadní, ale v tomto případě ztratit Afghánistán by bylo zcela fatální věcí i pro otázku Pákistánu," zdůraznil ve své odpovědi ministr obrany.

Nejvíce vojáků - až 550 mužů a žen - bude v příštím roce pracovat v Kosovu, kde česká armáda v polovině roku převezme velitelskou odpovědnost za mnohonárodní uskupení, ve kterém působí. NATO plánuje v příštích letech své nasazení v KFOR omezovat.

Do Afghánistánu do mise ISAF, kritizované sociálními demokraty i KSČM, získala pro rok 2010 armáda mandát vyslat až 535 vojáků. Pracovat budou na letišti a velitelství alianční mise v Kábulu, až 110 pilotů a techniků bude obsluhovat tři transportní vrtulníky v provincii Paktíja. Největší počet vojáků se má podílet na práci Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar. Materiál přitom poněkud překvapivě uvádí, že Češi se v Afghánistánu budou angažovat ještě po pět let.

Další jednotlivci v českých uniformách mají působit v Čadu, na Sinajském poloostrově, nově v Bosně a Hercegovině a některých dalších pozorovatelských misích OSN či Evropské unie. Novinkou je i zapojení tří českých důstojníků do práce britského velitelství protipirátské námořní operace EU Atalanta u pobřeží Somálska.

Pro případné nasazení v silách rychlé reakce NATO by mělo být od počátku roku do 15. července 2010 vyčleněno až 220 vojáků a od 1. července do 15.ledna 2011 až 360 vojáků. O jejich konkrétním nasazení by ovšem musela ještě jednou rozhodnout česká vláda.

Vláda letos přinesla návrh misí do sněmovny ještě před parlamentními prázdninami ve snaze vyhnout se blamáži z konce loňského roku. Tehdy opoziční ČSSD mise překvapivě odmítla schválit právě kvůli navrhované podobě mise v Afghánistánu. Mandát pro letošní rok pak sněmovna odsouhlasila až letos v únoru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.