Lidovky.cz

Hladiny toků pomalu klesají, situaci ale zhoršují další bouře

Slovensko

  13:04aktualizováno  22:33
PRAHA - Na více než 40 míst Jihomoravského kraje museli vyjíždět hasiči po bouřce, která se dnes večer přehnala regionem. Především v Brně a okolí, na Hodonínsku a Břeclavsku voda z prudké přeháňky zaplavila sklepy, nečistoty ucpaly kanalizace a někde bouřka poškodila i střechy. Uvedl to mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Zdůraznil, že nikdo neutrpěl zranění a nevznikly ani větší škody. Povodňová situace na jižní Moravě je nadále klidná.

Obuv se suší na plotě u domu v Žilině u Nového Jičína foto: ČTK

Zapotili se nejen hasiči, ale i brněnští strážníci. Bouřka vyvolala elektrické přepětí. Vlivem toho se jim rozblikal pult centralizované ochrany. Jsou na něj napojeny všechny důležité městské objekty. "Pult hlásil v desítkách z nich narušení jejich bezpečnosti. Přestože se žádné vloupání nestalo, všechna hlášení bylo nutné prověřit," řekla mluvčí městské policie Denisa Kapitančíková.

Jižní Čechy dnes večer opět zasáhl přívalový déšť. Hasiči od 17:00 do 22:00 vyjížděli k čerpání vody ze sklepů a odstraňování naplaveného bahna, řekl operační důstojník jihočeských hasičů. Na třech místech na Blanici stále platí nejvyšší povodňový stupeň, hladina řeky ale i přes srážky klesá.

Přívalový déšť se prohnal napříč krajem od východu k západu, zaměstnal proto hasiče na celém území regionu. Zaznamenali desítky zásahů, nejčastěji čerpání vody. Husté srážky znovu zasáhly už povodněmi poničené Strunkovice nad Blanicí. "Hasičské auto SDH Ševětín havarovalo u Mazelova, když jelo k zásahu, a narazilo do stromu. Při nehodě se lehce zranil jeden hasič," uvedl operační důstojník.

Povodně a obnova po nich negativním způsobem ovlivní příjmy i výdaje státního rozpočtu. Humanitární organizace shromáždily pro lidi postižené živelní pohromou 12 milionů korun. Armáda poslala do zasažených oblastí další vojáky. Večer však opět hrozí silné bouřky a srážky ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Lidé se snaží uklidit a vysušit zatopené domy, záchranáři a vojáci pokračují v uvolňování komunikací, uklízení nánosů bahna, čerpání vody, čištění jejích zdrojů a koryt vodních toků, na Jesenicku začíná oprava mostů. V jižních Čechách jsou stále zatopené některé silnice. Na některých místech na Novojičínsku mají problémy s nedostatkem pitné vody. Někteří lidé v postižených oblastech jsou stále bez plynu a elektřiny. Na šesti regionálních železničních tratích se zatím nepodařilo obnovit provoz.

Čtěte: Praha postavila protipovodňové zábrany


Armáda poslala do oblastí postižených povodněmi dalších 100 vojáků, nyní je jich nasazeno celkem 698, další se připravují. Většina vojáků působí na střední a severní Moravě.

Kraje, obce a instituce dnes vyčíslily povodňové škody. Olomoucký hejtman Martin Tesařík odhadl škody na Jesenicku na miliardu korun, v okolí Hranic na Přerovsku na stovky milionů. Na Valašskomeziříčsku činí škoda desítky milionů korun. Ministerstvo dopravy zatím po povodních eviduje škody na železnici v celkové výši 620 milionů korun, částka se však pravděpodobně ještě zvýší.

Silničáře vyjde oprava poškozených dálnic a silnic první třídy minimálně na miliardu korun. Silně poškozeny jsou však také silnice nižších tříd, jen v Moravskoslezském kraji budou opravy stát minimálně 350 milionů korun.

Jak a kde pomoci

Humanitární organizace ADRA:
Poslat peníze prostřednictvím SMS ve tvaru: DMS ADRA na číslo 8 7777
nebo zaslat peníze na konto určené obětem živelných katastrof je 99619961/0300 s variabilním symbolem 211.

Člověk v tísni:
Poslat peníze prostřednictvím SMS ve tvaru: DMS POVODNE09 na číslo 8 7777
nebo zaslat finanční pomoc přímo na konto: 7202 7202 /0300 u ČSOB.

Sdružení Česká katolická charita:
Na pomoc obětem povodní vyhlásila Charita ČR sbírkové konto na číslo účtu: 22770022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol: 906.

Ministr financí Eduard Janota dnes řekl, že odhadované celkové škody dosahují přibližně pěti miliard korun a povodně a obnova po nich negativním způsobem ovlivní příjmy i výdaje státního rozpočtu. Ještě dnes vláda uvolní další peníze pro nejhůře postižené kraje a ze státních hmotných rezerv jim poskytne mostní konstrukce, vysoušeče místností a další techniku a materiál. Povodně si od středy vyžádaly už 13 lidských životů a škody pravděpodobně převýší škody z povodní v roce 2006, kdy dosáhly 5,6 miliardy korun.

Starostové obcí postižených záplavami se v úterý v Novém Jičíně setkají s premiérem Janem Fischerem, hejtmany Moravskoslezského a Olomouckého kraje a s některými ministry. Zástupce antimonopolního úřadu dnes uvedl, že obce a kraje mohou v době záplav objednávat firmy na odstraňování škod rychleji, než za standardní situace vyžaduje zákon o veřejných zakázkách. U likvidace škod po živelních pohromách se tato doba může zkrátit na dny.



Moravskoslezský krajský úřad začne v nejbližších dnech vyplácet první peníze, které kraj vyčlenil na pomoc záplavami postiženým lidem. Na zaplavený dům dostanou 20.000 korun. Mimořádnou finanční výpomoc nabídla dnes postiženým rodinám také valašskomeziříčská radnice, olomoucký kraj uvolnil na bezprostřední pomoc obcím pět milionů korun do obecních rozpočtů. Humanitární organizace vybraly na pomoc lidem postiženým povodněmi už téměř 12 milionů korun. Suma nebude konečná, drobní dárci posílají další peníze. Většina lidí používá k obdarování DMS zprávy.

Pojišťovny již začaly prvním poškozeným klientům vyplácet zálohy. Odhadly, že celkové pojištěné škody způsobené záplavami zřejmě výrazně přesáhnou půl miliardy korun. Podle odborníků by povodně neměly vyvolat plošné zdražení pojištění majetku, některé lokality se ale nyní mohou stát obtížně pojistitelnými. Dnes odpoledne rozvodněná Blanice, která na jihu Čech zaplavila desítky domů, kulminovala v Putimi, v Protivíně začala voda pozvolna klesat.


Problémy s přívalovými dešti dnes pocítili lidé v Moravské Třebové na Svitavsku, kde byly dnes po poledni zaplaveny některé ulice a sklepy domů. Nebyly však hlášeny žádné větší škody. Na severu Čech byla dnes odpoledne kvůli vysoké vodě v Labi uzavřena silnice z Děčína do Dolního Žlebu.

Napětí panuje také v zaplavených částech Evropy. V Rakousku se znovu vylily z koryt řeky v Dolních Rakousích, Burgenlandu a Štýrsku, hladiny toků stoupají také na Slovensku.


Na pomoc postiženým povodněmi Češi poslali přes 12 milionů korun

Na pomoc lidem postiženým povodněmi už humanitární organizace vybraly více než 12 milionů korun. Suma nebude konečná, drobní dárci posílají další peníze. Za peníze nyní organizace nakupují materiální pomoc a posílají ji na Moravu. Situaci v jižních Čechách sledují, ale zatím se tam nevypravily. Pomoc na Moravě je prý více potřeba.

Organizace Člověk v tísni už vybrala k 11 milionům korun, řekla koordinátorka pomoci Martina Břeňová. Většina dárců podle ní přispěla dárcovskými textovými zprávami (DMS). Takto se podařilo vybrat téměř osm milionů, na účtu organizace jsou další 2,5 milionu korun, uvedla. Dalších 500.000 věnovala společnost ze svého humanitárního fondu Klub přátel.Každý den Člověk v tísni posílá podle ní na Novojičínsko dodávky s dezinfekcí, nářadím, pracovními oděvy a pomůckami, pomoc rozšíří i na Jesenicko. 

Organizaci ADRA lidé poslali pomocí DMS zpráv 1,1 milionu korun, na účet pak dalších 100.000 korun. Česká katolická charita poskytne na postižené velkou vodou částku 300.000 korun. Dalšími 200.000 korunami přispěli drobní dárci, poslední údaj je z pátku.

Český červený kříž (ČČK) na krytí škod po povodních vybírá pomocí stálého Fondu Humanity ČČK. Prezident ČČK Marek Jukl  řekl, že dali přednost oslovování firem. Přislíbenou mají pomoc také od mezinárodní federace, měli by dostat do deseti milionů korun na projekty čištění studní, psychosociální pomoc a náhradu poškozených elektrospotřebičů, uvedl.


Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.