Lidovky.cz

Kocáb se dohodl s Kopicovou - nabídne squatterům dům

Česko

  14:23aktualizováno  17:30
PRAHA - Na Senovážném náměstí v Praze demonstrovalo na dvě stovky squatterů proti úternímu vyklizení posledního pražského squatu Milada. Příznivci squattingu zablokovali Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV), který je správcem vily . Ministr pro lidská práva Michael Kocáb se dnes sešel s ministryní školství Miroslavou Kopicovou poté, co přislíbil squatterům nový objekt.

Prahou pochodovali squatteři na protest proti vyklizení squatu Milada. foto: ČTK

Podle mluvčí Kocába Lejly Abbásové "Kopicová Kocábovi slíbila, že ho v tom nenechá. Dohodli se na objektu, na který se půjdou squatteři zítra podívat a poté se rozhodne, jak bude situace pokračovat," uvedla pro Lidovky.cz. Detaily o novém domě či jeho adrese chce Abbasová zveřejnit zítra. 

Anketa

Jak se má stát chovat ke squaterům?

Nechat je být a nestarat se o ně 1920
Nabízet jim zdarma domy k bydlení 502
Trestat je za využívání cizího majetku 15133



Vyklizený squat Milada zatím stále hlídá policie a bezpečnostní agentura, někteří squatteři si z ní vynášejí svůj majetek. Důvodem vyklízení byly podle ÚIV stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek v objektu. Včerejší akci provázely potyčky squatterů a policie. Tři policisté byli zraněni, sanitka údajně odvezla také asi tři squattery.

Při vyklízení pražského squatu Milada byly zraněni tři policisté

Podle policejní mluvčí Ivy Knolové policie zadržela pět lidí, z toho tři za neuposlechnutí výzvy, jednoho za poškození služebního vozidla a pětadvacetiletého muže za útok na veřejného činitele. Jeden z nich byl celostátně hledaný.

Kocáb přislíbil squatterům náhradní objekt, slib však negarantoval
Při zásahu se osm squatterů opevnilo na střeše budovy, kde část z nich vydržela až do večerních hodin. Jednoho z nich pracovníci bezpečnostní agentury násilím sundali, poslední dva slezli až poté, co jim ministr pro lidská práva Michael Kocáb přislíbil, že se pokusí jim zajistit pro squatting jiný objekt.

Dnes Kocáb řekl, že dostal nabídku od majitele domu, kde by pro squattery bylo do konce letošního roku k dispozici několik bytů. Nemuseli by prý platit nájem, ale vodu a elektřinu ano. Kocáb také uvedl, že se ptal jiných ministrů, zda o nějakém vhodném objektu nevědí, a dopis se stejnou otázkou chce poslat také starostům pražských městských částí. Dodal, že pokud budou mít squatteři nabídku, situace by se mohla vyřešit během jednoho až dvou dnů.

Zástupci squatterů uvedli, že si nové prostory půjdou prohlédnout.

Squatteři sice v úterý uvedli, že Kocábovi na rozdíl od předchozích politiků věří, ale podle svého dnešního prohlášení nechtějí na politiky spoléhat. "Nehledě na výsledky jednání přijde na vyklizení Milady adekvátní odpověď, která bude instituce zodpovědné za tento akt hodně bolet. Cítíme naléhavou potřebu vytvářet nové prostory, kde můžeme žít a tvořit po svém, bez autorit. Jakákoliv aktivita směřující k tomuto cíli je z našeho pohledu legitimní," uvedli bývalí obyvatelé vily Milada v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Jejich příznivci už od dopoledne protestovali na pražském Senovážném náměstí před budovou Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV), který je správcem vily. Pak se v průvodu odebrali na Palackého náměstí, kde po 16:30 shromáždění ukončili. Na čele průvodu nesli squatteři a jejich příznivci transparenty "Nechcete nás v domech, máte nás v ulicích" nebo "Touhu po svobodě žádná represe nezastaví". Podobná hesla také skandovali. Dohlíželi na ně desítky policistů a několik policejních aut.


ÚIV plánuje, že vyprázdněný dům nabídne podle zákona ostatním státním institucím. Pokud by se nikdo z nich nepřihlásil, pokusí se ho prodat. "Ve správě už ho mít nechceme," řekla ČTK mluvčí ÚIV Bohumila Beranová. Co se stane s domem v nejbližších dnech, mluvčí neuměla říct. Bezpečností agenturu si ústav pronajal na 2,5 dne, pak chce postupovat podle aktuální situace. Zpravodajce ČTK policisté u vily řekli, že tam budou hlídat ještě dva dny, ÚIV prý do té doby přislíbil, že zamezí přístup do objektu.

Někteří squatteři si při zásahu stěžovali, že jim najatá agentura zničila část jejich osobních věcí. V jednu chvíli například pracovníci ochranky začali vytloukat okna a vyhazovat ven vybavení domu včetně křesel a postelí, zavřeným oknem také například vyletěl květináč s rostlinou. Na to příznivci squatterů zareagovali házením lahví a kamenů na policii, kterou obviňovali, že proti ničení jejich majetku nezasáhla.

Podle Beranové za to mohla vyhrocená situace. ÚIV prý požadovala, aby nejprve byli vystěhováni squatteři, poté měly být vyneseny jejich věci. Jeden se squatterů ČTK řekl, že byla zničena pouze část věcí. "Naštěstí nebyli tak schopní, aby vyházeli všechno," podotkl bývalý obyvatel vily.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.