Lidovky.cz

Česká diplomacie fatálně selhala, Kanada zavedla víza

Česko

  22:13aktualizováno  22:55
PRAHA/OTTAWA - Ještě v neděli po poledni si český ministr zahraničí Jan Kohout v televizních Otázkách Václava Moravce věřil. A tvrdil, že je vyjednávání s Kanadou na dobré cestě. O zhruba 34 hodin později se Kohoutovy řeči a naděje zhroutily jako domeček z karet - Kanada oznámila, že od úterního rána opět zavádí pro občany České republiky víza.

Kanada znovu zavede víza pro Českou republiku foto: ČTK

Ottawa se tak rozhodla kvůli zvyšujícímu se počtu romských žadatelů o azyl původem z ČR. Praha, která tvrdí, že na vině je především benevolentní kanadský azylový systém, chystá odvetná opatření a žádá solidaritu Evropské unie.

Důsledky vízové povinnosti

Občané ČR, kteří budou chtít přicestovat do Kanady za účelem návštěvy, studia, nebo práce, budou nejprve muset požádat o vízum pro krátkodobý pobyt (Temporary Resident Visa) a splnit podmínky pro jeho udělení.

- Vízová povinnost bude zavedena od 14. července 6:01 hod. středoevropského letního času, ale během prvních 48 hodin budou moci občané ČR požádat o vstupní povolení zdarma po příletu do Kanady.

- Občané ČR, kteří uskuteční svůj přílet do Kanady po 15. červenci budou muset před vycestováním požádat o vízum pro krátkodobý pobyt

- Žádost o vízum je nutné zaslat vízovému oddělení velvyslanectví Kanady ve Vídni.

Jak postupovat při žádosti
Postup je uveden na webových stránkách velvyslanectví Kanady v Rakousku: www.kanada.at.

- Žadatelé o vízum mohou doručit svou vyplněnou žádost, včetně cestovního pasu a všech nezbytných dokumentů, velvyslanectví Kanady ve Vídni poštou, soukromým kurýrem, osobně nebo prostřednictvím cestovní kanceláře.

- Každý žadatel o vízum bude muset dokázat, že jeho návštěva Kanady je krátkodobá, že nezůstane v Kanadě déle než po povolenou dobu, že má dostatek financí na pokrytí nákladů pobytu v Kanadě, že je v dobrém zdravotním stavu, nemá záznam v trestním rejstříku a nepředstavuje bezpečnostní riziko pro kanadské občany.

- Až do poloviny srpna mohou žadatelé žijící v České republice zanést vyplněnou žádost a všechny nezbytné dokumenty velvyslanectví Kanady v Praze. Velvyslanectví v Praze poté zajistí přeposlání vaší žádosti velvyslanectví Kanady ve Vídni ke zpracování.

- Žadatelé, kteří nenajdou odpověď na uvedených webových stránkách, se mohou až do 17. července 2009 obrátit na horkou linku vízového oddělení ve Vídni na tel. čísle                +4...       , od pondělí do pátku od 9 hod. do 12 hod. a od 13 hod. do 15 hod. Tato služba bude poskytnuta v českém jazyce.

- Občané ČR, kteří jsou v současné době mimo Českou republiku, nebo ti, kteří navštíví jinou zemi před vstupem do Kanady, mohou požádat o vízum pro krátkodobý pobyt v nejbližší kanadské vízové kanceláři v místě, kde se nachází. Seznam kanadských vízových kanceláří v zahraničí a informace ohledně postupu při podávání žádostí o vízum pro krátkodobý pobyt jsou uvedeny na www.cic.gc.ca.

Naprázdno tak vyšla snaha českých diplomatů tomuto vývoji zabránit a ministerstvo zahraničí nyní kritizuje způsob, jakým bylo obnovení víz oznámeno. Úřednická vláda premiéra Jana Fischera se v úterý sejde na mimořádné schůzi a zřejmě rozhodne o zavedení víz pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů. Žádat bude také solidaritu celé Evropské unie - podle představ Prahy by měly všechny země EU přinejmenším pohrozit Kanadě zavedením víz. Pokud se tak nestane, nebude se ČR cítit vázána příslušnými evropskými směrnicemi, které jí nyní brání uvalit vízovou povinnost na všechny držitele kanadských pasů.

Premiér Fischer označil už odpoledne po jednání vlády chystanou reakci české strany za "přiměřenou a patřičně sebevědomou". Zdůraznil, že on osobně i ministr zahraničí Jan Kohout věnovali otázce víz maximální pozornost. "Využili jsme všechny kanály, vyvinuli jsme veškeré úsilí, abychom tento krok odvrátili, pozdrželi," poznamenal Fischer. O tématu prý široce jednal i s šéfem Evropské komise José Barrosem, se kterým se má opět setkat v úterý ve Štrasburku.

Podle informací zveřejněných na internetu kanadským ministerstvem pro imigraci mohou prvních 48 hodin Češi žádat o vstup do země při příjezdu do Kanady. Poté již od nich Kanada bude vyžadovat víza. Žádat o ně bude třeba na kanadském zastupitelském úřadu ve Vídni.

Zavedení vízové povinnosti pro občany České republiky cestující do Kanady přišlo podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur v nejhorším možném termínu, protože v letním období navštěvuje měsíčně Kanadu až 4000 českých turistů. V prohlášení asociace to uvedl její viceprezident Tomio Okamura. Podle něj kanadská strana ale oznámila, že do měsíce na svém velvyslanectví v Praze opět obnoví vízové oddělení.

Ministr zahraničí Jan Kohout v televizním rozhovoru poznamenal, že při intenzivních jednáních nevzala Kanada v potaz všechny možné české nabídky.

Za bezprecedentní pak označil způsob, jakým Kanada českou stranu o zavedení víz informovala. Ministr připomněl, že Česko a Kanada jsou spojenci v NATO a vojáci obou zemí vedle sebe bojují například v Afghánistánu. Přesto bylo zavedení víz oznámeno jen ústně pouhých několik hodin dopředu a příslušnou diplomatickou nótu prý ještě Kanada nepředala.

Doplnil také, že se spolu s ministrem vnitra Martinem Pecinou chystá jednat na konci srpna či počátkem září v Kanadě. I sami Kanaďané prý připouštějí možnost změn vlastního azylového systému, ministr zahraničí však naznačil, že víza budou platit zřejmě nejméně rok a půl.

Kanadské velvyslanectví nedávno informovalo o tom, že Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům. Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky za tu dobu stihla projednat a uzavřít 334 českých žádostí, z toho většinu zamítla. Úřady ovšem zatím projednaly jen zlomek z celkem 2581 českých žádostí.

Čeští občané letos v prvním pololetí podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí o azyl. Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem hovoří o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a žadatelé zneužívají tamní systém.

Tisková zpráva kanadského velvyslanectví

Od 14. července 2009, 0:01 hod. severoamerického východního časového pásma (6:01 hod. středoevropského letního času), budou občané České republiky potřebovat pro vstup do Kanady vízum. Dnes to oznámil Jason Kenney, kanadský ministr pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus.

Občané České republiky budou mít během prvních 48 hodin možnost požádat o povolení ke vstupu při příletu nebo příjezdu do Kanady. 15. července po 23:59 hod. severoamerického východního časového pásma (16. července po 5:59 hod. středoevropského letního času) bude nutné mít předem vystavené vízum.

Od doby, kdy byla v říjnu 2007 zrušena vízová povinnost pro občany České republiky, bylo podáno českými občany téměř 3000 žádostí o přidělení statutu uprchlíka (pro srovnání: v roce 2006 jich bylo podáno pouze 5).

Česká republika se dnes řadí na druhé místo v počtu podaných žádostí o přidělení statutu uprchlíka v Kanadě. Relativně vyšší procento žádostí, jimž bylo vyhověno, zakrývá problematický fakt, že více než polovina českých žadatelů svoji žádost sama stáhne nebo neobnoví před tím, než o ní kanadská Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky finálně rozhodne. To naznačuje, že mnoho žadatelů nemusí být opravdovými uprchlíky.

"Kromě toho, že samotný počet těchto žádostí s sebou přináší výrazné prodloužení lhůt pro projednávání všech žádostí a přináší prudký nárůst nákladů našemu uprchlickému systému, podkopává zároveň naši schopnost poskytovat včasnou ochranu těm, kteří utíkají před skutečným pronásledováním," uvedl ministr Jason Kenney. "Příliš často se stává, že lidé, kteří opravdu potřebují ochranu ze strany Kanady, musí čekat dlouho, měsíce a někdy roky, než je jejich žádost vyřízena. To je nepřijatelné," dodal kanadský ministr občanství a přistěhovalectví.

"Zavedení vízové povinnosti, jež tímto oznamuji, nám umožní snáze řídit tok lidí směrem do Kanady a ověřit, že se jedná o osoby cestující v dobré víře.

Tento významný krok k omezení břemene pro náš uprchlický systém nám umožní vyřizovat opravdové žádosti o přidělení statutu uprchlíka rychleji," uvedl dále ministr Jason Kenney.

"Proces vydávání víz nám umožní posoudit, kdo vstupuje do Kanady jako legitimní návštěvník a kdo by se mohl pokoušet zneužít našeho uprchlického systému a snažit se tímto způsobem předbíhat ostatní v rámci imigračního procesu," řekl Ministr Kenney. "Není to spravedlivé vůči těm, kteří trpělivě čekají někdy i řadu let, aby se mohli přistěhovat do Kanady, zatímco jiným se daří obejít náš imigrační systém," dodal.

Kanada pravidelně přehodnocuje svojí vízovou politiku vůči ostatním zemím.

Jednotlivé země si jsou vědomy, že pokud nesplní podmínky výjimky z vízového režimu, může jim být vízová povinnosti zavedena.

Tato změna znamená, že občané České republiky, kteří budou chtít cestovat do Kanady, musí nejprve požádat o vízum pro krátkodobý pobyt a splnit podmínky pro jeho udělení. Bude záležet na každém žadateli, aby dokázal pracovníkům vízového oddělení, že jeho návštěva Kanady je krátkodobá, že nezůstane v Kanadě déle než po povolenou dobu, že má dostatek financí na pokrytí nákladů pobytu v Kanadě, že je v dobrém zdravotním stavu, že nemá záznam v trestním rejstříku a že pro Kanaďany nepředstavuje bezpečnostní riziko. Tyto požadavky jsou stejné pro všechny, kteří chtějí Kanadu navštívit.

Žadatelé z České republiky budou podávat svoji žádost o kanadské vízum vízovému oddělení Velvyslanectví Kanady ve Vídni, kde se v současné době zpracovávají žádosti občanů několika dalších evropských zemí.

"Kanada má s Českou republikou silné vztahy," řekl ministr Kenney. "I nadále v Kanadě rádi uvítáme všechny opravdové návštěvníky z této země."

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.