Lidovky.cz

Pražanům se otevře sídlo komunistů. Jsou v něm i výtahy na jídlo

Česko

  6:24
PRAHA - Václav Havel zde byl poprvé zvolen prezidentem. V roce 1992 tu byl odhlasován rozpad federálního státu Československo. Jen málo budov se může pochlubit tím, že sloužily české historii coby bezprostřední „kulisy“. Budova bývalého Federálního shromáždění v horní části Václavského náměstí je jednou z nich.

Svobodná Evropa. Interiér je již vyklizen. foto: Lidové noviny

Ještě nikdy však veřejnost nemohla nahlédnout do "zákulisí" stavby, ve které od sedmdesátých let zasedal federální parlament. Od 15. srpna se to změní. Budova, která je nyní čerstvě pod správou Národního muzea, poprvé otevře své brány. A odtajní nejednu raritu.

"V jednom se sálů bylo třeba kino, v kterém poslanci sledovali filmy a rozhodovali, jestli je pustí do distribuce v Československu. V jiných pak probíhala cenzura," popsal Leoš Čáslavský, který v budově pracuje od roku 1995 jako správce. V sále, kde se scházela tzv. Sněmovna lidu, je 1380 zářivek. Ty jsou podle správce naprostým opakem pojmu "energetická úspora", protože mají obrovskou spotřebu proudu. Interiér socialistické stavby doplňují skulptury a umělecká díla jen od autorů, kteří byli za normalizace "žádoucí". V jednom z pater je například plastika Rodina od Otty Gutfreunda.

V budově jsou i výtahy na jídlo pro pohlaváry, u vchodu pak fontána, ve které není voda – záhy po dokončení totiž začala prosakovat do metra. K vidění jsou i místa, kde řečnil Michail Gorbačov nebo "železná lady" Margaret Thatcherová.

"Budovou budou od soboty 15. srpna procházet prohlídky s průvodcem, aby se lidé měli možnost podívat na doposud "zakázaná" místa. Prohlídka potrvá asi hodinu," řekl včera ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.