Lidovky.cz

Snímky z dovolené politiků a lobbistů šíří bývalý šéf rozvědky

Česko

  7:23
PRAHA - Snímky z italské dovolené, kde byli ve stejné době například Mirek Topolánek a někteří lobbisté, prý šíří bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

Jeden ze snímků z Topolánkovy dovolené. Vedle Topolánka je na něm zachycen lobbista naúpojený na ČEZ Vladimír Johanes (vlevo) i bývalý ministr Aleš Řebíček foto: Foto Aha

MF Dnes napslala, že jí v úterý Randák předal fotografie a videa, na nichž je zachycen Topolánek a další politici, lobbisté a manažeři, jak tráví dovolenou v letovisku Monte Argentario. "Pokud mě uvedete, popřu to," reagoval podle deníku Randák ve chvíli, kdy ho reportér MfD informoval, že zveřejní, kdo snímky předal.


Karel Randák

Bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace. Randákovo jméno padalo v minulosti v souvislosti s případem úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy před loňskou volbou prezidenta. Topolánek již dříve prohlásil, že za únikem videonahrávky stojí právě bývalý ředitel civilní rozvědky Randák a Petr Dimun, který je v ČSSD nyní odpovědný za PR a marketing. Podle deníku Právo z loňského prosince však detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nenašli důkazy o jejich roli v úniku a případ odložili.

Randák prý řekl, že dostal tip, kde tito lidé budou, a měl úkol to zdokumentovat. Zadavatele podle MfD neprozradil. Několikadenní sledování přijde odhadem na půl milionu korun, napsal deník, podle nějž Topolánka během dovolené sledovali "vyškolení profesionálové".

"Jsem sledován dlouho. Domnívám se, že sledovačky může řídit Randákova skupina," uvedl z Itálie Topolánek.

Informace o jeho pobytu v Toskánsku jako první přinesl deník Aha!, podle
něhož tráví šéf ODS dovolenou společně s místopředsedkyní sněmovny Lucií
Talmanovou a svými dvěma syny. Společnost mu podle deníku dělá například
jeho přítel Marek Dalík. Na místě byl prý i šéf ČEZ Martin Roman. U
stejného ostrova kotví i jachty exministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) a lobbisty Vladimíra Johanese, který hostil místopředsedu ČSSD Milana Urbana.

Podle MfD Randák poskytl médiím materiály v elektronické podobě a jde o pět souborů. Tři z nich údajně obsahují fotky a jsou pojmenované podle jachet, na kterých se politici objevují: Lenka, Martina a Aries. Čtvrtý je věnován Urbanovi a nese i jeho jméno, na posledním souboru jsou prý desítky videí ze sledování. Na pozadí jednoho setkání Romana a Topolánka jsou tam slyšet
i detektivové, z jejichž hovoru je údajně patrné, že hlavním cílem
sledování je právě předseda ODS.

Podle jedné ze zveřejněných fotografií trojice jachet, na nichž se politici a lobbisté plavili, kotvili v toskánském přístavu vedle sebe. Jachta Azimut 68E jménem Aries patří Řebíčkovi, spolu se údajně plavil i Roman. Na lodi Dolphin jménem Martina se prý vozili Dalík, Toplánek a Talmanová. Loď patří firmě Radka Mašína stejně jako třetí jachta Persching jménem Lenka, kterou měli k dispozici Urban a Johanes.

Randákovo jméno padalo v minulosti v souvislosti s případem úniku
videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy před loňskou volbou prezidenta. Topolánek již dříve prohlásil, že za únikem videonahrávky stojí právě bývalý ředitel civilní rozvědky Randák a Petr Dimun, který je v ČSSD nyní odpovědný za PR a marketing. Podle deníku Právo z loňského prosince však detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného
zločinu nenašli důkazy o jejich roli v úniku a případ odložili.

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil nedávno v takzvané kauze Savoy bývalému pracovníkovi rozvědky Petru Bakešovi peněžitý trest 100.000 korun a bývalému policistovi Jiřímu Dvořákovi 40.000 korun. Oba se prý podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.