Lidovky.cz

Senátoři za ODS: Evropská unie získává příliš pravomocí

Česko

  19:40
PRAHA - Skupina senátorů především z ODS uvažuje o tom, že by u Ústavního soudu (ÚS) zpochybnila novelu zákona o jednacích řádech sněmovny a Senátu. Nedostatečně prý chrání suverenitu ČR. V diskusním pořadu 20 minut Radiožurnálu to řekl zástupce skupiny senátor Jiří Oberfalzer (ODS).

Senátor ODS Jiří Oberfalzer, předseda senátní mediální komise foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Novela zavedla takzvané vázané mandáty, po nichž volali zákonodárci váhající nad lisabonskou smlouvou. Skupina senátorů s "lisabonem" dlouhodobě nesouhlasí. Na ÚS se obrátila již loni, soud tehdy neshledal rozpory mezi smlouvou a českým ústavním pořádkem.

Podle novely jednacích řádů nebude moct vláda převést další pravomoci na evropskou úroveň, pokud k tomu nebude mít souhlas obou komor parlamentu.

Podle Oberfalzera ale novela nezahrnuje některé trestněprávní otázky a k ochraně svrchovanosti ČR nestačí. Stížnost k Ústavnímu soudu chtějí senátoři podat v půlce nebo do konce srpna. Nyní dolaďují její podobu.

"My teď zvažujeme, jestli budeme chtít, aby se ÚS vyjádřil k tomu, zda má tento zákon být ještě dále rozšířen anebo obráceně, jestli nemáme u ÚS zpochybnit zákon jako nedostatečně ochraňující elementární suverenitu ČR," řekl Oberfalzer. Senátoři se inspirovali výrokem německého ústavního soudu.

Německé řešení

Ten v otázce trestního práva připustil režim většinového rozhodování na úrovni Evropské rady jen u velmi závažné trestné činnosti a jen tehdy, pokud jde o přeshraniční dimenzi.

Oberfalzerovi se líbí, že prý německý soud jasně interpretoval výklad některých nových pravomocí EU a definoval minimum státní svrchovanosti.

Také od českého ÚS budou chtít prý senátoři slyšet přesné podmínky a definice. "Rádi bychom ÚS přiměli k tomu, aby se jasně vyjádřil, do jaké hloubky a dálky může ještě EU postupovat, aniž by se eliminovala suverenita země," řekl senátor.

Soud by měl podle Oberfalzera rovněž jasně říct, jestli je Evropská unie mezinárodní organizací nebo superstátem. Pokud by uznal, že EU směřuje k nějaké formě státu, byl by podle Oberfalzera případný převod pravomocí na EU protiústavní. Podle ústavy totiž nelze přenášet pravomoci na jiný stát.

Další spornou otázkou je prý postavení Evropského soudního dvora (ESD), který má právo výkladu ustanovení a pravidel EU. Oberfalzer se chce také ptát, jestli nehrozí, že bude v budoucnu možné prostřednictvím ESD obejít český Ústavní soud.

Oberfalzer dodal, že je realista a nevěří v to, že ÚS prohlásí lisabonskou smlouvu za v rozporu s českou ústavou. Podle něj ÚS uvažuje spíše "politicky než ústavněprávně".

Smlouvu už schválily obě komory českého parlamentu. Pro dokončení ratifikace dohody v ČR schází ještě podpis prezidenta Václava Klause. Ten s podpisem čeká mimo jiné právě na výsledek posouzení nové stížnosti.

Ratifikace lisabonské smlouvy

Lisabonská smlouva, která upravuje řízení rozšířené unie, vstoupí v platnost až poté, co ji schválí všech 27 členských států EU. V Německu, v České republice i v Polsku sice dokument schválily parlamenty, ale rozhodnutí zákonodárců ještě mají stvrdit hlavy států. Irsko čeká na podzim další referendum o smlouvě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.