Lidovky.cz

Procházka u Brněnské přehrady? Pozor na miny!

Česko

  12:31
BRNO - Cestu minovým polem může připomínat procházka po březích Brněnské přehrady. Její hladina je kvůli boji s přemnoženými sinicemi o deset metrů níže než obvykle a na březích se objevuje stále funkční munice z druhé světové války.

Hladina Brněnské přehrady je o deset metrů níž než obvykle bývá. A břehy jsou nebezpečné. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Dnes dopoledne našel na břehu přehrady šedesátiletý muž další nevybuchlý minometný granát. Nález odvezl ke zneškodnění policejní pyrotechnik. "Za tři měsíce, po které je hladina snížená, už počet míst, kde si lidé všimli nevybuchlé munice, převýšil desítku," potvrdila mluvčí městské policie Denisa Kapitančíková. Naštěstí se zatím nikdo nezranil. Odborníci se bojí, že většina munice ještě na březích zůstává. A neopatrný pohyb ji může aktivovat.

Přehrada je tak upuštěná poprvé v sedmdesátileté historii. Odhalené dno láká denně desítky zvědavců. Na levém břehu jsou patrné základy staveb zatopené vesnice Kníničky, výš proti proudu původní koryto řeky Svratky.

Hladina Brněnské přehrady je o deset metrů níž než obvykle bývá. A obnažené břehy mohou být nebezpečné.

Zástupci Povodí Moravy, které nádrž spravuje, však upozorňují, že na břehy lidé vstupují na vlastní nebezpečí. Hrozí jim i jiné nebezpečí než stará munice. "Nánosy na březích se mohou chovat jako bažina, lidé v nich mohou utonout," poznamenal Antonín Tůma z Povodí Moravy. V bahně už zapadla i terénní čtyřkolka, s níž si tam vyjeli dobrodruhové na projížďku.

Hladina přehrady má nyní přibližně třetinovou plochu ve srovnání s normálním stavem. Brázdí ji speciální plavidla, která provzdušňují zbylou vodu, aby v ní přežily ryby. Současně pokračuje hledání firmy, která zajistí instalaci provzdušňovacích věží, které mají po opětovném napuštění nádrže zůstat pod hladinou a komplikovat rozmnožování sinic.

Na někdejším dně bude třeba sekat trávu

Odborníci naplánovali i další opatření, takzvané letnění břehů a jejich posypání vápennou směsí má zkomplikovat přístup sinic k živinám uloženým v nánosech na dně. Vybraná firma bude muset odstranit také porost, který na obnaženém dně vyrostl - a to s maximálním ohledem na to, že se v nánosech může skrývat další munice. Celkové vybagrování přehrady a uložení nánosů by však stálo miliardy korun.

Souběžně s opatřeními proti sinicím vyměňuje energetický gigant ČEZ turbínu v přehradní hrázi a dopravní podnik staví nové přístaviště pro svou flotilu. Tradiční výše by voda mohla dosáhnout opět za rok.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.