Lidovky.cz

ODS odkládá otcovskou dovolenou, sází na 'dvourychlostní' mateřskou

Česko

  16:46
PRAHA - ODS bude chtít po volbách prosadit možnost osmnáctitýdenní mateřské ve výši 100 procent platu pro ženy, které se chtějí rychle vrátit do práce. První body předvolebního programu občanských demokratů představil místopředseda strany Petr Nečas.

Maminka a miminko foto: Shutterstock

Ženy, které by využily stoprocentní mateřské, by ztratily nárok na následný rodičovský příspěvek. Ten se od roku 2008 vyplácí ve třech verzích, jako dvou-, tří- nebo čtyřletý. K takzvané třírychlostní rodičovské by se tak přidala nová možnost dvourychlostní mateřské.

Vedle možnosti zrychleného čerpání mateřského příspěvku by pro ženy, které nespěchají do práce, zůstala možnost pobírat klasickou mateřskou v délce 28 týdnů se 70 procenty platu a s navázáním na jeden ze tří druhů rodičovského příspěvku.

"Tam kde maminka opravdu chce jít pracovat velmi brzo, tak by jí to bylo umožněno, jakkoli jsme si vědomi toho, že by se to týkalo pouze několika procent žen, ale tato možnost tady má být," řekl Nečas.

Příspěveky formou poukázky

ODS navrhuje také nový příspěvek na péči o dítě. Využít by ho mohly ty rodiny, které nemohou najít pro dítě školku v okolí a zároveň nemají nárok na rodičovskou dávku. Příspěvek by se vydával formou poukázky.

Podmínkou by byla čtyřicetiprocentní spoluúčast rodiny. Šlo by o daňově uznatelný výdaj a rodině by mohl tuto částku uhradit zaměstnavatel. Stát by rodině doplatil 60 procent, maximálně ale 2000 korun měsíčně. Rodina by peníze využila k proplacení služby hlídání dětí.

Míst ve školkách je málo

Nečas by chtěl, aby se současná škála péče o děti rozšířila. Dnes jsou k dispozici obecní mateřské školky, kterých je málo, nebo drahé soukromé školky. Například ve školním roce 2008/2009 se evidovalo 19.000 neuspokojených žádostí rodičů o umístění dětí do školek.

Často jde o děti mladší než tři roky, pro které nejsou školky primárně určeny. Mnoho odmítnutých žádostí se týká také rodin, které chtějí děti do školky umístit jen na pár hodin v měsíci.

Rodiče, zástupkyně ženských organizací i politici se všeobecně shodují na tom, že počet míst ve školkách a jeslích je nedostatečný. ODS a ČSSD se ale liší v tom, jak situaci změnit.

Nové školky, nebo hledání alternativ?

ČSSD by chtěla prosadit zřizování nových školek a jeslí, které by byly přístupné všem dětem. Podle Nečase ale na takové řešení nejsou peníze. Jen na výstavbu jeslí a jejich provoz by bylo podle něj nutné najít 200 miliard korun.

Barcelonské cíle

O nutnosti rozšířit počet míst v jeslích hovoří také takzvané barcelonské cíle Evropské unie. Nečas je chtěl změnit, když jako zástupce předsednické země vedl pracovní schůzky EU, kvůli nesouhlasu ostatních členských zemí se mu to ale tenkrát nepodařilo. ČSSD má prosazení barcelonských cílů v programu.

Nečas vidí cestu nikoliv v rozšiřování státních a obecních školek a jeslí, ale v alternativních službách. Již dříve ministerstvo práce pod jeho vedením pracovalo na zavedení takzvané vzájemné rodičovské výpomoci, miniškolkách a firemních školkách.

"Prorodinný balíček" s těmito návrhy leží ve sněmovně před prvním čtením. Vzhledem k tomu, že do voleb zbývá pouze jedna čtyřdenní řádná schůze sněmovny, návrh asi nemá nyní šanci být schválen.

Sociální demokracie avizovala, že by pro urychlení lhůt k projednání návrhu nezvedla ruku. Balík novel je nicméně připraven a ODS ho bude chtít podle Nečase prosadit jako jednu z prvních věcí, pokud se dostane po volbách k moci.

"Sousedská výpomoc" s hlídáním dětí

Vzájemná rodičovská výpomoc znamená, že rodič, který se doma stará o své dítě, by si mohl přibrat k občasné péči i dítě známých nebo sousedů. Jak uvedl Nečas, děje se to i dnes, ale načerno.

ODS by prý chtěla tento sytém "vynést na světlo" a zlegalizovat. Zároveň by vznikla nová živnost pečovatele/pečovatelky o děti. Za peníze z evropských fondů by vznikl systém akreditovaných kurzů vzdělání pro profesionální pečovatele.

"Bylo by to velmi vhodné například pro ženy, které přišly o zaměstnání, jsou například na venkově, je jim nad 50 let, po absolvování kurzu by si mohly zřídit tuto živnost," vysvětlil Nečas. Služba by se mohla poskytovat v bytech pečovatelů. Starali by se o čtyři až pět dětí. Jejich činnost podléhala kontrole podle živnostenského zákona.

Všechny návrhy ODS týkající se péče o děti jsou podle Nečase fiskálně neutrální. Jsou propočítány údajně tak, že by neměly vyvolat vyšší výdaje z rozpočtu. Díky těmto opatřením by si prý totiž více rodičů mohlo dovolit jít do práce, vydělávat a platit daně.

Otcovská dovolená se odkládá

Původní balík prorodinných opatření počítal také se zavedením otcovské dovolené. Nyní ODS tvrdí, že by s její realizací počkala až poté, co odezní hospodářská krize. Při zavedení týdenní otcovské dovolené by se podle Nečase zvýšily roční výdaje státního rozpočtu o zhruba půl miliardy korun.

"My realisticky říkáme, že toto není ten pravý okamžik, kdy máme zvyšovat výdaje," dodal Nečas. Na otcovskou prý ale ODS nerezignuje, zavedla by ji, jakmile to ekonomická situace dovolí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.