Lidovky.cz

Jihomoravský hejtman žádá rezignaci náměstka ministerstva zdravotnictví

Česko

  16:25
BRNO - Cvičení jihomoravských záchranářů Trauma 2009 opět rozdmýchalo spor o Úrazovou nemocnici v Brně. I když ještě neexistuje konečné vyhodnocení rozhodčích, kteří ve čtvrtek dohlíželi na průběh práce zdravotníků na místě i ve všech brněnských zdravotnických zařízeních, vzájemná obvinění si přes média spolu vyměňují hejtman Michal Hašek (ČSSD) a náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

Největší cvičení záchranářů v dějinách jižní Moravy dostalo název Trauma. Simulovalo hromadnou havárii na dálnici D1. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Hejtman dnes dokonce vyzval náměstka k rezignaci za jeho výroky v České televizi, z nichž vyplývá, že cvičení bylo na politickou objednávku.

Záchranáři totiž podle Šnajdra vozili zraněné od simulované nehody především do městské Úrazové nemocnice, aby se ukázala nutnost znovuobnovení jejího statusu traumacentra. Nové, špičkově vybavené a nyní jediné traumacentrum v bohunickém areálu Fakultní nemocnici Brno, do něhož ministerstvo investovalo, zůstalo při cvičení nevyužité.

"Je to urážka Jihomoravského kraje, jeho bezpečnostní rady, ale i stovek záchranářů, kteří se na cvičení podíleli,” vzkázal Hašek Šnajdrovi. Ještě v noci na dnešek informoval předsedu vlády o tom, že úředník jeho administrativy takto vědomě mystifikuje veřejnost. "Požádal jsem pana premiéra, aby zjednal nápravu. Očekávám, že se pan Šnajdr za své nehorázné lži omluví,” dodal hejtman.

Šnajdr však o něčem takovém neuvažuje. "Ten důkaz vidí všichni. To cvičení bylo dopředu naplánováno a součástí toho plánu, který nastavil kraj pod vedením Haška, bylo, kam se budou pacienti vozit,” řekl Šnajdr pro ČTK. Tvrdí, že na to má i důkazy, které potvrdí, že sanitky od místa nehody směřovaly bezdůvodně do sedmkrát vzdálenější úrazovky a ne do bohunického traumacentra.

Nepřímo dnes Šnajdrova tvrzení potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Nemocnice hlásila dispečinku zdravotní záchranné služby své volné kapacity. "Přesto byla část vážně zraněných směřována do jiných zdravotnických zařízení, která nemají potřebný statut a navíc jsou výrazně dál s násobně delší dobou dojezdnosti. Důvodem bylo to, že takto byl krajem nastaven plán cvičení a záchranka nemohla postupovat standardně,” uvedl Kraus.

Hašek podobná tvrzení ale odmítá. Zdravotní záchranná služba postupovala jako profesionální složka integrovaného záchranného systému. "Já jsem byl na místě cvičení, ale ani jednou jsem nevydal jediný pokyn, který by zasahoval do cvičení,” sdělil Hašek.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno také hejtmana viní z toho, že v policejním vrtulníku neohlášeně přistál na nemocničním heliportu určeném pro letecké záchranáře. Totéž se stalo i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. "Zdravotníci obou nemocnic měli za to, že jde o transport pacienta, a proto byl vyslán urgentní tým. Namísto zraněného na zdravotníky čekali dva političtí zástupci kraje,” popsal Kraus.

Průběh cvičení nyní vyhodnocují nezávislí rozhodčí. Jsou mezi nimi i zástupci ministerstva zdravotnictví. "Pan Šnajdr to možná neví, ale já dostal v tomto týdnu dopis od ministryně zdravotnictví, ve kterém děkuje za to, že cvičení organizujeme, a žádá o účast ministerstva. Jeho zástupci, na rozdíl od pana Šnajdra, byli na cvičení a při předběžném hodnocení obdobné námitky, jako on v televizi, nevznesli,” upozornil Hašek. Podle něj velkého cvičení nevyužívá k předvolební agitaci on, ale právě Šnajdr. "Kandiduje do Poslanecké sněmovny za ODS a zřejmě potřebuje imunitu,” míní Hašek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.