Lidovky.cz

Operátoři budou pomocí SMS varovat před hrozícími povodněmi

Česko

  15:06
PRAHA - Informace o tom, kde hrozí povodně či podobné nebezpečí, by lidé v ohrožených oblastech mohli dostávat pomocí SMS zpráv. Počítá s tím jednotný systém varování, který by v České republice mohl být zavedený do roku 2012. Představen byl dnes v Poslanecké sněmovně.

Posílání SMS foto: Shutterstock

Varovný systém by měl komunikovat s mobilními operátory. "Je možné s určitou přesností detekovat, kde se konkrétní mobilní telefon nachází. Pokud je v ohrožené oblasti, lze poslat SMS zprávu s varováním, případně s pokyny, jak se v nebezpečí chovat," řekl dnes konzultant projektu Jan Suchoň.

Doplnil, že zprávu by stejně tak mohli dostat lidé mířící do ohrožené oblasti, nebo lidé, kteří se v ní pravidelně vyskytují. "Například pokud máte někde chatu nebo rodiče, tak vás to bude taky zajímat," dodal Suchoň.

Upozornil ale na to, že systém je nutné upravit tak, aby nemohlo docházet ke shromažďování informací o pohybu lidí.

Varování pomocí SMS už funguje

V některých obcích systém varování pomocí SMS zpráv funguje už nyní. Zprávy rozesílají místní radnice podle jejich potřeb. Například lidé z Chrudimi, kteří se do služby zaregistrovali, dostávají varování, pokud je nebezpečí, že by jejich domy byly zaplaveny.

Varování pomocí SMS zpráv má být součástí jednotného systému varování.

Spočívá v tom, že všechny obce, města, kraje, ale také policie, hasiči a záchranná služba by byly vybaveny stejným počítačovým softwarem. Ten by zpracovával údaje Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a byl by schopen vyhodnotit meteorologickou situaci.

Pokud by některé oblasti hrozilo nebezpečí, dokázal by varovat starosty i záchranáře v konkrétní oblasti. Sám by dokázal vyhodnotit stupeň ohrožení a starosty by informoval o tom, co mají v dané situaci dělat.

"Pomohlo by jim to v rozhodování, protože vím, že mnohdy váhají, co by vlastně měli dělat. Jednají podle selského rozumu. Často váhají zda to které opatření pak budou mít z čeho zaplatit," řekl poslanec Tomáš Úlehla (ODS).

Pořízení systému by mělo podle odhadů stát mezi deset až 15 miliardami korun. Úlehla spolu s dalšími poslanci chce projekt převést do podoby zákona a předložit ho po volbách. Pokud půjde jeho schvalování bez problémů, mohl by být celý varovný systém spuštěn od ledna 2012.

Inovace zavede také ČHMÚ

Opatření kvůli povodním z přívalových srážek, takzvaným bleskovým, přijme i (ČHMÚ). Například výstrahy se nebudou vydávat pro kraje, jako je to nyní, ale pro jednotlivé okresy. "Je to ale na hranici toho, co jsme schopni určit. Často se tedy výstraha může týkat i tří okresů," uvedl ředitel ústavu Ivan Obrusník.

Zvýší se také frekvence počítání kumulativních radarových srážek z hodiny na 15 minut. Pokud jde o informování obyvatel, chce ČHMÚ více využívat Českého rozhlasu.

Měl by také spustit nový web, který bude lépe přístupný z mobilů. Všichni občané by také měli být proškoleni, aby věděli, co mají dělat, pokud budou zasaženi povodní.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.