Lidovky.cz

Klaus vyzval k nákupu 'starých' žárovek, v knize napadá klimatology

Česko

  14:34aktualizováno  29. srpna 0:10
PRAHA - Prezident Václav Klaus představil v pátek svou novou knihu na téma globální oteplování. Znovu v ní především varuje před údajnou hysterií kolem změn klimatu. Kniha dostala název Modrá planeta v ohrožení.

Prezident Václav Klaus představil svou knihu Modrá planeta v ohrožení foto: ČTK

Navazuje na Klausův předchozí text ke stejnému tématu - Modrá, nikoli zelená planeta, který vyšel před dvěma lety.

Klaus při uvedení knihy zdůraznil, že se svými názory na globální oteplování zdaleka není osamocen. "Nikoliv politicky nekorektní, ale mainstream, už je to tuctový názor a tímto směrem je třeba to posouvat. Ti druzí se dostávají do velmi opožděného pohledu," prohlásil.

Edisonovu žárovku obdržel prezident Václav Klaus při příležitosti představení jeho nové knihy Modrá planeta v ohrožení, které se uskutečnilo 28. srpna v Praze.

Prezident při křtu také poradil občanům, aby se dostatečně předzásobili žárovkami. Prodej klasických stowattových žárovek bude totiž od 1. září zakázán. Klaus s tímto opatřením rozhodně nesouhlasí a jedná se podle něj jen o další důkaz zlovolné diktatury Bruselu.

Změna klimatu

Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) z roku 2001 předpovídá, že do roku 2100 naroste průměrná teplota na planetě o 1,4 až 5,8 stupně Celsia proti stavu v roce 1990. Zpráva zároveň konstatovala, že růst teploty způsobuje především činnost člověka, hlavně vypouštění skleníkových plynů do ovzduší.

Podle Klause ale i ze zpráv IPCC vyplývá, že náklady na snižování emisí by byly daleko větší, než kdyby se lidé vyrovnali s předpovídaným oteplením.

V předmluvě k nové knize český prezident píše, že nesouhlasí s tím, aby byla "sporná myšlenka globálního oteplování a ještě daleko spornější myšlenka dominantního vlivu člověka na globální klima a na globální teplotu zneužívána k dalšímu radikálnímu vstupu státu a politiky do lidské společnosti".

S touto "falešnou doktrínou" je podle něj třeba dál bojovat.

Prezident dlouhodobě hovoří v souvislosti s globálním oteplováním o hysterii, která je daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je podle něj svoboda a prosperita, nikoli podnebí.

"Je zřejmé, že ekologisté nechtějí změnit klima. Chtějí změnit nás a naše chování. Přejí si nás kontrolovat a ovládat," napsal v knize Klaus.

Klausův malý příspěvek

V prosinci se v Kodani mezinárodní společenství pokusí navázat na kjótský protokol, který zavazuje průmyslové státy, aby do roku 2020 snížily v průměru o pět až sedm procent emise skleníkových plynů, a dosáhnout dohody o dalším snižování emisí skleníkových plynů.

Klausovi věří méně lidí

Prezidentu Václavu Klausovi momentálně důvěřuje 59 procent lidí, což je o sedm procentních bodů méně než v červnu. Vyplývá to ze srpnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

I tak ale zůstává hlava státu spolu s obecními zastupitelstvy z pohledu veřejnosti nejdůvěryhodnější ústavní institucí.

Snahou navrhovatelů je snížit tyto emise ve světě o nejméně 50 procent do roku 2050. Klaus dnes novinářům řekl, že kdyby chtěl provokovat, mohl by svou knihu označit za "malý příspěvek ke kodaňské konferenci".

Křest Klausovy knihy využili i aktivisté Greenpeace k apelu na politiky.

Dopoledne na věž Staroměstské radnice vyvěsili transparent s upozorněním, že do kodaňské konference o změnách klimatu zbývá přesně sto dní a je třeba konat.

"Pan prezident má samozřejmě pravdu, když tvrdí, že příroda i lidstvo se změně klimatu dokážou přizpůsobit. Cena, kterou za to zaplatí miliony lidí zejména z chudých zemí, bude ale strašná," uvedl člen Greenpeace Jan Rovenský.

Aktivisté z hnutí Greenpeace vyvěsili ze Staroměstské radnice v Praze transparent

Vydám knihu o listopadu '89

"Velmi rád bych stihnul do listopadu, do dvacátého výročí pádu komunismu, vydat pro mě zásadní knihu na toto téma," řekl novinářům Klaus. V knize podle svých slov zhodnotí, co byl komunismus, jaká byla cesta od něj, kam země došla a kam směřuje do budoucna.

Své hodnocení polistopadové éry Klaus nedávno poodhalil v článku pro Lidové noviny. Odmítl přitom názor, že země dvacetiletou cestu za svobodou a demokracií nezvládla.

Dnešní Česká republika je podle něj integrální součástí západního světa, a ne oázou postkomunismu. Podle prezidenta je však třeba vzít na vědomí, že "západ není ráj" a přijmout současný stav společnosti i ekonomiky jako realitu, která má i své stinné stránky.

Vybrané citáty z Klausovy nové knihy

"Někteří lidé věří v iracionální jevy a děje – někteří v UFO, někteří pohádkám, někteří všemocným vládám a někteří věří na globální oteplování."
Odpověď na otázku čtenáři Financial Times

"Panika, která je vytvářena kolem globálních klimatických změn a jejich následných katastrofálních důsledků, nesmí zůstat bez rezolutní odpovědi... V minulosti byl trh většinou napadán argumenty socialistů s hesly typu: ,zabraňte zbídačování mas‘. Dnes je útok veden pod nebezpečnějším heslem: ,zabraňte zbídačování (nebo přímo ničení) planety‘."
Z projev ze setkání Montpelerinské společnosti v Tokiu

"Představy o možnosti centrálně řídit vývoj klimatu na zemi nepovažuji za realistické a cíle v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, které jsou navrhovány, přijímány a prosazovány, nepovažuji za realizovatelné a už vůbec ne potřebné."
Z dopisu Martinu Bursíkovi před zasedáním Valného shromáždění OSN

"Takzvané klimatické změny, a zejména člověkem způsobené klimatické změny, se staly jedním z nejnebezpečnějších argumentů směřujících k ovlivňování lidského chování a veřejné politiky na celém světě."
Z odpovědi americkému kongresu

"Vědecká debata na toto téma dosud nebyla dostatečně hluboká a seriózní, a že proto neposkytla zákonodárcům nesporný základ pro jejich rozhodování."
Z odpovědi americkému kongresu

"Jako někdo, kdo prožil většinu svého života v komunismu, se cítím povinen říci, že největší hrozbou pro svobodu, demokracii, tržní ekonomiku a prosperitu na počátku 21. století není komunismus nebo jeho různé měkčí varianty. Komunismus byl nahrazen hrozbou ambiciózního environmentalismu."
Z odpovědi americkému kongresu

"Moje polemika je založena na tom, že člověk pro přírodu a Zemi exogenním faktorem není. Je součástí přírody."
Polemika v Lidových novinách

"Ekologisté hovoří o 'záchraně planety'. Před čím? A před kým? Jednu věc vím jistě: musíme ji - a nás - zachránit před nimi."
Na konferenci v New Yorku

"Závěry nedávného summitu G8 v Japonsku snížit v příštích čtyřiceti letech celosvětově emise oxidu uhličitého o 50 % mi připomínají ambice pětiletek Leonida Brežněva před třiceti lety."
Z projev ze setkání Montpelerinské společnosti v Tokiu

"Současný spor není o klimatologii, je o svobodě. A chtěl bych dodat: 'o prosperitě a o životních podmínkách miliónů lidí.'"
Z projev ze setkání Montpelerinské společnosti v Tokiu

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.