Lidovky.cz

BIS: Ruští agenti kontaktují české politiky, lobbisté deformují obchod

Česko

  13:29aktualizováno  17:22
PRAHA - Ruští agenti se snaží prosazovat své zájmy v České republice také přes politiky. Snaží se navázat kontakty zejména se členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran. Uvedla to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2008 uveřejněné dnes na internetových stránkách.
špion, ilustrace

špion, ilustrace foto: Česká pozice

"V případě českých státních a politických struktur lze doložit setrvalý zájem ruských zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím," uvedla BIS. Podle ní jde o dlouhodobý jev, jehož počátky lze vysledovat do roku 1990.

Lobbisté měli přístup k citlivým informacím o veřejných soutěžích

Podnikatelsko-lobbistické skupiny měly přístup k citlivým informacím o veřejných soutěžích, státních dotacích a legislativním procesu. Zároveň ve svůj prospěch uplatňovaly vliv na důležitá rozhodnutí při správě státního majetku. Podle BIS se podnikatelská uskupení zajímala zejména o obchodní činnost Správy státních hmotných rezerv (SSHR), o resort ministerstva zemědělství a o státní podnik Lesy České republiky (LČR).

"Tyto skupiny využívají nestandardních praktik od lobbismu na hraně zákona, klientelismu, až po klasickou korupci," konstatovala zpravodajská služba. Uskupení se podle ní snaží získat neopodstatněné výhody a zvětšovat zisk na úkor státu. Významně tak deformují podnikatelské prostředí v České republice.

V případě ministerstva zemědělství se podle BIS snažili lobbisté ovlivnit rozhodování úřadu a jeho podřízených organizací, u SSHR se pak střetly různé zájmy podnikatelských skupin v otázkách způsobu prodeje zásob podniku, zprostředkování jeho obchodů a nákupu ropy. U Lesů České republiky chtěli mít uskupení vliv zejména na personální a obchodní záležitosti společnosti.

Tajná služba zaznamenala také zájem lobbistů o organizace spadající pod ministerstvo dopravy. Nátlakovými metodami se podle ní snažili prosadit své zájmy například při výstavbě silnice R52 nebo v Českých drahách a na železnici.

"V loňském roce také přetrvávaly snahy vlivových skupin o obsazování významných pozic ve státní správě loajálními osobami," uvedla BIS. Právě tímto způsobem pak uskupení usilovala o vliv na chod státních institucí a na fungování strategických státních podniků.

Ruské tajné služby se podle kontrarozvědky vracejí k sovětské praxi. Vliv a význam agentů a bezpečnostních složek v rámci Ruska roste. BIS však upozorňuje, že nelze přesně rozlišit, které osoby v Česku jsou nasazeny zpravodajskými službami a které jinými státnímu subjekty či soukromými firmami.

Kontrarozvědka také zopakovala, že ruské zpravodajské služby využívají občanská hnutí. "Tato hnutí samotná a drtivá většina jejich členů nejsou vědomými spolupracovníky zpravodajských služeb cizí moci," uvedla. Dodala, že většinou jde o oběti, které jsou "pod rouškou ušlechtilých idejí zneužívány ke zcela jiným účelům".

Podle BIS tak ruští agenti využívají metody inspirované těmi, které sovětská špionáž v osmdesátých letech minulého století uplatňovala k ovlivňování mírového hnutí v západní Evropě. Účinnost tehdejší a současné propagandy je pak srovnatelná. Ruští agenti zároveň podle BIS využívají k prosazení svých zájmů i obchodní společnost působící mimo jiné v Česku.

Ruští agenti v ČR působí nejaktivněji ze všech

Již v loňském roce konstatovala BIS, že v České republice intenzivně působí ruští agenti. Podle letošní výroční zprávy vystupují ze všech zpravodajských služeb nejaktivněji. "Činnost ostatních zpravodajských služeb na našem území byla z hlediska rizik pro ČR v minulém roce minimální," konstatovala kontrarozvědka.

Loni rozvědka uvedla, že v roce 2007 se ruští agenti snažili zejména ovlivnit veřejné mínění proti plánované stavbě radaru amerického protiraketového deštníku v Česku. Také vojenské zpravodajství zaznamenalo konkrétní zájem o informace k možné výstavbě protiraketové základny USA či její součásti na území České republiky.

Kvůli těmto informacím se měla uskutečnit schůzka šéfů českých tajných služeb s branným výborem Poslanecké sněmovny. Předseda výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) ji však nakonec zrušil.

Kvůli možnému napojení na ruské zpravodajské služby byl v srpnu podle serveru iDnes vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a další ruský diplomat, kterému české úřady nedoporučily návrat z dovolené do Prahy. Televize Nova uvedla, že údajní agenti se pokoušeli napojit na lidi z ministerstva obrany, zajímali se prý o vše, co se týká armády, zejména o americký radar.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.