Lidovky.cz

Vojenská rozvědka zaznamenala v ČR ruské a čínské služby

Česko

  18:30
PRAHA - Vojenské zpravodajství loni zaznamenalo na území Česka aktivity ruských a čínských tajných služeb. Ve výroční zprávě, kterou dnes zveřejnilo na svém webu, uvedlo, že ruská vojenská rozvědka GRU se zaměřila na zvažovanou výstavbu americké radarové základny.
Tajná služba - ilustrační foto.

Tajná služba - ilustrační foto. foto: Česká pozice

Číňany zase zajímaly pokročilé technologie vojenského nebo dvojího využití. Na aktivity ruských tajných služeb na českém území poukazuje i obdobná výroční zpráva civilní kontrarozvědky.

Podle Vojenského zpravodajství loni Rusko věnovalo značné úsilí tomu, aby zabránilo výstavbě americké radarové základny v Česku. "Tomuto cíli byly v roce 2008 i podřízeny aktivity ruské diplomacie a zpravodajských služeb," píše se bez dalších podrobností ve zprávě. Číňany zase podle zprávy zajímaly mimo jiné vojenské technologie.

"Na rozdíl od vyspělejších západních států s vyšší koncentrací výzkumných a vývojových pracovišť však Česká republika není prioritní oblastí zájmu těchto služeb," upozorňuje výroční zpráva Vojenského zpravodajství.

Na aktivity hlavně ruských tajných služeb poukazuje i obdobná zpráva Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky. Mimo jiné uvedla, že ruští agenti se snaží prosazovat své zájmy v České republice také přes politiky. Snaží se navázat kontakty zejména se členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran. Ruské tajné služby se podle kontrarozvědky vracejí k sovětské praxi.

Rusové projevovali zájem o možnou výstavbu amerického radaru na českém území již v roce 2007. V loňské výroční zprávě BIS uvedla, že o radar protiraketového deštníku mají zájem ruští agenti, kteří se také snaží ovlivnit české veřejné mínění proti němu.

Tehdejší náměstek ministryně obrany a nynější ministr Martin Barták loni prohlásil, že vojenská zpravodajská služba spolu s BIS aktivně brání tomu, aby se pozemky okolo vojenského prostoru v Brdech, kde má radar stát, nedostaly do nepovolaných rukou.

Kolem stavby radaru nyní panují nejasnosti. Spojené státy ještě definitivně nerozhodly, zda budou pokračovat v plánu vytvořeném za vlády minulého prezidenta George Bushe. Ruští vůdci rozmístění protiraketového systému ve východní Evropě kritizují jako přímou hrozbu namířenou proti jejich zemi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.