Lidovky.cz

Politická fronta drtí vzpurné soudce Ústavního soudu

Česko

  22:43aktualizováno  22:45
PRAHA - Politici během středy hledali co nejrychlejší cestu ven z ústavní krize. Potom, co Ústavní soud v úterý rozhodl, že se letošní předčasné volby odkládají, šéfové politických stran celý den vymýšleli, jak se soudcům vzepřít. A řešení podle všeho našli.

Jan Fischer, Václav Klaus a Mirek Topolánek na Hradě foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Politici napříč spektrem vymysleli, že narychlo změní ústavu a schválí nový zákon o předčasných volbách. Tento zákon by – na rozdíl od toho soudem kritizovaného – nebyl jen na "jedno použití". Byla by to úplně nová pravidla, podle kterých by se sněmovna mohla sama rozpustit.

Před politickou reprezentací zatím vyvstává ale jeden závažný problém. I kdyby takový zákon nakonec schválili a ihned použili, volby mohou proběhnout až po 60 dnech od oznámení.

Tedy – volby by se nestihly uskutečnit dříve než v listopadu.
To potvrdil LN i jeden ze stranických expertů, který se na přípravě zákona podílí. Podle něj připadá jako reálný termín 6. a 7. listopad.
Listopadové volby se ale nelíbí třeba sociálním demokratům.

Ti požadují, aby se přece jen našla cesta, jak je uskutečnit v původním termínu. Tlačí je peníze, které již investovali do předvolební kampaně. Nový termín voleb by nevadil naopak ODS, zeleným ani straně TOP 09.

Nad situací se během středy společně sešla nejvyšší reprezentace státu u prezidenta republiky. Klaus po jednání za všechny prohlásil, že politici se rozhodnutí Ústavního soudu nepodvolí. "Převládá tady názor, že se nesmiřujeme s myšlenkou, že zmizí předčasné volby a že budeme čekat, co se vyvine bez naší aktivity," prohlásil prezident.

Na překvapivém jednání se odpoledne sešli také ústavní soudci. Přitom ještě v úterý tvrdili, že rozhodnutí o tom, zda se volby mohou nakonec vůbec uskutečnit, bude trvat měsíce. O den později už ale změnili názor. Ústavní soud vše projedná na veřejném zasedání 10. září.
Na stranu ústavního soudu – a proti politikům – se včera postavil také exprezident Václav Havel. I on si myslí, že politici nemohou ústavu měnit podle momentální potřeby.

Další podrobnosti a články o politické krizi si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Jaké články přináší čtvrteční vydání:

Strany jsou hysterické. Nevědí co s kampaní za stovky milionů
(o výdajích stran za volební kampaň)

Návrat JUDr. Kalvody do velké politiky
(bývalý politik nyní zastupuje poslance Melčáka)

Soudci by už měli být podle Klausova gusta
(kdo rozhoduje na Ústavním soudu)

Veřejný zájem = Melčákovo blaho?
(o odlišných stanoviscích soudců) 

I další změna bude proti ústavě
(rozhovor s Janem Kalvodou)

"Změnu ústavy musí soud ctít"
(o možnostech řešení situace)

Melčák chce nápravu politiků, ne mandát
(o co jde vzpurnému poslanci)

Klaus ví, co je veřejný zájem
(jak chápou veřejný zájem politické špičky)


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.