Lidovky.cz

Česko by mělo do konce října navrhnout kandidáta na eurokomisaře

Česko

  17:04
PRAHA - Posunutí voleb na listopad by mohlo České republice výrazně zkomplikovat vyjednávání o křesle budoucího eurokomisaře. Podle neoficiálních informací ČTK chce totiž švédské předsednictví EU už na konci října na Evropské radě projednat obsazení nové komise. Před vrcholným summitem EU, který se koná 29. a 30. října, chce od členských zemí slyšet jejich návrhy.

Štefan Füle foto: Lidové noviny

Česká pozice v EU je problematická také proto, že Česko dosud neratifikovalo lisabonskou smlouvu. Švédské předsednictví chce podle informací ČTK do poloviny října od ČR vědět, do kdy ratifikace smlouvy v Česku potrvá. Pokud nebude znát odpověď přejde zřejmě k náhradnímu plánu a začne počítat se zúženým formátem komise podle smlouvy z Nice. V té by již neměly všechny členské země své zástupce. Podle některých českých i evropských politiků by to pak byla právě ČR, kdo by byl "potrestán" za protahování rozhodnutí o lisabonské smlouvě.

Jméno českého kandidáta na eurokomisaře dosud není známé. Hlavní české politické strany se na něm dosud nedokázaly shodnout. Počítalo se s tím, že dohoda vznikne až po říjnových předčasných volbách, na základě jejich výsledku. Po té co Ústavní soud rozhodnutí o konání voleb v říjnu pozastavil, je ale ve hře i varianta, že se volby uskuteční až v listopadu.

Ministr Štefan Füle o volbě eurokomisaře

LN: Co znamená odklad konání voleb pro vybírání českého eurokomisaře?

Hned bezprostředně nic. Nicméně znamená to, že bychom se měli zamyslet nad tím, jaké je teď načasování. A sice, staronový šéf Evropské komise bude teď v půlce září schválen Evropským parlamentem a mandát současné Evropské komise vyprší koncem října. A jestliže by se měl tedy eurokomisař vybírat až po výsledcích těch posunutých předčasných voleb, tak to vůbec nespadá do tohoto časového rámce.

LN: Oni na nás netlačí, že by chtěli jména? Portfolio?
Zatím na nás netlačí, tak to nefunguje. Barroso má zatím mandát jen od Evropské rady, ten mu dovoluje o těch jménech jen šeptat, k jejich formálnímu vyhodnocování přistoupí až poté, co bude schválen.

LN: Jakmile tedy bude Barroso ve své funkci odsouhlasen, měli bychom začít něco dělat? Nebude už pozdě, když budeme čekat na výsledky našich voleb?
Ano, to už bude pozdě. Na výsledky těch předčasných voleb s touto otázkou čekat nemůžeme.

LN: Takže už ten problém nějak řešíte?
Vše záleží na tom, jestli ty volby budou v říjnu, nebo až v listopadu. Až v tom bude jasno, tak můžeme toto téma začít řešit s politickými stranami. Říct, že tady existuje tato otázka a že my se k ní potřebujeme postavit čelem.

LN: Když se bude v říjnu konat Evropská rada, tak po nás nejspíš již budou chtít znát nějaká jména, nebo ne?
Já myslím, že po nás v té době budou chtít dvě věci. Budou chtít znát, jaký je aktuální stav ratifikace Lisabonské smouvy a druhá věc, kterou budou chtít vědět bude, koho navrhuje Česká republika novému šéfovi Evropské komise.

LN: Nebojíme se, že tím naším oddalováním rozhodnutí o eurokomisaři přijdeme o nějaké dobré portfolio?
Určitě to nefunguje, že by šéf Evropské komise měl pro zemi jako je Česká republika v každé kapse od kalhot portfolio a čekal až na to, jaké mu dodáme jméno, jména, tvář nebo tváře. To říkáme již od začátku, čím dřív si vyjasníme portfolia, čím dřív si vyjasníme tváíře, tíém větší šance máme na to portfolio dosáhnout. 
                                                          Tereza Šupová, Lidové noviny

Média dříve spekulovala o tom, že křeslo eurokomisaře by po volbách mohlo být jakousi "cenou útěchy" pro šéfa ODS Mirka Topolánka či lídra sociálních demokratů Jiřího Paroubka. Do Bruselu by směřoval ten z nich, který by volby prohrál.

Čeští diplomaté již dříve upozorňovali na to, že váhání kolem eurokomisaře Česku omezuje manévrovací prostor. Úřednická vláda premiéra Jana Fischera o něm ale bez konsensu politických stran nemohla rozhodnout. Podle diplomatů nicméně bylo možné nominaci eurokomisaře zachránit, pokud by se politici na jeho jméně rychle po říjnových volbách dohodli. V případě odkladu voleb na listopad, ale tento už tak časově napjatý plán padá.

Česko se může na říjnové Evropské radě dostat do složité pozice také tehdy, pokud nedokáže evropským partnerům sdělit jasný harmonogram ratifikace lisabonské smlouvy. Senátoři ODS nedávno podali ústavní stížnost na související novelu zákona.

Chtějí, aby soud přezkoumal znovu i samotnou smlouvu. Tento další podnět chtějí senátoři předložit na přelomu září a října. Pro dokončení ratifikace dohody v ČR schází podpis prezidenta. Václav Klaus s tímto krokem čeká mimo jiné právě na výsledek posouzení nové stížnosti ohledně smlouvy.

V Evropské komisi Česko dosud zastupuje Vladimír Špidla. Má na starosti zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Funkční období Evropské komise letos končí, o jejím novém složení rozhodnou opět členské státy.

Obsazení postu českého eurokomisaře je předmětem neoficiálních jednání, sociální demokraté podle médií odmítli dohodu s ODS, podle které by do Bruselu odešel předseda strany poražené ve sněmovních volbách. ČSSD několikrát zopakovala, že by funkci mohl zastávat dál Špidla s tím, že po zkušenostech ze současného působení by mohl aspirovat i na místopředsednickou funkci. Bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar odmítl nabídku KDU-ČSL, aby na eurokomisaře kandidoval. Objevily se také spekulace o tom, že za svou nominaci do Evropské komise lobbuje i současný premiér Jan Fischer.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.